Oto najbogatsi ludzie na świecie. Tegoroczne zestawienie Forbesa jest rekordowe

Magazyn Forbes opublikował coroczne zestawienie najbogatszych ludzi świata. Na czele bez zaskoczenia - największy majątek na świecie zgromadził Bill Gates. Podium uzupełniają Warren Buffett i Jeff Bezos. W porównaniu z zeszłorocznym zestawieniem, lista miliarderów dolarowych wydłużyła się o 233 pozycje - to absolutny rekord w wieloletniej historii list Forbesa. Po raz pierwszy w rankingu znalazło się na niej ponad 2 tys. osób.

Najbogatszym człowiekiem świata niezmiennie pozostaje Bill Gates, założyciel Microsoft. Jego majątek w najnowszym rankingu Forbes wyliczył na 86 mld dol. To o ok. 11 mld dol. więcej niż rok temu. 75,6 mld zł wynosi fortuna inwestora Warrena Buffetta (wzrost o 14,8 mld dol. w rok), a 72,8 mld zł Jeffa Bezosa, założyciela Amazon.com (więcej aż o 27,6 mld dol.).

Najbogatsza dziesiątka świata jest taka sama jak rok temu, niemniej z podium (z 2. miejsca) spadł Amancio Ortega, a wskoczył na nie (z 5. pozycji) Jeff Bezos. Z 6. na 5. miejsce awansował Mark Zuckerberg.

Czołową dziesiątkę zestawienia Forbesa zdominowali Amerykanie. Tylko dwóch miliarderów z TOP10 nie pochodzi z USA – to czwarty Amancio Ortega z Hiszpanii oraz szósty Carlos Slim Helu z Meksyku. Zresztą na 2043 dolarowych miliarderów aż 565 to Amerykanie. Na liście wielu jest też m.in. Chińczyków (319), Niemców (114) i Hindusów (101).

10 najbogatszych osób świata10 najbogatszych osób świata oprac. własne na podst. danych Forbes

Dobra wiadomość dla osób, które marzą o wielkiej fortunie jest taka, że tylko trzech miliarderów z czołowej dziesiątki ma mniej niż 72 lata (Bill Gates ma 61 lat, Mark Zuckerberg 32, a Jeff Bezos 53). Co więcej, tylko 56 miliarderów ma mniej niż 40 lat. Jest więc jeszcze czas.

Najbogatszą kobietą świata, z majątkiem 39,5 mld dol. jest Liliane Bettencourt (14. miejsce na świecie). Wraz z rodziną posiada 33 proc. udziałów w L'Oréal. 94-letnia Bettencourt obecnie cierpi już na demencję, jest ubezwłasnowolniona. Ogólnie na liście miliarderów znalazło się 227 kobiet – o 25 więcej niż przed rokiem.

Na czołowych miejscach ze świecą szukać Polaków. Najwyżej, na 522. miejscu, znaleźli się Dominika i Sebastian Kulczyk z majątkiem 3,6 mld dol. Na 745. pozycji uplasował się Michał Sołowow (2,7 mld dol.), a na 814. Zygmunt Solorz-Żak (2,5 mld dol.). Dolarowym miliarderem jest też Dariusz Miłek – z majątkiem 1,1 mld dol. jest na 1795. miejscu na świecie.

Czytaj też: Znamy najbogatszych Polaków 2017. Przetasowanie w czołówce i imponujące awanse

Z majątkiem na poziomie 3,5 mld dol., na 544. miejscu listy Forbesa uplasował się prezydent USA Donald Trump.

Po raz pierwszy w 31-letniej historii tworzenia przez Forbes list miliarderów (w przeliczeniu na dolary amerykańskie), znalazło się na niej ponad 2 tys. osób (dokładnie 2043 osoby). Co więcej, w ciągu roku zestawienie wydłużyło się o 233 miliarderów. To również absolutny rekord.

Więcej o: