Fiat znów przeniesie produkcję Pandy do Polski? Mają o tym zdecydować niższe koszty pracy

Daniel Maikowski
Fiat Chrysler Automobiles rozważa przeniesienie produkcji swojego miejskiego samochodu Panda do fabryki w Tychach - wynika z informacji, do których dotarł serwis Bloomberg.

Obecnie Fiat produkuje większość modeli Pondy we fabryce w Pomigliano (okolice Neapolu). Docelowo Włosi chcieliby jednak, aby w Pomigliano powstawały jedynie najbardziej ekskluzywne modele aut, w tym te sprzedawane pod marką Alfa Romeo.

Z informacji Bloomberga wynika, że w tym celu koncern przeniesie produkcję Fiata pandy do fabryki w Tychach. Bloomberg sugeruje również, że taki ruch pozwoli włoskiemu koncernowi obniżyć koszty produkcji swojego miejskiego auta - przede wszystkim ze względu na niższy poziom wynagrodzeń w Polsce.

Obecnie cena detaliczna Fiata Pandy wynosi 6 990 euro (7 360 dolarów). Na rynku aut miejskich model ten konkuruje m.in. z VW Up!, Peugeotem 108 oraz Hyundaiem i10.

Decyzja o przeniesieniu produkcji Fiata Pandy do Polski nie byłaby dla nikogo wielkim zaskoczeniem. Włosi podejmowali podobne działania już wcześniej. Dla przykładu Fiat Tipo produkowany jest dziś w Turcji, Fiat 500 w Polsce, a model 500L w Serbii.

Bloomberg podkreśla, że decyzja Fiata nie jest ostateczna i będzie uzależniona m.in. od wyników sprzedaży najnowszych modeli Alfa Romeo.

Fiat produkował pandę w Tychach w latach 2003-2012 roku. Później jej produkcję przeniesiono jednak do fabryki w Pomigliano, między innymi wskutek protestów włoskich związków zawodowych i polityków.

Źródło: Bloomberg

Więcej o: