Brazylia w największej recesji w historii. Jej gospodarka kurczy się od dwóch lat

Gospodarka Brazylii skurczyła się o 3,6 proc. w 2016 roku. Oznacza to, że jest obecnie o 8 proc. mniejsza niż w grudniu 2014 r. Kraj trawi również rekordowe bezrobocie.

W ciągu dwóch lat liczba osób bez pracy wzrosła o 76 proc. i wynosi obecnie blisko 13 mln przy stopie bezrobocia na poziomie 12,6 proc. (to tak, jakby wszyscy Grecy stracili zatrudnienie). W wyniku tak fatalnej sytuacji konsumpcja gospodarstw domowych zmniejszyła się o 4,2 proc. 

A jeszcze kilka lat temu brazylijska gospodarka była jedną z najszybciej rozwijających się na świecie. Swoją pozycję zbudowała głównie na eksporcie ropy naftowej, metali i soi.

Zastopował ją jednak właśnie spadek cen surowców na światowych rynkach oraz ujawnienie olbrzymiej skali korupcji, w którą zamieszani byli politycy z pierwszych stron gazet. Stanowisko straciła przede wszystkim lewicowa prezydent Dilma Rousseff, którą odwołano w 31 sierpnia 2016 r. Oskarżono ją o manipulowanie rachunkami sektora publicznego z udziałem największych brazylijskich firm.

Jest nadzieja na poprawę

Istnieją jednak pewne oznaki, że recesja może wkrótce się skończyć. Miesięczny poziom inflacji sugeruje stabilizację cen, a stopy procentowe spadają w tempie szybszym od oczekiwanego. Analitycy są zdania, że może się to przełożyć na wzrost konsumpcji i przyspieszyć wychodzenie z dołka. Tempo odbicia nie będzie jednak wysokie, bo zaledwie 0,5 proc. w ciągu roku. To nie wystarczy, by zredukować bezrobocie.

Wiele zależy również od tego, czy rządowe reformy wydatków publicznych okażą się skuteczne. Po odwołaniu Rousseff,  jej następca, prezydent Temer zaczął reformy od uporządkowania budżetu i reformy emerytur, co przywróciło zaufanie do waluty i spowodowało powrót kapitału na giełdę.

 Jak zarządzać firmą, by odnieść sukces? Opowiada prof. Andrzej Blikle:

Więcej o:
Komentarze (13)
Brazylia w największej recesji w historii. Jej gospodarka kurczy się od dwóch lat
Zaloguj się
 • siemaszko1

  Oceniono 7 razy 5

  organizacja olimpiady = katastrofa gospodarcza- sprawdzone w kilku kolejnych przypadkach

 • komercyjny02

  Oceniono 8 razy 2

  A zaczynało się tak niewinnie: od Bolsa Familia (takiego brazylijskiego pierwowzoru 500+). Nawet poważne źródła twierdziły, że Brazylia w ten sposób wyciąga miliony ludzi ze strefy biedy.

 • krunghtep01

  Oceniono 1 raz 1

  Zachcialo sie przeciwstawic USA [takze Wenezuela] Wieki brat nie popusci !!!

 • japiota

  Oceniono 5 razy 1

  W Szwajcarii nie mają za to recesji - ciekawe dlaczego ? Może dlatego że FIFA i MKOL to szwajcarskie fundacje których celem jest promocja zdrowego trybu życia i uczciwej rywalizacji sportowej ?

 • habib78

  Oceniono 7 razy 1

  Gospodarka Brazylii pędziła i wejście na tamtejszy rynek dla inwestorów było zbyt drogie. Teraz kiedy ceny spadły szybko ruszą inwestycję i Brazylia wyjdzie z dołka.
  Spiskowcy powiedzą, że Żydzi-Jankesi (ostatnio pryz okazji skoków słyszałem, że Norwegowie też są w spisku), przejmą prężnie rozwijające się Brazylijskie firmy, które oczywiście są tak prężne, jak te nasze było po 1989.

 • onduma

  0

  Temer byl czestym gosciem w ambasadzie USA. To agent CIA. Ciekawe, ze gospodarka zaczela sie sypac jak on przejal rzady. Jakos za lwicowych Luli i Roussef gospodarka szla do gory, bezrobocie malalo a dzieci dostawaly darmowy posilek w szkolach. A Temer to arcykorupcjonssta w odroznieniu od Roussef

 • lech2011

  Oceniono 1 raz -1

  Czy majster Zepsuj tam był ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX