Zgodnie z raportem Royal Institution of Chartered Surveyors, nawet 200 tys. pracowników budowlanych może po Brexicie stracić pracę z powodu braku członkostwa Londynu w Jednolitym Rynku Europejskim. To poważne zagrożenie dla wartych ponad pół miliarda, rozpoczętych już projektów infrastrukturalnych.
Rob Tincknell, dyrektor wykonawczy Battersea Power Station Development Company poinformował, że zagraniczni pracownicy budowlani pracujący na terenach dawnej londyńskiej elektrowni Battersea Power Station wyjeżdżają z kraju z powodu Brexitu.
Elektrownia Battersea jest największą budowlą z cegły w Europie. Jej znakiem rozpoznawczym są charakterystyczne cztery kominy. Znalazła się na okładce płyty Animals Pink Floyd z 1977 roku. Od 1983 roku jest nieczynna z powodu nieopłacalności produkcji. W 1975 roku zamknięto blok A, a w 1983 roku blok B.
Obecnie ponad 3,5 tys. pracowników zamienia byłą elektrownię węglową oraz 17 hektarów przyległego terenu, w dzielnicę nowoczesnych mieszkań, biur, sklepów i restauracji. Inwestycję o wartości 9 miliardów funtów finansuje konsorcjum z Malezji.
We wrześniu podano, że swoją siedzibę przeniesie tam Apple. Amerykańska spółka stworzy tam Apple Campus. Wynajmie najwięcej powierzchni, bo aż 500 tys. m kw. na sześciu piętrach. Do odnowionej elektrowni wprowadzi się około 2021 roku. Tymczasem Brexit może pokrzyżować wiele planów w branży budowlanej.
- Brexit przynosi niepewność. Mamy zmiany kursów walut i niepewność wokół siły roboczej na rynku budowlanym – powiedział Rob Tincknell w rozmowie z "The Times".
Tincknell dodaje, że brytyjska budowlanka opiera się w znacznej mierze na pracownikach z Europy Środkowo-Wschodniej. – Znam dewelopera, który miał 15 tys. pracowników przed świętami. Po świętach wróciło zaledwie 11 tys. osób - powiedział.
Źródło: The Times