Koszty pracy w Polsce rosną najszybciej od pięciu lat. Zwłaszcza tam, gdzie pensje wypłaca państwo

Rafał Hirsch
Według najnowszych danych Eurostatu godzinowe koszty pracy w czwartym kwartale urosły w Polsce o 5,4 procent. To najszybszy wzrost od 2011 roku. Największy wzrost notuje administracja państwowa, ZUS i armia.

Koszty pracy to pensje plus obowiązkowe narzuty na płace, czyli składki. Eurostat mierzy te koszty dzieląc je przez przepracowane godziny. To co otrzymujemy, to średnie godzinowe koszty pracy. Idą one w górę tylko wtedy, kiedy pensje rosną bardziej niż nasz czas pracy.

W całej polskiej gospodarce pod koniec 2016 były one o 5,4 procent wyższe niż rok wcześniej. To wzrost najszybszy od trzeciego kwartału 2011, kiedy mieliśmy wzrost o 6 procent.

Godzinowe koszty pracy w PolsceGodzinowe koszty pracy w Polsce dane: Eurostat

Wtedy jednak mieliśmy też znacznie wyższą inflację – ludzie więcej zarabiali, ale też szybciej rosły ceny w sklepach. Pomijając inflację, czyli w ujęciu realnym koszty pracy ostatnio tak szybko jak pod koniec 2016 rosły u nas w 2008 roku.

Wzrost o 5,4 procent to średnia z całej gospodarki, natomiast w poszczególnych branżach mamy dość spore różnice.

Wzrost godzinowych kosztów pracy w polskiej gospodarce w czwartym kwartale 2016Wzrost godzinowych kosztów pracy w polskiej gospodarce w czwartym kwartale 2016 dane: Eurostat

W przemyśle przetwórczym koszty pracy rosną tylko o 6,1 procent i to wynik najlepszy od 2014. W górnictwie mamy wręcz spadek i to aż o 11 procent. Z kolei działy kwalifikowane jako "administracja publiczna, obronność i obowiązkowe" ubezpieczenia społeczne (czyli ZUS) zanotowały wzrost aż o 13,1 procent – największy od początku 2009 roku. Wzrost kosztów pracy o 9,7 procent w ochronie zdrowia jest najszybszy od trzeciego kwartału 2009.

Generalnie w sektorze tak zwanych usług nierynkowych (administracja, obronność, zdrowie, edukacja, ubezpieczenia społeczne) godzinowe koszty pracy wzrosły o blisko 8 procent - najbardziej od ośmiu lat. 

Wzrost kosztów o ponad 9 procent w branży hotelowej to skok największy od 2008 roku, a w mediach i telekomunikacji – największy od 2006 roku.

Z drugiej strony wyraźnie poniżej średniej rosną godzinowe koszty pracy w transporcie, edukacji i w handlu.

Według Eurostatu w całej Unii Europejskiej godzinowe koszty pracy wzrosły o 1,7 procent. 

Największy wzrost – o 12,3 procent zanotowano w Rumunii. Polska ze swoim wzrostem o 5,4 procent jest na ósmym miejscu. W Grecji i Austrii koszty pracy minimalnie spadły.

Pomimo coraz szybszego wzrostu poziom kosztów pracy w Polsce nadal jest znacznie niższy niż na Zachodzie. W 2015 w Polsce pracodawcy za godzinę pracy płacili średnio 8,6 euro, w Niemczech było to w tym samym czasie 32,2 euro, a w Danii nawet 41,3 euro.

Więcej o: