Władze Egiptu wstrzymują decyzję o drakońskiej podwyżce opłaty za wydanie wizy

Robert Kędzierski
Władze Egiptu wstrzymują decyzję o podniesieniu opłaty za wydanie wizy z 25 do 60 dolarów. Początkowo miała obowiązywać od 1 marca.

Kilka dni temu egipski dziennik Ahram informował, że władze kraju zdecydowały się podnieść od 1 marca opłatę za wydanie wizy. Miała ona wzrosnąć z 25 do 60 dolarów.

W ostatniej chwili podwyżkę odwołano. Ambasada Egiptu w Warszawie poinformowała nas, że podjęto decyzję o wstrzymaniu podniesienia opłaty. 

Przedstawiciel jednego z biur turystycznych zapewnił, że turyści, którzy dziś lądowali w Egipcie nie musieli ponosić nieoczekiwanych kosztów. 

Czytaj też: Egipt na liście państw, w których żyje się najciężej

Decyzja o zwiększeniu opłaty za wizę w samym Egipcie wywołała protest. Mohamed El-Masoud, członek komisji do sprawy turystyki i lotnictwa, w liście do parlamentu stwierdził, że podwyżka będzie miała negatywny wpływ na branżę. 

Siedem chudych lat

Branża turystyczna zarówno w Egipcie, jak i innych krajach regionu przeżywa kryzys od wybuchu Arabskiej Wiosny. Zmiany polityczne, jakie dotykają kraje Bliskiego Wschodu i Afryki do roku 2010 doprowadziły do zdestabilizowania regionu. Dochodzi w nim do wielu incydentów: zamachów, porwań i innych aktów terroru. 

W 2012 roku w branży turystycznej w Egipcie zatrudniano ok. 2 mln osób, generowała 20 proc. egipskiego PKB. Egipt odwiedziło blisko 15 mln turystów, co przyniosło gospodarce 11 mld dol. Dziś generuje zaledwie 10 proc. Przychody z turystyki spadają - w zeszłym roku wyniosły 3,4 mld dolarów i były o 44 proc. niższe, niż rok wcześniej. 

Załamanie kursu funta egipskiegoZałamanie kursu funta egipskiego źródło: XE.com

Załamanie branży turystycznej może być przyczyną pogłębienia problemów Egipcjan. Od kilku miesięcy dotyka ich drastyczny wzrost cen żywności wywołany ogromnym spadkiem wartości egipskiego funta do dolara. Nastąpił on na skutek listopadowej dewaluacji. 

Wykupiłem wakacje w Egipcie - jakie mam prawa?

Przedstawicielka jednego z biur podróży wyjaśniła nam, że ewentualne podniesienie opłaty za wizę nie oznacza, że biuro umożliwi nam bezpłatne zrezygnowanie z zakupionych wakacji. Nie jest do tego zobligowane, gdyż zmiana ceny za wizę nie jest decyzją touroperatora. 

Według ostatniego raportu Polskiego Związku Organizatorów Turystyki Egipt znajduje się na czwartym miejscu kierunków turystycznych wybieranych przez Polaków (po Grecji, Hiszpanii i Bułgarii). 

Jak obecnie wygląda życie w krajach arabskich? Czy imigranci są zainteresowani Polską?

Więcej o: