PKP Cargo ograniczyły kradzieże o połowę. Ten pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę

Jak poinformowała spółka PKP Cargo, w rok udało jej się ograniczyć o 46 proc kradzieże ładunków z pociągów i terenów spółki. Wszystko m.in. dzięki zastosowaniu dronów.

- Kradzieże - zwłaszcza paliw stałych, m.in. węgla - to zmora przewoźników i ogromny problem do rozwiązania – tłumaczy Mirosław Klepaczewski, zastępca dyrektora Biura Bezpieczeństwa w PKP Cargo. Spółka dobrze radzi sobie jednak z tym problemem, zaprzęgając do pomocy drony.

W 2016 r., m.in. dzięki „latającemu” monitoringowi, spółka odnotowała 46-procentowy spadek kradzieży. Drony przekazują rejestrowany obraz na żywo do siedziby Zespołu Przeciwdziałania Zagrożeniom, którego pracownicy mogą łapać złodziei na gorącym uczynku.

 

- Poprawia się bezpieczeństwo ładunków, ale także infrastruktury. Często podczas kradzieży następowało uszkodzenie linii kolejowej, które mogło być niebezpieczne dla transportu – cieszy się Klepaczewski. I zapowiada - To nie jest nasze ostatnie słowo. Zamierzamy wykorzystywać nowe technologie do dalszej poprawy bezpieczeństwa oraz optymalizacji kosztów.

Zresztą już teraz drony są wykorzystywane także m.in. do inspekcji składów, sprawdzania stanu ogrodzenia czy torów albo do kontroli zasad BHP.

W PKP Cargo drony do regularnej pomocy zaprzęgnięto w połowie 2015 r. Dzięki nim spółka „zaoszczędziła” kilka milionów złotych. “Jedną z najczęściej stosowanych metod [kradzieży] jest próba zatrzymania składu np. poprzez umieszczanie na torach przeszkody. Aby uniknąć katastrofy, maszyniści muszą zatrzymać skład i poinformować o zdarzeniu właściwe służby. Złodzieje w ciągu kilku minut dokonują wtedy tzw. „usypu”. W ramach jednego zajścia złodzieje są w stanie ukraść nawet kilka ton węgla” – opisywało niegdyś proceder kradzieży PKP Cargo.

Czytaj też: PKP Cargo ma prawie 200 mln zł strat. Przez problemy w Czechach i mniej budowanych dróg

Więcej o:
Komentarze (27)
PKP Cargo ograniczyły kradzieże o połowę. Ten pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę
Zaloguj się
 • artus

  Oceniono 35 razy 29

  Niedługo zainstalują broń palną na dronach i ilość kradzieży spadnie o kolejne 70% ;-)

 • smurfmadrala

  Oceniono 27 razy 27

  Środek skuteczny przeciw złodziejom węgla i towarom masowym,
  najwyższy czas aby znaleźć metodę na złodziei w centrali, wśród wierchuszki naczalstwa PKP.

 • jerpis

  Oceniono 10 razy 8

  A po co kosztowny sprzęt? Niech Episkopat ogłosi, że każda kradzież na kolei objęta jest automatyczną ekskomuniką i po sprawie! Skoro w Polsce jest podobno ponad 90 % wierzących, to po ekskomunice o tyle spadnie kradzież na kolei!!!

 • fctheduck

  Oceniono 9 razy 5

  Niestety, drony są bezsilne w przypadku zarządu powołanego przez 'dobrą zmianę', dlatego 54% kradzieży nie da się uniknąć.

 • labeo

  Oceniono 7 razy 5

  Kupcie predatora z pełnym uzbrojeniem i problem zostanie rozwiązany.

 • hens

  Oceniono 3 razy 3

  500 plus i podwyżki pensji ograniczyły złodziejskie zapędy w gromadzeniu grosza kolejarzy.

 • mniklasp

  Oceniono 3 razy 3

  wiadomosc jest jak z radia Erewan. Kradli za 5 mld zl a teraz tylko za 2.5 mld zl. Mozna podstawic tez taka pare liczb: 100 mld ; 50 mld . Komu pasuje.

 • wortat

  Oceniono 2 razy 2

  Zaraz powstanie spółka "PKP Drony"

 • obidient1

  Oceniono 2 razy 2

  Tacy złodzieje co okradają wagony powinni pracować na rzecz PKP za darmo na kilka lat

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX