Górnicza grupa wypłaci nagrody wszystkim pracownikom. Mimo, że miała stratę

Cała załoga Polskiej Grupy Górniczej dostanie jednorazową nagrodę, każdy po 1200 zł brutto. Ogłoszono to na spotkaniu firmy ze związkami zawodowymi - podaje Polska Agencja Prasowa.

Nagroda ma przysługiwać wszystkim zatrudnionym w PGG, to około 30 tys. osób, zostanie wypłacona 27 marca. Związkowcy chcieli wynegocjować wyższą kwotę, ale przystali na propozycję rządu. To na razie nieoficjalna informacja, ale została już przekazana pracownikom kopalń – pisze PAP. Sama firma czeka z jej ogłoszeniem do przyszłego tygodnia.

Polska Grupa Górnicza szykuje się do połączenia z Katowickim Holdingiem Węglowym, złożyła już do UOKiK wniosek w sprawie przejęcia. Rozmawia też z bankami o restrukturyzacji zatrudnienia i dlatego nie chce się wypowiadać na tematy finansowe.

Nagroda związania jest właśnie z planowanym połączeniem, pojawiła się w wyniku rozmów władz PGG ze związkowcami. Chcieli oni wtedy wznowienia wypłat tzw. „czternastek”, uzasadniając to lepszymi od oczekiwanych wynikami spółki za ubiegły rok. Ostatecznie, zamiast „czternastek” załoga ma dostać jednorazową nagrodę.

Polska Grupa Górnicza miała lepsze od prognoz wyniki, ale rok i tak zakończyła na minusie. Piotr Woźniak, prezes PGNiG (spółka dofinansowała wcześniej PGG) mówił na dzisiejszej konferencji prasowej, że strata ta wyniosła 365 mln zł, a oczekiwano 390 mln zł. W tej poprawie pomógł między innymi wzrost cen węgla, pod koniec ubiegłego roku firma nie traciła już na jego sprzedaży.

Jednorazowe nagrody będą kosztować PGG ponad 30 mln zł. Firma wyrówna też pensje do średniego poziomu 6225 zł – to jedno ze zobowiązań porozumienia społecznego, zawartego przed połączeniem KHW I PGG.

Katowicki Holding Węglowy i Polska Grupa Górnicza mają się połączyć na początku kwietnia. Nowa firma zatrudniać będzie prawie 44 tys. osób w dziewięciu kopalniach. Ma zostać zasilona kwotą około miliarda złotych przez inwestorów. W PGG obecny jest już Węglokoks i spółki należących do grup PGNiG, PGE oraz Energi. Do tych inwestorów mają dołączyć Enea i TF Silesia. Firma ma zostać zrestrukturyzowana, może też zadebiutować na giełdzie.

Zobacz też, jakich błędów unikać w biznesie - rad udziela m.in. prof. Andrzej Blikle:

Więcej o:
Komentarze (37)
Górnicza grupa wypłaci nagrody wszystkim pracownikom. Mimo, że miała stratę
Zaloguj się
 • kurdupel_zoliborski

  Oceniono 17 razy 15

  I tak dalej - gornictwo tonie w dlugach, bez szans na poprawe ale orkiestra gra do konca jak na Titanicu, metoda jakos to bedzie podatnicy i tak doloza ma sie dobrze.

 • mare.com

  Oceniono 10 razy 10

  gornicy -odpowiedzcie mi-czy nie mozecie jak reszta spoleczenstwa po ogloszeniu opadłosci waszej kopalni normalnie isc na zasilek dla bezrobotnych czy jestescie jacys inni prosze odpowiadajcie czym roznicie sie od reszty polaków?

 • e.olsen

  Oceniono 7 razy 5

  Polnische Wirtschaft w pełnej krasie...

 • dante_waw

  Oceniono 4 razy 4

  Program Innowacyjna Gospodarka :)

 • maksak

  Oceniono 8 razy 4

  "Brawo" rzad, brawo Tobiszowski !
  Po miesiacu "trudnych" negocjacji kopacze dostali wszystko co chcieli a nawet więcej. Im większa strata tym wyższe zarobki.
  Podła, oszukańcza, złodziejska zmiana. Podatnicy zapamiętają.

 • Wies Kwiec

  Oceniono 4 razy 4

  PiSowskie sk...ny spłacają dług. W d...pie mają ludzi którzy nie dostają m-c wypłaty w takiej kwocie. Ale te górnicze książęta odwdzięczą się im oponami i śrubami za 2 lata.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 6 razy 4

  Ludzie dali stówkę na Orkiestrę, to trzech dych na górników nie dadzą? Dadzą. Na górników, na Tadka z Torunia, na dodatki specjalne dla misiaczków szalonego iwana Antosia z zespołem...

 • kka69

  Oceniono 3 razy 3

  nagrody mimo strat?
  Dokładnie jak w PRLu i jak za PISu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX