Związkowcy z KGHM mogą być spokojni o podwyżki. Na ich spółkę spadnie deszcz dolarów

Marcin Kaczmarczyk
Dom Maklerski Vestor wystawił nową rekomendację dla KGHM, wielkiego polskiego producenta miedzi. Firma, mówiąc krótko, jest skazana na finansowy sukces.

Dzisiaj za jedną akcję KGHM trzeba zapłacić niecałe 130 zł. Ale ma być lepiej - tak prognozują maklerzy z Domu Maklerskiego Vestor. Wystawili dla spółki rekomendację "kupuj" z ceną docelową na poziomie 152 zł.

- Wg nas akcje KGHM oferują atrakcyjną ekspozycję nie tylko na dobre krótko- i średnio terminowe perspektywy globalnej produkcji przemysłowej, ale również na istotne długoterminowe trendy, w tym przede wszystkim wzrost zapotrzebowania na miedź związany z rozwojem technologicznym - czytamy w rekomendacji.

Jak zmieniał się kurs KGHM na giełdzie w Warszawie.Jak zmieniał się kurs KGHM na giełdzie w Warszawie. Investing.com

Czytaj więcej: Nowy zarząd KGHM rozważał jesienią sprzedaż kopalni w Chile, na którą wydał już kilkanaście miliardów. 

Po pierwsze, ożywienie i strajki

Zdaniem maklerów Vestora ryzyko spadku cen miedzi w 2017 jest ograniczone. - W ostatnim raporcie z października 2016, ICSG (red. międzynarodowa organizacja skupiająca największych producentów i konsumentów miedzi), zakładał dodatni bilans miedzi w 2017 (160 tys. ton), jednakże uwzględniając przyspieszenie globalnej produkcji przemysłowej oraz przestoje w dwóch największych kopalniach (Escondida i Grasberg) sądzimy, iż bilans miedzi w 2017 może okazać się ujemny, a ewentualne wznowienie produkcji i korekta cen miedzi powinny być wykorzystane do kupna akcji KGHM - uważają analitycy z biura maklerskiego.

Dla potrzeb wyceny założyli, że wielkość produkcji i sprzedaży surowców przez KGHM - miedzi i srebra - oraz ich ceny pozostaną na stabilnych poziomach począwszy od 2017.

Po drugie, Sierra Gorda zacznie zarabiać

KGHM zainwestował miliardy w budowę i uruchomienie dużej kopalni miedzi w Chile. Trudności z jej uruchomieniem doprowadziły jednak do potężnych odpisów księgowych, zarząd rozważał nawet sprzedaż tych aktywów. Zdaniem maklerów jednak, Sierra Gorda zacznie lepiej działać, a więc i generować więcej gotówki.

To pozwoli między innymi wypłacić spółce dywidendę - Vestor prognozuje, że w tym roku wyniesie ona 3 złote na akcję, a w przyszłym roku 4 zł.

Czytaj więcej: Na akcjach KGHM można było w ubiegłym roku zarobić ponad 40 proc.

Po trzecie, elektryczne samochody

KGHM w dłuższej perspektywie będzie rosło i pięknie zarabiało dzięki rozwojowi elektrycznej motoryzacji. - Z raportu McKinsey z lutego 2017 wynika, iż to właśnie rozwój technologiczny, w tym produkcja samochodów elektrycznych, może zwiększyć globalny popyt na miedź o 43%, do 31 mln ton w roku 2035 - przypomina Vestor.

Polscy analitycy przypominają, że do produkcji samochodów elektrycznych trzeba zużyć średnio trzy razy więcej miedzi niż do wyprodukowania tradycyjnego auta. - Oszacowaliśmy, iż każde nowe 5 milionów samochodów elektrycznych stwarza  "dodatkowy" popyt na miedź na poziomie 0,25 mln ton tj. 1,1 proc. obecnego zużycia, czyli do 2035 popyt na miedz może zwiększyć się o 6,4 punktów procentowych w stosunku do roku 2016.

Podsumowując, górnicy i związkowcy z KGHM mogą spać spokojnie. Jeżeli analitycy z Domu Maklerskiego Vestor mają rację, to polski koncern może mieć wkrótce głównie problemy z sensownym wydawaniem coraz większych pieniędzy pochodzących ze sprzedaży jeszcze bardziej potrzebnych surowców. Na podwyżki na pewno znajdą się środki.

Tekst pochodzi z blogu „Subiektywnie o giełdzie i gospodarce”.

Więcej o: