Obamowie podpisali lukratywny kontrakt na książki ze swoimi wspomnieniami. Ponad 60 mln dol. na stole!

Barack i Michelle Obama podpisali kontrakt z wydawnictwem Penguin Random House na dwie książki ze swoimi wspomnieniami. O prawa do wydania Jak donosi Financial Times, umowa ma opiewać na ponad 60 mln dol.

Wspomnienia Obamów były łakomym kąskiem wśród wydawnictw, walczyło o nie kilka firm. Ostatecznie prawa wydania książek wygrała firma Penguin Random House .

Tytuły pozycji, terminy ich wydania czy inne ich detale nie zostały podane. Książki powstaną oddzielnie. Jedną napisze Barack Obama i będzie skupiać się na latach, w których piastował on urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. Druga – autorstwa Michelle Obama – ma nawiązywać do jej życia i być inspiracją dla młodych ludzi.

Kwota 60 mln dol., o jakiej się spekuluje, to rekordowa wysoka kwota za wspomnienia z prezydentury. Dla porównania, Bill Clinton za swoje zainkasował 15 mln dol., A George W. Bush 10 mln dol.

Jak donoszą media, Obamowie planują „znaczącą” część wynagrodzenia przekazać na cele charytatywne, w tym na Obama Foundation. Ponadto wydawnictwo w imieniu byłej pierwszej pary USA przekaże milion książek w jej imieniu organizacjom zajmującym się cyfryzacją i równym dostępem do edukacji.

- Swoimi słowami i swoim przywództwem zmienili świat. Każdego dnia książkami publikowanymi w Penguin Random House dążymy do tego samego – komentuje Markus Dohle, prezes wydawnictwa.

Barack Obama ma na swoim koncie już dwie książki – „Dreams from My Father” (w Polsce „Odziedziczone marzenia. Spadek po moim ojcu”) oraz „The Audacity of Hope” (w Polsce „Odwaga nadziei”). Jego żona napisała z kolei książkę „American Grown”, m.in. o zdrowym odżywianiu czy o jej warzywniku w Białym Domu.
 
Biorąc pod uwagę, że wspomnienia poprzednich prezydentów USA (Bill Clinton, George W. Bush) czy pierwszych dam (Hillary Clinton) sprzedawały się w milionowych nakładach, zapewne i zainteresowanie książkami Baracka i Michelle Obamów staną się bestsellerami.

Zobacz także WIDEO: Ostatnie przemówienie Obamy. "8 lat temu stwierdzilibyście, że celujemy trochę za wysoko" 

Więcej o: