Rzeka pieniędzy płynie do budżetu z VAT. Wzrost aż o 40 proc. przez rok

Jak donosi Puls Biznesu, w lutym dochody z VAT wyniosły 11,6 mld zł. To blisko dwa razy więcej niż rok temu w lutym. Przez dwa pierwsze miesiące 2017 r. do budżetu trafiło z tytułu VAT o 40 proc. więcej pieniędzy niż przed rokiem.

W styczniu dochody budżetu państwa z tytułu podatku VAT wyniosły blisko 22 mld zł, co oznaczało wzrost rok do roku na poziomie ponad 25 proc. Jak podaje Puls Biznesu, w lutym dynamika wzrostu dochodów była jeszcze wyższa, zebrane 11,6 mld zł to blisko dwa razy więcej niż przed rokiem. Łącznie w styczniu i lutym br. VAT dołożył do budżetu o 40 proc. więcej niż rok temu o tej porze.

Jak tłumaczy cytowany przez Puls Biznesu Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista mBanku, imponująca dynamika to efekt przyspieszonego zwrotu VAT w grudniu. Do polskich firm „awansem” płynęły zwroty za styczeń i luty. Ten zabieg pozwolił przenieść część deficytu z 2017 r. na poprzedni rok, tym samym dając pewien luz tegorocznego budżetowi.  

Poprawa wpływów z VAT po części jest też efektem zmiany systemu wpłat VAT z kwartalnych na miesięczne. Od początku roku możliwość kwartalnych rozliczeń mają tylko małe firmy - czyli takie, których sprzedaż, wraz z kwotą podatku, nie przekroczyła w 2016 r. kwoty 5 157 000 zł (równowartość 1,2 mln euro). Jak szacowano w zeszłym roku w Ocenie Skutków Regulacji dla nowelizacji ustawy o VAT, likwidacja deklaracji kwartalnych dla dużych podatników miała przynieść jednorazowy skutek przesunięcia dochodów w czasie z tego tytułu w wysokości ok. 800 mln zł.

Wzrost dochodów z VAT to także efekt bardzo mocno rosnącej konsumpcji. W styczniu sprzedaż detaliczna wzrosła o 11,4 proc. w skali roku.

Ministerstwo Finansów założyło w ustawie budżetowej na 2017 r., że wpływy z VAT w całym roku wyniosą 143,5 mld zł. Po dwóch miesiącach plan jest wykonany w ponad 23 proc. Jak informuje jednak Puls Biznesu, w Ministerstwie Finansów jeszcze nie strzelają korki od szampanów. - Nawet po skorygowaniu o zjawiska jednorazowe wzrost jest imponujący, ale żeby się przekonać, czy trend jest trwały, potrzeba jeszcze kilku miesięcy – donosi rozmówca Pulsu Biznesu.

Czytaj też: Fiskus chwali się wynikami kontroli skarbowej w 2016 r.

A teraz zobacz WIDEO: M. Morawiecki: Należy wzmocnić Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, banki powinny płacić więcej

M. Morawiecki: Należy wzmocnić Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, banki powinny płacić więcej

Więcej o: