Władze Egiptu wstrzymują decyzję o drakońskiej podwyżce opłaty za wydanie wizy

Robert Kędzierski
Władze Egiptu wstrzymują decyzję o podniesieniu opłaty za wydanie wizy z 25 do 60 dolarów. Początkowo miała obowiązywać od 1 marca.

Kilka dni temu egipski dziennik Ahram informował, że władze kraju zdecydowały się podnieść od 1 marca opłatę za wydanie wizy. Miała ona wzrosnąć z 25 do 60 dolarów.

W ostatniej chwili podwyżkę odwołano. Ambasada Egiptu w Warszawie poinformowała nas, że podjęto decyzję o wstrzymaniu podniesienia opłaty. 

Przedstawiciel jednego z biur turystycznych zapewnił, że turyści, którzy dziś lądowali w Egipcie nie musieli ponosić nieoczekiwanych kosztów. 

Czytaj też: Egipt na liście państw, w których żyje się najciężej

Decyzja o zwiększeniu opłaty za wizę w samym Egipcie wywołała protest. Mohamed El-Masoud, członek komisji do sprawy turystyki i lotnictwa, w liście do parlamentu stwierdził, że podwyżka będzie miała negatywny wpływ na branżę. 

Siedem chudych lat

Branża turystyczna zarówno w Egipcie, jak i innych krajach regionu przeżywa kryzys od wybuchu Arabskiej Wiosny. Zmiany polityczne, jakie dotykają kraje Bliskiego Wschodu i Afryki do roku 2010 doprowadziły do zdestabilizowania regionu. Dochodzi w nim do wielu incydentów: zamachów, porwań i innych aktów terroru. 

W 2012 roku w branży turystycznej w Egipcie zatrudniano ok. 2 mln osób, generowała 20 proc. egipskiego PKB. Egipt odwiedziło blisko 15 mln turystów, co przyniosło gospodarce 11 mld dol. Dziś generuje zaledwie 10 proc. Przychody z turystyki spadają - w zeszłym roku wyniosły 3,4 mld dolarów i były o 44 proc. niższe, niż rok wcześniej. 

Załamanie kursu funta egipskiegoZałamanie kursu funta egipskiego źródło: XE.com

Załamanie branży turystycznej może być przyczyną pogłębienia problemów Egipcjan. Od kilku miesięcy dotyka ich drastyczny wzrost cen żywności wywołany ogromnym spadkiem wartości egipskiego funta do dolara. Nastąpił on na skutek listopadowej dewaluacji. 

Wykupiłem wakacje w Egipcie - jakie mam prawa?

Przedstawicielka jednego z biur podróży wyjaśniła nam, że ewentualne podniesienie opłaty za wizę nie oznacza, że biuro umożliwi nam bezpłatne zrezygnowanie z zakupionych wakacji. Nie jest do tego zobligowane, gdyż zmiana ceny za wizę nie jest decyzją touroperatora. 

Według ostatniego raportu Polskiego Związku Organizatorów Turystyki Egipt znajduje się na czwartym miejscu kierunków turystycznych wybieranych przez Polaków (po Grecji, Hiszpanii i Bułgarii). 

Jak obecnie wygląda życie w krajach arabskich? Czy imigranci są zainteresowani Polską?

Więcej o:
Komentarze (42)
Władze Egiptu wstrzymują decyzję o drakońskiej podwyżce opłaty za wydanie wizy
Zaloguj się
 • kontra.punkt

  Oceniono 14 razy 4

  Trzeba mieć nierówno pod sufitem, by na wakacje jeździć do krajów muzułmańskich, gdzie można stracić głowę w sensie fizycznym. Nie po to głosowałem w referendum za wejściem Polski do UE, by nie móc korzystać z piaszczystych plaż nad ciepłym Adriatykiem i Morzem Śródziemnym.

 • G. Peters

  Oceniono 3 razy 1

  Już 25 dolarów to stanowczo za dużo za syf oferowany w Egipcie. Powodzenia!

 • bartek8241

  Oceniono 5 razy 1

  Gdyby nieco czartery potaniały ... to bym się nie zastanawiał nad wakacjami nad Bałtykiem, a Hurghadą i nie w lipcu a w listopadzie. Do tej pory moje 3 wizyty w kraju faraonów kosztowały każda poniżej 1500 zł / osobę, z czego 70% to koszt biletu. Rekord? 999 za 4 gwiazdki all-inc w Hurghadzie. Teraz mimo zagr. terroryzmem ceny są wyższe co można tłumaczyć jedynie chciwością tur operatorów. Na stronach niemieckich czy brytyjskich biur, ceny potaniały i to 20-30%

 • towarzysz_oficer

  Oceniono 1 raz 1

  Załamanie kursu funta egipskiego mogliście Państwo przedstawić znacznie czytelniej. Dewaluacja to nie załamanie, samo załamanie było później.

 • caesar_pl

  0

  Prymitywny Polton kierowany wlasnym przekonaniem Katolika i Dobroci tam pojedzie.Narod Wybrany liczy na taryfe ulgowa......

 • kotmiki

  0

  polscy ksenofobiczny katolicy do ciaptych aby was tam dopadli i wysadzili aż się po.racie ze strachu
  TO urlop dla polactwa polskiego

 • dopracowanywkazdymcalu

  Oceniono 2 razy 0

  Slowo demokracja dla unijnych ortodoksow to slowo swiete. Wystarczy je wypowiedziec i nie ma prawa dyskusji. W niektorych krajach sie nie nadaje i export demokracji jak w egipcie czyni samo zlo. Tam trzdba silnej reki. Co sie stalo w iraku? W syrii tez wsztstko ryplo po wspieraniu denokracji. W rosji tez lepiej sie modlcie zeby demokracji nie bylo. Ale ortodoksi z europy nie patrza na ofiary ich religii bo sa nawiedzeni. Wielu tu tez ma na tym punkcie hopla. Krzywia sie ze w rosji nie ma demokracji. I co? I bardzo dobrze ze nie ma.

 • siwywaldi

  Oceniono 4 razy 0

  Sami tego chcieli. W Egipcie byłem 4 lata temu, było super (hotel Sofitel w Tabie) za śmieszne pieniądze, ale obłożenie hotelu to góra 20%. Długo tak ciągnąć na pewno nie dadzą rady, może Hurghada i Sharm jakoś przetrzymają, ale inne ośrodki raczej nie..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX