Związkowcy z KGHM mogą być spokojni o podwyżki. Na ich spółkę spadnie deszcz dolarów

Marcin Kaczmarczyk
Dom Maklerski Vestor wystawił nową rekomendację dla KGHM, wielkiego polskiego producenta miedzi. Firma, mówiąc krótko, jest skazana na finansowy sukces.

Dzisiaj za jedną akcję KGHM trzeba zapłacić niecałe 130 zł. Ale ma być lepiej - tak prognozują maklerzy z Domu Maklerskiego Vestor. Wystawili dla spółki rekomendację "kupuj" z ceną docelową na poziomie 152 zł.

- Wg nas akcje KGHM oferują atrakcyjną ekspozycję nie tylko na dobre krótko- i średnio terminowe perspektywy globalnej produkcji przemysłowej, ale również na istotne długoterminowe trendy, w tym przede wszystkim wzrost zapotrzebowania na miedź związany z rozwojem technologicznym - czytamy w rekomendacji.

Jak zmieniał się kurs KGHM na giełdzie w Warszawie.Jak zmieniał się kurs KGHM na giełdzie w Warszawie. Investing.com

Czytaj więcej: Nowy zarząd KGHM rozważał jesienią sprzedaż kopalni w Chile, na którą wydał już kilkanaście miliardów. 

Po pierwsze, ożywienie i strajki

Zdaniem maklerów Vestora ryzyko spadku cen miedzi w 2017 jest ograniczone. - W ostatnim raporcie z października 2016, ICSG (red. międzynarodowa organizacja skupiająca największych producentów i konsumentów miedzi), zakładał dodatni bilans miedzi w 2017 (160 tys. ton), jednakże uwzględniając przyspieszenie globalnej produkcji przemysłowej oraz przestoje w dwóch największych kopalniach (Escondida i Grasberg) sądzimy, iż bilans miedzi w 2017 może okazać się ujemny, a ewentualne wznowienie produkcji i korekta cen miedzi powinny być wykorzystane do kupna akcji KGHM - uważają analitycy z biura maklerskiego.

Dla potrzeb wyceny założyli, że wielkość produkcji i sprzedaży surowców przez KGHM - miedzi i srebra - oraz ich ceny pozostaną na stabilnych poziomach począwszy od 2017.

Po drugie, Sierra Gorda zacznie zarabiać

KGHM zainwestował miliardy w budowę i uruchomienie dużej kopalni miedzi w Chile. Trudności z jej uruchomieniem doprowadziły jednak do potężnych odpisów księgowych, zarząd rozważał nawet sprzedaż tych aktywów. Zdaniem maklerów jednak, Sierra Gorda zacznie lepiej działać, a więc i generować więcej gotówki.

To pozwoli między innymi wypłacić spółce dywidendę - Vestor prognozuje, że w tym roku wyniesie ona 3 złote na akcję, a w przyszłym roku 4 zł.

Czytaj więcej: Na akcjach KGHM można było w ubiegłym roku zarobić ponad 40 proc.

Po trzecie, elektryczne samochody

KGHM w dłuższej perspektywie będzie rosło i pięknie zarabiało dzięki rozwojowi elektrycznej motoryzacji. - Z raportu McKinsey z lutego 2017 wynika, iż to właśnie rozwój technologiczny, w tym produkcja samochodów elektrycznych, może zwiększyć globalny popyt na miedź o 43%, do 31 mln ton w roku 2035 - przypomina Vestor.

Polscy analitycy przypominają, że do produkcji samochodów elektrycznych trzeba zużyć średnio trzy razy więcej miedzi niż do wyprodukowania tradycyjnego auta. - Oszacowaliśmy, iż każde nowe 5 milionów samochodów elektrycznych stwarza  "dodatkowy" popyt na miedź na poziomie 0,25 mln ton tj. 1,1 proc. obecnego zużycia, czyli do 2035 popyt na miedz może zwiększyć się o 6,4 punktów procentowych w stosunku do roku 2016.

Podsumowując, górnicy i związkowcy z KGHM mogą spać spokojnie. Jeżeli analitycy z Domu Maklerskiego Vestor mają rację, to polski koncern może mieć wkrótce głównie problemy z sensownym wydawaniem coraz większych pieniędzy pochodzących ze sprzedaży jeszcze bardziej potrzebnych surowców. Na podwyżki na pewno znajdą się środki.

Tekst pochodzi z blogu „Subiektywnie o giełdzie i gospodarce”.

Więcej o:
Komentarze (20)
Związkowcy z KGHM mogą być spokojni o podwyżki. Na ich spółkę spadnie deszcz dolarów
Zaloguj się
 • needmoney

  Oceniono 5 razy 3

  Sądziłem że jest to spółka skarbu państwa a nie związkowców ... ale tak to już jest że państwo z wybranymi spółkuje
  a pozostałym pokazuje "wyspółkowaną" doopęęę ...

 • zd46

  Oceniono 2 razy 2

  I znowu sukces !!!! O ile zwiekszylo sie, o 500+ czy 1500%? Moze tez o 600 jak JSW ??? Na KGHM najlepiej zyja: ZWIAZKOWCY i KK, ktoremu rocznie wyplaca sie "dywidende do nieba" w setkach milionow zlotych !!! Panstwo w panstwie !!!

 • poljack

  Oceniono 2 razy 2

  w ubiegłym roku złe zarządzanie doprowadziło do miliardowych strat i tak udziałowcy dostali dywidendy . Czy o to też walczyli związkowcy drogi autorze?

 • rabbi.rozencwajg

  Oceniono 6 razy 2

  polski koncern może mieć wkrótce głównie problemy z sensownym wydawaniem coraz większych pieniędzy
  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Głupie sformułowanie, głupiego pismaka!
  Jeżeli rada nadzorcza nie wie jak wydać pieniądze z zysku, to przeznacza to na wypłatę dywidendy właścicielowi.

 • jerzyb-ucholc

  Oceniono 1 raz 1

  Ha, Ha. Dobra zmiana podniesie ceny nominalne akcji o np. 30% i po KGHM i jej zyskach. Postsowieci mogą wszystko

 • artur.1967

  Oceniono 3 razy 1

  no proszę jak elegancko broni się poprzedniego zarządu z namaszczenia poprzedniej koalicji bo to oni odpowiadają za inwestycję sierra gorda przez którą kghm już drugi rok ma kłopoty.z drugiej strony życzyłbym tej firmie żeby wasze prognozy się sprawdziły

 • dobry11111

  0

  a górnicy już dostali po 50 zł na ryj teraz tylko podpiszą przymusową zgodę na mobing tj że godzą się na codzienną kontrolę na alkohol i narkotyki jak żule jak ćpuny i ok a związki sku...one na to się godzą związki to sprzedajne kur....y

 • ri-pi

  Oceniono 2 razy 0

  To może będą uczciwie i proporcjonalnie do sposobu naliczania emerytury płacić składki ZUS . Trochę to niepoważne i uważam że obraźliwe dla braci górniczej by pielęgniarka dopłacała do emerytury górniczej. Rok składkowy górnikowi liczy się przez 1,8 a reszcie tałatajstwa (pracownikowi ) przez 1,3

 • ireneusz1234

  0

  a te 5 miliardów strat,to nic

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX