W Allegro uznali, że szkoda czasu na Niemców. Serwis skupi się na rynku polskim

Rafał Hirsch
Allegro wycofuje się z rynku niemieckiego. Decyzję podjęto w kilka miesięcy po tym jak polski lider e-commerce zmienił właścicieli. Nowi uznali, że lepiej skoncentrować się na Polsce.

Serwis allegro.de ma działać jeszcze tylko do 5 kwietnia. Natomiast już od najbliższego wtorku ma się rozpocząć stopniowe wyłączanie ofert sprzedawców. Jako pierwszy poinformował o tym serwis mensis.pl.

W lutym tego roku według serwisu similarweb.com strona allegro.de zanotowała tylko 136,4 tysięcu wizyt. W tym samym czasie na polskiej stronie allegro.pl było 190,6 miliona wizyt, a na stronie amazon.de 372,5 mln wizyt. Najwyraźniej więc pomysł z allegro.de nie chwycił.

Allegro otwierając niemiecką wersję swojego sklepu chciało przede wszystkim zainteresować polskich sprzedawców niemieckimi klientami. To samo chętnym oferuje serwis Amazon. Serwis Allegro.de wystartował w czerwcu 2016. Przetrwał więc niecały rok. 

W październiku spółka Allegro zmieniła właścicieli. Nowymi zostały fundusze inwestycyjne Mid Europa Partners, Cinven i Permira. Odkupiły one polską firmę od dotychczasowych właścicieli - firmy Naspers, za 3,25 miliarda dolarów. Była to największa transakcji w historii polskiego internetu. 

Nowi właściciele uznali, że zamiast walczyć o nowe rynki, lepiej będzie skupić się na rynku polskim, na którym Allegro jest niekwestionowanym liderem. Rzecznik firmy Michał Bonarowski powiedział w rozmowie z Bankier.pl, że decyzja spółki jest konsekwencją przyjęcia strategii, która skupia się na rozwoju polskiego sklepu Allegro.pl. 

Allegro.pl jest największą platforma e-handlu w Europie Wschodniej. Istnieje od 1999 roku. Według badania PBI/Megapanel w lutym 2017 na wszystkie strony należące do Grupy Allegro, a więc także między innymi ceneo.pl zajrzało 15,6 mln użytkowników, w tym 8,9 mln osób za pośrednictwem smartfonów i tabletów. Z aplikacji Allegro w lutym korzystało w Polsce 2,9 mln osób - więcej niż np. z Instagrama, Skype, czy Snapchata.

Więcej o: