Samorząd da rodzicom 1,5 tys. na miesiąc. Na zatrudnienie niani

Rusza program "Małopolska Niania", dzięki któremu rodzice będą mogli dostać 1,5 tys. zł miesięcznie na zatrudnienie opiekunki dla dziecka.

Program pilotażowy będzie realizowany w latach 2017 – 18, ma kosztować 750 tys. zł, obejmie 30 gmin z najgorszym dostępem do żłobków i zakłada zatrudnienie co najmniej 50 niań.

Rodziny mają otrzymywać po 1500 zł miesięcznie przez 10 miesięcy w roku na zatrudnienie niani do dziecka, które nie jest starsze niż trzy lata. 1000 zł pochodzić będzie z budżetu województwa, 500 zł – ze środków gminy, w której mieszają rodziny, które zostaną zakwalifikowane do pilotażu.

Nianie także dla rodziców bez ślubu

O przyznaniu wsparcia zdecydują gminy, pod uwagę mogą być wzięte m.in. wielodzietność, niepełnosprawność dziecka, dochody czy dostęp do żłobków w okolicy.

Starać się o nie będą mogli wszyscy pracujący rodzice, bez względu na sytuację osobistą. W programie będą mogli wziąć udział także rodzice samotnie wychowujący dzieci czy żyjący w związkach nieformalnych.

Nianię będą mogli wskazać sami rodzice. Dzieckiem opiekować może się także członek rodziny starającej się o wsparcie, jednak pod pewnymi warunkami. Musi to być osoba bezrobotna, która nie ukończyła 60. roku życia w przypadku kobiet i 65. w przypadku mężczyzn.

Żłobków jest za mało

Z badań małopolskiego samorządu wynika, że niania to najbardziej preferowana forma opieki nad małym dzieckiem - wybierana przez 32 proc. respondentów. Jest jednak bardzo kosztowna, stąd rodzice decydują się na nią najrzadziej.

Małopolscy rodzice doceniają także żłobki, to najlepsze rozwiązanie dla 30 proc. Z ich dostępnością w Małopolsce jest jednak duży problem. Małopolskie Obserwatorium Rozwoju Regionalnego pisze w raporcie, że w 162 na 182 gmin województwa żłobki nie są dostępne w stopniu zadawalającym. W 30 gminach wybranych do programu "Małopolska Niania" sytuacja jest wyjątkowo zła.

Podobnie jest też w całej Polsce. Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej mamy dziś 3,4 tys. żłobków, w których opiekę znajduje 93,5 tys. najmłodszych dzieci. To zaledwie 9,2 proc. maluchów do 3. roku życia.

Sytuację ma poprawić m.in. program Maluch plus, dzięki któremu na rozwój żłobków w tym roku ma trafić 151 mln zł.

Więcej o:
Komentarze (23)
Samorząd da rodzicom 1,5 tys. na miesiąc. Na zatrudnienie niani
Zaloguj się
 • mangallor

  Oceniono 14 razy 8

  Kolejne pole do nadużyć. Zamiast wybudować żłobek z prawdziwego zdarzenia trzeba trwonić kasę podatników.

 • zgred151

  Oceniono 5 razy 5

  Zblizaja sie wybory do samorzadu wiec zaczyna sie rozdawnictwo i obiecanki . Ciekawe czy Polacy znow sie na to nabiora , Czy ktos powiedzial skad wezma te 1500 zeta ?

 • flat_hu

  Oceniono 4 razy 2

  SOCJALIZM WON!

  Obniżcie podatki pracującym, to sami sobie zatrudnią nianie! A tak to znowu patole będą sami siebie zatrudniać z naszych podatków!

 • ds215

  Oceniono 6 razy 2

  Dotacja na 1 miejsce w zlobku to 5 tys zl .
  Nie za malo na ta nianie?

 • justas32

  Oceniono 12 razy 2

  Widzę że żyjemy w bardzo bogatym państwie. Tylko skąd ten bilion ciągle rosnącego długu i kredyty zaciągnięte przez PIS które trzeba będzie spłacać przez następnych 30 lat ...

 • stiszyn

  Oceniono 1 raz 1

  Dotacja na 10 miesięcy w roku, a co przez dwa miesiące zrobić z dzieckiem. Z tego co pamiętam to nie ma w Polsce dwóch miesięcy urlopu. Obniżcie podatki (złwszcza obciążenia płacy) to sami zapłacimy za nianie

 • pokon

  Oceniono 3 razy 1

  Jedna niania na jedn a gminę,Allle wysiłek. To nie lepiej pobudować złobki i przedszkola, zamiast rozdawać pieniądze?.Wiadomoo przecież kto skorzysta na tym. Wójt, sekretarz gminy i ich pociotkowie.

 • 1234qwerty

  Oceniono 3 razy 1

  Czyli kwotę mniejszą na gminę niż zarobiła prezeska GPW.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX