Czesi drukują korony za 15 mld euro miesięcznie, aby pomóc gospodarce

Czesi mają problem jak Szwajcarzy. Muszą sprzedawać miliardy nowych koron, by nie dopuścić do ich zbyt dużego umocnienia. Właśnie padł rekord.

Narodowy Bank Czech (CNB) podał we wtorek najnowsze dane o rezerwach walutowych kraju. Są szokujące. Okazało się, że w styczniu i w lutym wzrosły one aż o ponad 25 proc. w stosunku do grudnia – do kwoty 105,39 mld euro. W styczniu zanotowano powiększenie rezerw, aż o 15 mld euro, a w lutym o 8,8 mld euro. To dwa rekordy – nigdy wcześniej czeskie rezerwy walutowe nie rosły w takim tempie.

Z danych opublikowanych również przez CNB wynika, że Czesi w styczniu wydali na bezpośrednie interwencje na rynku walutowym równowartość 14,5 mld euro – mówiąc prościej za taką kwotę sprzedali nowe korony. Były to największe w historii interwencje walutowe dokonane przez czeski bank centralny.

Czytaj więcej: Idą ciężkie czasy dla franka i frankowiczów. Mówi to sam szef Szwajcarskiego Banku Narodowego.

Wszystko zaczęło się jesienią 2013 roku

By zrozumieć dlaczego CNB sprzedaje tak ogromne ilości koron, musimy cofnąć się do listopada 2013 roku. Wtedy bank podjął decyzję, że jego dotychczasowa polityka stóp procentowych jest niewystarczająca – korona za bardzo się umacnia, co uderza w podstawy czeskiej gospodarki, utrudniając działalność eksporterów, ich produkty na rynkach światowych drożeją. I postanowił, że będzie pilnował jej kursu w stosunku do euro – nie powinien za bardzo oddalać się od poziomu 27 koron za jedno euro.

Bank zapowiedział wtedy, że jeżeli korona będzie się umacniać, to on będzie zdecydowanie interweniował na rynku – sprzedając duże ilości własnej waluty. I zaczął faktycznie bardzo silnym akcentem – w listopadzie Czesi sprzedali korony za 7,5 mld euro.

Podziałało wyśmienicie. Korona faktycznie przestała się umacniać. Bank aż do lipca 2015 roku nie interweniował na rynku walutowym.

Zaczął je znowu sprzedawać w wakacje w 2015 roku i wartość tych interwencji aż do początku tego roku zmieniała się od zera do maksymalnie niecałych 4 mld euro miesięcznie. Przy czym cały system działał – kurs korony nie oddalał się za bardzo od wyznaczonego poziomu. Takiej stabilności kursu, jaki widzimy w wypadku korony, to możemy Czechom pozazdrościć.

Kurs czeskiej korony do euroKurs czeskiej korony do euro investing.com

 

Bank chce zmienić politykę, spekulanci chcą zarobić

Rosnące ceny energii i w ogóle poprawiająca się sytuacja gospodarcza spowodowały, że w Czechach powiększyła się inflacja. W styczniu ceny u naszych południowych sąsiadów wzrosły o 2,2 proc. To żaden problem – wręcz przeciwnie, objaw zdrowej gospodarki. Ale jest to już taki poziom, że dalsze sztywne pilnowanie kursu jest już niepotrzebne. Bank chce więc zrezygnować z brutalnych interwencji na rynku walutowym.

Czytaj więcej: Zbliża się koniec ery tanich kredytów. Najpierw to dotknie Amerykanów, potem również nas.

O tym, że tak się stanie, rynkowi spekulanci zaczęli mówić głośniej już latem ubiegłego roku. A ostatnio zaczęli energicznie kupować korony z nadzieją, że kiedy SNB zmieni swoją politykę, oni na tym sporo zarobią – korona może się wtedy znacząco umocnić, podobnie jak stało się to ze szwajcarskim frankiem w styczniu 2015 roku, kiedy bank centralny Helwetów przestał pilnować kursu jego wymiany.

Inwestorzy grający na rynku walutowym kupowali koron ostatnio tak dużo, że jej kurs zaczął rosnąć. No i dlatego SNB został zmuszony do wspomnianych rekordowych zakupów euro.

Szefowie czeskiego banku centralnego zapowiadają, że najprawdopodobniej w połowie roku odejdą od dotychczasowej polityki monetarnej. I prawdopodobnie wtedy zrobią to samo, co Szwajcarzy. Jeżeli korona znowu zacznie się umacniać, obniżą stopy procentowe poniżej zera.

Tekst pochodzi z blogu „Subiektywnie o giełdzie i gospodarce”.

 

Więcej o:
Komentarze (53)
Czesi drukują korony za 15 mld euro miesięcznie, aby pomóc gospodarce
Zaloguj się
 • nowyobywatel

  Oceniono 19 razy 15

  Pan Hirsz opisuje gospodarkę z błędnego, keynesistowskiego punktu widzenia. Nie ma takiego pojęcia jak zbyt duże umocnienie waluty. A na pewno nie ma mowy o tym, żeby było to złe dla gospodarki. To jest doskonały bodziec dla wzrostu. Gospodarka istnieje nie po to, żeby coraz więcej sprzedawać, tylko żeby coraz lepiej żyć. Jak ma się silną walutę, to można żyć lepiej produkując mniej. A jak firma chce utrzymać poziom sprzedaży eksportowej, to musi obcinać koszty, czyli albo obniżać pensje (co w warunkach czeskiego bezrobocia jest nierealne), albo podnosić wydajność produkcji. A przecież wzrost gospodarczy to nic innego, jak wzrost wydajności produkcji.
  A inflacja nigdy nie była i nie będzie oznaką zdrowej gospodarki. W zdrowej gospodarce wzrost wydajności powoduje spadek cen. Jeżeli wydajność rośnie i ceny też, to znaczy że ktoś nas po drodze okrada.

 • kot2ka

  Oceniono 15 razy 9

  Dlaczego jak spekulanci grają na koronie czeskiej to korona się mocno umacnia ??? Jak grają na polskiej złotówce to zawsze traci na wartości ??? Też byśmy chcieli żeby złotówka zyskiwała ,gdyż inne waluty można by kupić o wiele taniej.
  Ale nic z tego bo Polak musi zawsze stracić na tej zas.... złotówce !!!!

 • Jerzy Madej

  Oceniono 12 razy 2

  A polska ciągle babrze się w błocie. Czy w naszym kraju nigdy już nie będzie normalnie?

 • tedek1

  Oceniono 12 razy 2

  A Polska ile ma rezerw (dodajmy ze Polska kraj znacznie wiekszy)?
  Na koniec lutego 2015 rezerwy walutowe NBP wynosiły około 98 mld $.

  Czesi bardzo szybko porzucili górnictwo i rolnictwo, a przestawili sie na przemysl i efekt przerósł oczekiwania:
  - realnosc wydatkow socjalnych,
  - nadwyzka budzetowa,
  - male zadłuzenie.

 • mic234

  Oceniono 1 raz 1

  "Czesi w styczniu wydali na bezpośrednie interwencje na rynku walutowym równowartość 14,5 mld euro – mówiąc prościej za taką kwotę sprzedali nowe korony".

  Jak coś sprzedaję, to "mówiąc prościej" wydaję na to coś pieniądze?

 • angelus-silesius

  Oceniono 1 raz 1

  Chciałbym mieć taki problem - sprzedawać przedrożony paper, by potem, jak sytuacja wróci do normy, odkupić go taniej i spalić.
  Dla odmiany Słowacy wzięli sobie na kark euro i teraz musza dopłacać to tego greckiego śmecia

 • antoniferdynand

  Oceniono 1 raz 1

  W Polsce w 2007r też USD było po 2 zł - podobnie Euro i CHF. Tu problem może być większy bo płynność korony czeskiej i wielkość kraju jest na tyle niewielka, że spekulacja nie wymaga dużego zaangażowania. Jeżeli Soros był w stanie zachwiać kursem Funta Brytyjskiego to z Koroną Czeską nie powinno być trudno.
  Z drugiej strony (chociaż nie sądzę) może być to wynik perspektyw Republiki Czeskiej na tle państw Unii Europejskiej. Czechy jako kraj rozwinięty, stabilny i pragmatyczny ma dużą szansę szybciej dogonić poziom takiej Austrii czy Belgii (czy przynajmniej się do niego mocno zbliżyć) - zdecydowanie szybciej niż pozostałe kraje regionu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX