Jeden z najrzadszych metali świata mocno drożeje. Powód? Chińczycy rzucili się na samochody

Mocno rośnie popyt na rod, jeden z najrzadszych metali szlachetnych świata. Jego cena w rok urosła o 50 proc. Rod jest wykorzystywany m.in. w katalizatorach spalin w samochodach benzynowych.

Cena rodu rośnie od 7 miesięcy i obecnie sięga już ok. 920 dol. za uncję (28,35 gramów) – zauważa Bloomberg. Tylko od początku roku wzrosła o 19 proc., licząc od początku sierpnia – o 50 proc.

Inna sprawa, że w połowie zeszłego roku ceny rodu osiągnęły 12-letnie minimum. W czerwcu 2008 r. cena za uncję sięgnęła nawet ponad 10 tys. dol. za uncję. Z tej perspektywy, wzrosty w ostatnich miesiącach to tylko lekkie odbicie. Rynek rodu jest niewielki w porównaniu z innymi metalami szlachetnymi, ceny są bardziej narażone na wahania.

CENA RODU W OSTATNIM ROKU

Ceny rodu w okresie marzec 2016-marzec 2017Ceny rodu w okresie marzec 2016-marzec 2017 źródło: Johnson Matthey

CENA RODU W OSTATNICH 10 LATACH

Ceny rodu w okresie marzec 2007-marzec 2017Ceny rodu w okresie marzec 2007-marzec 2017 źródło: Johnson Matthey

Mocno rośnie też w ostatnich miesiącach cena palladu i platyny, również używanych do oczyszczania spalin samochodowych. One od początku roku podrożały kolejno o 13 i 8 proc. Te metale oraz rod są wydobywane wspólnie, głównie w Republice Południowej Afryki.

Tak spektakularny zwrot w cenie rodu to efekt większego zapotrzebowania m.in. ze strony producentów samochodów. – Dużą częścią całej historii są Chiny – tłumaczy Bloombergowi Jonathan Butler, analityk z Mitsubishi Corp.

- Liczba kupowanych tam aut cały czas rośnie, są sygnały, że popyt dojdzie do poziomów europejskich – dodaje Butler.

Po tym, jak pod koniec 2015 r. chiński rząd obniżył o połowę (z 10 do 5 proc.) podatek od sprzedaży małych samochodów, w 2016 r. sprzedaż aut w Chinach urosła o 15 proc. Od stycznia br. stawka podatku urosła, do 7,50 proc. To nieco schłodziło popyt na auta, szacunki mówią o 3-procentowym wzroście w tym roku. 

- Obecnie nie ma przesłanek aby oczekiwać spadków cen rodu w krótkim lub średnim okresie - oceniają analitycy Heraeus Metals Germany w swoim poniedziałkowym raporcie.

Więcej o:
Komentarze (19)
Jeden z najrzadszych metali świata mocno drożeje. Powód? Chińczycy rzucili się na samochody
Zaloguj się
 • lanou

  Oceniono 5 razy 5

  Macie błąd w artykule. Do rozliczeń metali szlachetnych używa się uncji trojańskiej (31,15g) a nie międzynarodowej.

 • pujechalli

  Oceniono 4 razy 4

  Cenu rodu powinna się zmniejszać dzięki 500+.

 • demkel

  Oceniono 9 razy 3

  Coś wam się pomyliło. Rod Stewart nie śpiewa metalu, ale rock/soul. A jego kariera raczej się kończy, więc tanieje nie drożeje

 • wagadudu

  Oceniono 2 razy 2

  Rod Stewart się cieszy...

 • antykonformista

  Oceniono 8 razy 2

  i to jest właśnie ten słynny "hot rod", o którym tak często się słyszy w klimatach samochodowych....

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 7 razy 1

  E tam metal drożeje. To Pikuś. Dobra zmiana dotarła do mojej ulubionej kawy. Podrożała o ponad 50%. Drożeje dosłownie wszystko. Pieprzeni narodowi socjaliści pisobolszewickie łajdaki. Zakręcają ciepłą wodę a święcona płynie wartkim strumieniem.

 • psi_zgryz

  Oceniono 2 razy 0

  Macie pojecie o uncjach takie jak i o wszystkim. Tutaj chodzi o uncje trojanska (Troy once) a nie jakas tam tuskowa (avoirdupois), ale co tu dyskutowac z gimbaza. Wasze wszystkie artykuly sa wlasnie na tym poziomie. Zamiast pocic sie nad krytyka Kacz.ynskiego to poduczylibyscie sie troche.

 • maxstirner

  0

  Żeby wprodukowac ekopojazd trzeba ograbić Ziemię z rzadkiego metalu. Nikt nie pisze jaki jest koszt ekologiczny wydobycia uncji i komu nabija to kieszeń ostatecznie

 • szabepio

  0

  Ten metal jest na marsie. Trochę ma kazachstan rosja kanada i usa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX