Nietypowa inwestycja. Ten fundusz inwestuje tylko w firmy, w których rządzą kobiety

Przedsiębiorstwo finansowe UBS Group AG przekazało 110 milionów dolarów, co pomogło utworzyć fundusz venture capital, który będzie inwestował w firmy zajmujące się zdrowiem, edukacją oraz ochroną środowiska. Mowa o firmach zarządzanych przez kobiety.

Fundusz jest zarządzany przez Rethink Impact. Jenny Abramson, założycielka Rethink Impact, a zarazem partner zarządzający spółki powiedziała, że firmy prowadzone przez kobiety uzyskują jedynie 3 procent z funduszy venture capital.

Badania przeprowadzone przez First Round Capital wykazują, że firmy założone przez kobiety przynoszą lepsze wyniki od firm założonych przez mężczyzn. Abramson uważa, że jest to szansa dla rynku i dodaje, że kobiety będą w posiadaniu dwóch trzecich bogactwa Stanów Zjednoczonych po 2030 roku.

John Amore, dyrektor zarządzający i szef rady zarządzania majątkiem UBS w Nowym Jorku podkreśla, że nie będzie to subwencja dla kobiet-przedsiębiorców. Jak tłumaczy, UBS szuka firm, które w przeszłości były pomijane przez fundusze typu venture capital.

Fundusze venture capital, czyli fundusze wysokiego ryzyka specjalizują się w wyszukiwaniu i dofinansowywaniu ryzykownych przedsięwzięć. Oferują wsparcie kapitałowe małym, ale już prężnie funkcjonującym spółkom. Jeśli pomysł na biznes zyska uznanie zespołu inwestycyjnego funduszu, to firma może liczyć na dofinansowanie. W zamian za to, fundusz zostaje udziałowcem firmy, przejmując często dużo ponad 50 proc. jej udziałów.

Zobacz też, jakich błędów unikać przy budowaniu własnego biznesu. Rad, na podstawie własnego doświadczenia, udziela m.in. prof. Andrzej Blikle:

Więcej o: