Oto najbogatsi ludzie na świecie. Tegoroczne zestawienie Forbesa jest rekordowe

Magazyn Forbes opublikował coroczne zestawienie najbogatszych ludzi świata. Na czele bez zaskoczenia - największy majątek na świecie zgromadził Bill Gates. Podium uzupełniają Warren Buffett i Jeff Bezos. W porównaniu z zeszłorocznym zestawieniem, lista miliarderów dolarowych wydłużyła się o 233 pozycje - to absolutny rekord w wieloletniej historii list Forbesa. Po raz pierwszy w rankingu znalazło się na niej ponad 2 tys. osób.

Najbogatszym człowiekiem świata niezmiennie pozostaje Bill Gates, założyciel Microsoft. Jego majątek w najnowszym rankingu Forbes wyliczył na 86 mld dol. To o ok. 11 mld dol. więcej niż rok temu. 75,6 mld zł wynosi fortuna inwestora Warrena Buffetta (wzrost o 14,8 mld dol. w rok), a 72,8 mld zł Jeffa Bezosa, założyciela Amazon.com (więcej aż o 27,6 mld dol.).

Najbogatsza dziesiątka świata jest taka sama jak rok temu, niemniej z podium (z 2. miejsca) spadł Amancio Ortega, a wskoczył na nie (z 5. pozycji) Jeff Bezos. Z 6. na 5. miejsce awansował Mark Zuckerberg.

Czołową dziesiątkę zestawienia Forbesa zdominowali Amerykanie. Tylko dwóch miliarderów z TOP10 nie pochodzi z USA – to czwarty Amancio Ortega z Hiszpanii oraz szósty Carlos Slim Helu z Meksyku. Zresztą na 2043 dolarowych miliarderów aż 565 to Amerykanie. Na liście wielu jest też m.in. Chińczyków (319), Niemców (114) i Hindusów (101).

10 najbogatszych osób świata10 najbogatszych osób świata oprac. własne na podst. danych Forbes

Dobra wiadomość dla osób, które marzą o wielkiej fortunie jest taka, że tylko trzech miliarderów z czołowej dziesiątki ma mniej niż 72 lata (Bill Gates ma 61 lat, Mark Zuckerberg 32, a Jeff Bezos 53). Co więcej, tylko 56 miliarderów ma mniej niż 40 lat. Jest więc jeszcze czas.

Najbogatszą kobietą świata, z majątkiem 39,5 mld dol. jest Liliane Bettencourt (14. miejsce na świecie). Wraz z rodziną posiada 33 proc. udziałów w L'Oréal. 94-letnia Bettencourt obecnie cierpi już na demencję, jest ubezwłasnowolniona. Ogólnie na liście miliarderów znalazło się 227 kobiet – o 25 więcej niż przed rokiem.

Na czołowych miejscach ze świecą szukać Polaków. Najwyżej, na 522. miejscu, znaleźli się Dominika i Sebastian Kulczyk z majątkiem 3,6 mld dol. Na 745. pozycji uplasował się Michał Sołowow (2,7 mld dol.), a na 814. Zygmunt Solorz-Żak (2,5 mld dol.). Dolarowym miliarderem jest też Dariusz Miłek – z majątkiem 1,1 mld dol. jest na 1795. miejscu na świecie.

Czytaj też: Znamy najbogatszych Polaków 2017. Przetasowanie w czołówce i imponujące awanse

Z majątkiem na poziomie 3,5 mld dol., na 544. miejscu listy Forbesa uplasował się prezydent USA Donald Trump.

Po raz pierwszy w 31-letniej historii tworzenia przez Forbes list miliarderów (w przeliczeniu na dolary amerykańskie), znalazło się na niej ponad 2 tys. osób (dokładnie 2043 osoby). Co więcej, w ciągu roku zestawienie wydłużyło się o 233 miliarderów. To również absolutny rekord.

Więcej o:
Komentarze (48)
Oto najbogatsi ludzie na świecie. Tegoroczne zestawienie Forbesa jest rekordowe
Zaloguj się
 • supermarjan

  Oceniono 15 razy 5

  po 1 to jest hossa na rynkach a oni maja akcje lub firmy notowane na gieldzie
  po 2 sprzedanie tego co maja powoduje ze kurs sie zawali i dostana tyle ile NAPRAWDE sa warci. pewnie z polowe lub mniej niz wyzej.
  po 3 - wasi milusinscy o mocno zlodziejsiej i lewackiej proweniencji drukują kasę na calym swiecie jak opętani.
  po 4 wezcie sie za tych co naprawde maja kase. juz ktos tu nizej pisal. ale ja chce poznac liste wlascicieli FED i innych bankow centralnych, wiem wiem - boicie sie 'utopić na rybach'.....
  i co wywalicie komenta?
  noooo peeeewnie..... a co.....

 • andrzejbak

  Oceniono 9 razy 3

  Najwięcej na liście jest Amerykanów - to proste niektóre dziedziny gospodarki wymagają inwestycji w USA aby rozszerzyć ją na cały świat a w USA nie wolno obcokrajowcom posiadać dużych firm bo CIA czuwa a jak nie CIA osobiście to mafia sydowska na usługach, zawsze takiego inwestora załatwią - vide Zuckerberg - pierwotnie był słupem CIA i sydów gdy przejmowano dla niego od polskiego inwestora portal społecznościowy "facebook" - tam w USA musi być kultywowana legenda że najlepsze pomysły na inwestycje mają amerykanie- resztę należy wykończyć.

 • nieudocznik

  Oceniono 2 razy 2

  Ojciec Trumpa byl tylko zwyklym mataczem, Kulczyka pracowal dla bezpieki - to zupelnie inne mozliwosci biznesowe, mozna kazac postsolidarnosci i komuchom wszystko i wkladac im koperty w podziece

 • lubella69

  Oceniono 1 raz 1

  Pannna Kulczykówna rozczula mnie, gdy mówi o potrzebie pomagania biednym ludziom z Afryki... a propos, wczoraj w skrzynce znalazłam kopertę z lizaczkiem i listem, że biedny Filip potrzebuje "symbolicznch" 19,99 PLN za godzinę rehabilitacji... po sprawdzeniu w necie informacji o fundacji okazało się, że owa fundacja przekazuje 5% datków na pomoc podopiecznym. Pan Gates i pan Buffet dzięki fundacjom charytatywnym bardzo pomnożyli swoje majątki. Pani Kwaśniewska, będąc żoną prezydenta zbierała pieniądze na klinikę onkologiczną dla dzieci, dzisiaj nosi torebki za 20 000 złotych..... a kliniki nie ma :)

 • dioskorides

  Oceniono 3 razy 1

  Kulczykowie pewnie jak chcieliby nowocześni- pewnie dużo się uczyli i ciężko pracowali dlatego się dorobili

 • airmaro

  Oceniono 1 raz 1

  Brakuje tam żydów Rotschildów i Rockefellerów.
  Ten cały spis to jakiś żart na potrzeby udawania że jest wolność i media że niby prawdę pokazuję
  www.youtube.com/watch?v=BI9xd3RcDQk&t=2s

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX