Obwodnica Warszawy gotowa w ponad połowie. Wiemy, kiedy zbudują resztę

Marcin Kaczmarczyk
Z planowanych 83 km warszawskiej ekspresowej obwodnicy zbudowano 43 km. W piątek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) poinformowała o postępie prac przy budowie pozostałych części ważnej drogi.

Najpierw zbudowano północną część warszawskiego ringu. GDDKiA przypomina w piątkowym komunikacie, że północny odcinek obwodnicy Warszawy (droga ekspresowa S8) pomiędzy węzłami Konotopa i Marki pełni rolę trasy wylotowej w kierunku północno-wschodnim (kierunek Białystok) oraz zachodnim (kierunek Łódź, Wrocław). Na początku 2011 r. zakończono budowę odcinka węzeł Konotopa – węzeł Prymasa Tysiąclecia (al. Obrońców Grodna). W latach 2009 - 2012 przebudowano do standardu drogi ekspresowej odcinek węzeł Modlińska – węzeł Marki. A we wrześniu 2015 r. oddano do ruchu przebudowany fragment węzeł Prymasa Tysiąclecia – węzeł Modlińska (Trasa AK) wraz z mostem gen. Stefana Grota-Roweckiego.

Potem powstała znaczna część (17 km). Odcinek węzeł Konotopa – węzeł Puławska wraz z drogą ekspresową S79 (węzeł Marynarska – węzeł Warszawa Lotnisko) został oddany do ruchu we wrześniu 2013 r., co nie tylko już ułatwia znacząco wjazd do stolicy od południa, ale również usprawnia ruch pomiędzy dzielnicami co pozwala na szybszą podróż w kierunku Ursynowa i Mokotowa, dzięki czemu kierowcy zyskują nawet pół godziny.

Fragment ma południu powstanie do sierpnia 2020 roku

GDDKiA informuje, że na kolejnym odcinku południowej części obwodnicy (węzeł Puławska – węzeł Lubelska) o długości 18,5 km rozpoczęły się pierwsze prace budowlane, natomiast na etapie przetargu jest kawałek tej drogi na północ od węzła Lubelska do węzła Zakręt.

Tutaj powstaną m.in. ponad 2-kilometrowy tunel pod Ursynowem oraz most na Wiśle. Termin zakończenia prac to sierpień 2020 r.

Na wschodnią część warszawskiego ringu będziemy musieli poczekać najdłużej. Ten odcinek z drogą ekspresową S8 połączy się na węźle Marki, a z S2 i A2 – na węźle Lubelska. Obecnie w budowie jest fragment od węzła Marki do węzła Drewnica, w przetargu jest węzeł Zakręt – węzeł Lubelska oraz węzeł Lubelska. - W przypadku odcinka węzeł Drewnica – węzeł Zakręt obecnie oczekujemy na wydanie decyzji środowiskowej. Jego oddanie do ruchu planowane jest w 2023 r. – czytamy w komunikacie drogowców.

Dodatkowe drogi wylotowe

Uzupełnieniem ekspresowej obwodnicy Warszawy są istniejące, bądź będące w przygotowaniu następujące trasy wylotowe:

- S8 węzeł Salomea –węzeł Opacz – węzeł Paszków wraz z łącznikiem do drogi krajowej nr 7 w Sękocinie – odcinek oddany do ruchu we wrześniu 2015 r.

- S8 węzeł Marki – węzeł Radzymin Południe – odcinek w realizacji. Zakończenie robót przewidziane jest tutaj w trzecim kwartale 2017 r.

- S7 węzeł Warszawa Lotnisko – Grójec – odcinek jest w trakcie postępowania przetargowego (II etap). Oddanie do ruchu planowane jest w kwietniu 2021 r.

- S7 Warszawa – Czosnów – odcinek w przygotowaniu. Obecnie GDDKiA oczekuje na wydanie decyzji środowiskowej dla przyszłej trasy, której zakończenie budowy planowane jest w 2024 r.

A2 węzeł Lubelska – początek autostradowej obwodnicy Mińska Mazowieckiego – fragment w II etapie postępowania przetargowego. Zakończenie budowy planowane jest w czerwcu 2020 r.

Kliknij, aby powiększyć mapę

Więcej o:
Komentarze (27)
Obwodnica Warszawy gotowa w ponad połowie. Wiemy, kiedy zbudują resztę
Zaloguj się
 • jas_pik

  Oceniono 7 razy 5

  Chyba jednak nie zbudują bo wykonawca odcinka przez Wawer wystąpił o nową decyzję środowiskową. A to oznacza że prace rozpocznie dopiero za 5 lat, bo tyle to zajęło GDDKiA . Chyba że ktoś zrobi przekręt większy niż przy tunelu wzdłuż Wisły.

 • maly_obibok

  Oceniono 6 razy 4

  Ale teraz stolyca ma być 3 razy większa, trzeba więc nowy ring budować

 • ltte

  Oceniono 6 razy 2

  Ciągle to samo. Co za muły. Porywają się na drogie, złożone inwestycje (nie twierdzę, że niepotrzebne), a wystarczy 1-2% tych kosztów, żeby udrożnić to, co jest. Jak tu słusznie ktoś zauważył, korki robią samochody osobowe mieszkańców Warszawy, okolic i osiedli-sypialni. Na początek po kilka km w każdą stronę, żeby wypchnąć samochody z miasta. Ale nie. Tendencja jest dokładnie odwrotna. Na tych wyjazdówkach sadzą światła i ruch spowalnia jeszcze bardziej. Południową obwodnicę skończyli kilkaset metrów przed Ursynowem. A wystarczyło, nawet tymczasowo, pociągnąć po jednym pasie. Spaliny zostają w mieście i wielkie zdziwienie, że jest smog. A tak zostałyby tylko opary.
  Ja wiem, że od urzędasów za kilka tys. trudno wymagać chociaż ćwierćinteligencji. Zresztą, większość jest z nadania, rozumna inaczej. Ale naprawdę, czy ktoś, kto ma do nich dostęp nie może im wytłumaczyć tych oczywistych oczywistości?

 • anka.pano

  Oceniono 1 raz 1

  Pan redaktor Kaczmarczyk wrzuca swój artykuł co 4 miesiące tylko zmienia datę artykułu.Zapomniał tym razem wyretuszować mapę na której jak wół widać 02.2016 czyli mapa jest sprzed ponad roku i od tamtej pory GDDKiA jedynie pozoruje jakiekolwiek nowe działania, żadne budowy nie ruszyły i prędko nie ruszą. Na POW rozkopią pół Usrynowa (tak na Ursynów mówi się w dyrekcji) i 5 lat będzie rozgrzebane a czy za 5-6 lat oddadzą to czas pokaże bo szykują się niezłe bomby z budową mostu, jego projektem, wyglądem i ekologią, potem kwiatkiem do kożucha będą kłótnie o to kto i jak go nazwie itp itd.

 • piekarnik80

  Oceniono 1 raz 1

  Hmm, co to za obwodnica jak biegnie przez miasto.... jak ktos chce zobaczyc obwodnice niech spojrzy na M25 wokol londynu albo M42 wokol Birmingham czy M60 wokol Manchesteru... To to mozna nazwac obwodnica centrum warszawy z zalazkami na obwodnice miasta ( tj aglomeracji )

 • potp

  Oceniono 3 razy 1

  Zabrali pieniądze na S14 - zachodnią obwodnicę Łodzi by budować kilka razy droższą w Warszawie

 • poparzony

  Oceniono 3 razy 1

  Nienawidzę oznakowania warszawskiej obwodnicy! Kogo oni tam do tego zatrudniają? bleeeee...

 • Mad Wolver

  Oceniono 5 razy 1

  Ciekawe, skad milosciwie panujaca nami pisobolszewia zamierza wziac kase na obwodnice powiekszonej Warszawy. Choc pewnie juz po kilku kadencjach rzadow "dobrej zmiany" malo kogo bedzie stac na posiadanie samochodu, wiec drogi tez przestana byc potrzebne i problem sam sie rozwiaze.

 • eend

  Oceniono 3 razy 1

  Z autopsji stwierdzam, że na całej trasie oznaczonej jako "odcinek w realizacji" nie ma ani jednej łopaty wbitej w ziemię. Jak były pola tak są, nie ma żadnego sprzętu budowlanego, urządzeń, baraków, ekip ? O co chodzi? Jeżdżę tamtędy codziennie od lat, mieszkam przy Przyczółkowej i oprócz ekip budujących trzy osiedla koszarowe zwane dla żartów "rezydencjami", nikt, nic innego nie buduje. Na podstawie czego są podawane takie informacje?. Panowie dziennikarze ruszcie doopy, podjedźcie tam, zobaczcie jak wygląda REALNIE teren a nie polegacie na fantazjach którymi jesteście karmieni. Nie łykajcie tak łatwo bajek opowiadanych na spędach dla prasy. Pora na RZETELNOŚĆ PRZEKAZU. Zapraszam. No chyba, że ja mam problemy ze wzrokiem i nie widzę ciężko pracujących ekip...?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX