Coraz większy dramat Wenezueli. Bankierzy wkrótce zobaczą dno skarbca?

Wenezuela ma już tylko 10,5 mld dolarów rezerw walutowych, wynika z najnowszego audytu tamtejszego banku centralnego.

Jeszcze sześć lat temu, w 2011 roku, kraj posiadał 30 mld dol. rezerw walutowych, a w 2015 roku 20 mld dol. Tendencja jest niepokojąca, bo rezerwy kurczą się w coraz szybszym tempie i może to skończyć się całkowitą gospodarczą katastrofą.

- Pytanie brzmi: Gdzie jest dno? – niepokoi się Siobhan Morden, szef analiz dotyczących regionu Ameryki Łacińskiej w Nomura Holdings. - Jeśli ceny ropy wciąż będą niskie, to rezerwy Wenezueli mogą wkrótce skurczyć się do zera – dodaje Morden.

Poważne problemy Wenezueli

Wenezuela boryka się z narastającym deficytem budżetowym, spadkiem wartości lokalnej waluty, niegospodarnością i korupcją. To wszystko sprawia, ze rośnie inflacja, w tym roku szacuje się ją na 1660 proc., a w przyszłym nawet na 2880 proc.

Gospodarka Wenezueli jest w rozsypce z powodu dołujących cen ropy naftowej. Dostarcza ona aż około 95 proc. przychodów państwa z eksportu.

Amerykańscy i europejscy analitycy oceniają, że Wenezuela będzie zmagała się z poważnymi problemami przez długie lata, co przełoży się na sytuację polityczną w tym kraju i narastający kryzys na każdym poziomie życia mieszkańców.

Biorąc pod uwagę to, że Wenezuela jest jednym z najbardziej zasobnych w ropę państw na świecie, sytuacja wydaje się zaskakująca i może świadczyć o systemowym problemie tego kraju – oceniają analitycy.

 

Więcej o:
Komentarze (129)
Coraz większy dramat Wenezueli. Bankierzy wkrótce zobaczą dno skarbca?
Zaloguj się
 • nowyobywatel

  Oceniono 42 razy 24

  Tak wygląda socjalizm. Niestety ta chora i zbrodnicza ideologia w Europie jest nadal tolerowana, a nawet mocno promowana. Z jednej strony słusznie piętnuje się faszystów, a z drugiej socjalistom oddaje się władzę.

 • zomotradycja

  Oceniono 35 razy 19

  Socjalizm w pełnej krasie, nawet ropa naftowa im nie pomoże. Popierajcie dalej Zandberga i jego komunistów z RAZEM to będziemy mieli tutaj tak samo.

 • ja5569

  Oceniono 31 razy 17

  Proponuje, jako eksperyment, oddac na 5 lat wladze w Wenezueli tzw. "faszystom". Podejrzewam, ze szybko by sie poprawilo.

 • Jarosław Kruk

  Oceniono 11 razy 7

  "Gospodarka Wenezueli jest w rozsypce z powodu dołujących cen ropy naftowej" To wtórna przyczyna. Pierwotną przyczyną była idiotyczna populistyczna polityka (taki nie co bardziej drastyczny odpowiednik obecnie realizowanej przez PiS)

 • jesiotr99

  Oceniono 9 razy 7

  niech teraz podziękują wyborcom chaveza. W każdym narodzie nie brakuje idiotów co myślą że pieniądze rosną na drzewach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX