Przychodził "pan z energetyki", ludzie podpisywali z nim umowy. Ponad 10 mln zł kary

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na spółkę Polski Prąd i Gaz (dawniej Polska Energetyka PRO) karę ponad 10 mln zł kary za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów. UOKiK uznał, że firma, działająca w branży sprzedaży energii elektrycznej, podszywała się pod innych dostawców prądu, manipulowała informacjami o cenach energii czy okłamywała klientów mówiąc, że jeśli nie podpiszą umowy, zostanie im odcięty prąd. Decyzja UOKiK jest nieprawomocna.

Jak tłumaczy UOKiK, w imieniu spółki Polski Prąd i Gaz umowy sprzedaży energii elektrycznej zawierają akwizytorzy - w domach klientów. Większość klientów to osoby starsze.

- Od 2007 r. każdy z nas może wybrać sprzedawcę prądu. W tym roku nastąpiła liberalizacja rynku energii elektrycznej. W jej efekcie, na rynku pojawiło się wiele podmiotów rywalizujących o klientów – nie zawsze uczciwie. Polski Prąd i Gaz nadużył zaufania konsumentów, a to narusza dobre obyczaje  - mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Do UOKiK oraz Urzędu Regulacji Energetyki trafiły setki zgłoszeń dotyczących działania spółki Polski Prąd i Gaz. Praktyki, na które skarżyli się klienci i które zidentyfikował w ramach swego postępowania UOKiK, to m.in.:

 • podszywanie się pod dotychczasowego sprzedawcę prądu – akwizytorzy sugerowali, że działają w imieniu dotychczasowego dostawcy, klienci nie wiedzieli, zmieniają sprzedawcę prądu

 • fałszywe sugestie, jakoby podpisywane dokumenty były aneksem do dotychczasowej umowy

 • fałszywe sugestie, jakoby wymóg podpisania dokumentów wynikał ze zmiany przepisów prawa lub likwidacja dotychczasowego dostawcy energii

 • fałszywe sugestie, jakoby konsekwencją odmowy podpisania dokumentów miało być odcięcie prądu

 • manipulowanie informacjami o niższych rachunkach za prąd - chodzi m.in. o brak informacji o comiesięcznej opłaty handlowej czy sugestie, iż ceny energii spadną o kilkadziesiąt procent (w rzeczywistości ceny na początku były niższe o kilka procent, a w kolejnych coraz wyższe)

 • brak informacji o prawie odstąpienia od umowy, niezostawianie klientów dopisanych dokumentów

UOKiK, za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów, nałożył na spółkę Polski Prąd i Gaz karę w wysokości 10 253 328 zł. Oczywiście nakazał też zaniechanie praktyk. Decyzja nie jest prawomocna, dostawca prądu odwołał się już do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

Czytaj też: Nieuczciwe firmy naciągają na prąd i gaz. Wcześniej działały w telekomunikacji. Klienci zostają z podwójnym rachunkiem albo karą

Zobacz, jakie rady dla biznesmenów ma prof. Andrzej Blikle:

Więcej o:
Komentarze (25)
Przychodził "pan z energetyki", ludzie podpisywali z nim umowy. Ponad 10 mln zł kary
Zaloguj się
 • 1234qwerty

  Oceniono 13 razy 13

  A jakie kary dla pomysłodawców tego przekrętu. Może parę lat pierdla ostudziłoby zapędy takich macherów.

 • antoniferdynand

  Oceniono 9 razy 9

  Pytanie jak polskie prawo broni samych konsumentów - czy te umowy są ważne jeżeli zostały zawarte z naruszeniem obowiązujących zasad.

 • observer49

  Oceniono 3 razy 3

  Jeszcze Novum powinni ukarać.

 • kga1

  Oceniono 3 razy 1

  A co z przekrętem w przeliczaniu m3 na kW/h? Jeszcze nia ma opracowanych zasad właściwości paliw a robią nas już w bambuko.Pytanie: komu służy dosyłowe, przesyłowe, stałe, zmienne, czasowe i inne duperale? Mnie interesuje ilość w zł/ przez m3. To jest faktyczna cena. Ale jak by tak było trzeba by zlikwidować połowę złodziei na rynku.Idąc po chleb nie myślę o : VAT, PIT, CIT, SRIT, paliwo, transport, energia elektryczna, ZUS, pensja - interesuje mnie cena bochenka chleba.

 • klm747

  Oceniono 1 raz 1

  a kiedy się wezmą za takich samych oszustów z firmy Centrum Energetyczne??

 • glas.rothar

  Oceniono 1 raz 1

  ciekawe. do mojej matki przyszedł taki pan dziś. "z energetyki". na szczęście mama jest wytrenowana w podobnych machlojkach, bo z kolei jej matka kilkukrotnie dała się nabrać. kary karami a proceder kwitnie.

 • sselrats

  Oceniono 3 razy 1

  Te ofiary oszustw powinny miec zwrocone koszty oraz pozbawione praw wyborczych.

 • Kazimierz Jarosz

  Oceniono 1 raz 1

  Czekam na takiego palanta!! Dostanie wpie..po mordzie i "zaproszę" policję ze skierowaniem oskarżenia o najście i zakłócenie miru domowego!!

 • 162tony

  Oceniono 1 raz 1

  Odwołał się, za chwilę zamknie spółkę, otworzy nową i będziecie licytować jakiegoś słupa który za 100zł dał sobie skserować dowód osobisty...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX