"Rzeczpospolita": nawet 63 mld zł dziury w ZUS w 2018 r. Jest reakcja Ministerstwa Pracy

Jak donosi dzisiejsza "Rzeczpospolita" powołując się na dane ZUS, w najgorszym przypadku w 2018 r. na wypłaty emerytur może zabraknąć nawet 63 mld zł. - Nic dramatycznego się nie dzieje - komentuje Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Dzisiejsza "Rzeczpospolita" donosi o prognozach wpływów i wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na najbliższe pięć lat. Ten dokument z ZUS miał trafić w piątek do premier Beaty Szydło. Przedstawia on trzy symulacje dla różnych sytuacji w gospodarce (m.in. różnego bezrobocia, inflacji czy przeciętnego wynagrodzenia).

Jak pisze „Rz”, w najbardziej optymistycznym scenariuszu deficyt w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w przyszłym roku ma, pomimo obniżki wieku emerytalnego od 1 października br., spaść do 47 mld zł. Przy tym gazeta przypomina jednak, że już zaplanowana na ten rok „dziura” w ZUS ma wynieść 53,5 mld zł.

W umiarkowanym scenariuszu deficyt w FUS ma sięgnąć w 2018 r. 54,7 mld zł, natomiast w najgorszym wypadku - gdyby wszyscy uprawnieni przeszli na emeryturę i w górę poszło bezrobocie - w ZUS brakować będzie w przyszłym roku aż 63 mld zł. Co więcej, w tym ostatnim wariancie w 2022 r. „dziura” może wynieść nawet 85 mld zł.

Czytaj też: PiS obniżył wiek emerytalny, a teraz chce, żebyśmy dłużej pracowali. Na zachętę da 10 tys. zł

- Sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie jest gorsza niż w poprzednich latach, gdy było wyższe bezrobocie – skomentowała w Polskim Radiu doniesienia „Rzeczpospolitej” minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Musimy mówić o tym realnym, umiarkowanym wariancie – dodaje minister. I tłumaczy: - Wariant pesymistyczny mówi, że bezrobocie będzie wynosiło prawie 10 proc., co jest nieprawdopodobne, bo mamy najlepszą sytuację na rynku pracy. Zakłada też, że 100 proc. osób skorzysta ze świadczenia emerytalnego. Wiemy, że korzysta z tego 82 proc., a ja jestem przekonana, że skorzysta jeszcze mniej.

- Przy tych prognozach ZUS utrzymuje wydajność na poziomie 70 proc. Nie jest to oczywiście komfortowa sytuacja, bo budżet musi co roku dokładać sporą dotację do tego, żeby była zagwarantowana płynność wypłacalności świadczeń emerytalno-rentowych, ale zwracam uwagę, że tu się nic dramatycznego nie dzieje – kończy Rafalska.

Zobacz także WIDEO: Beata Szydło: 'Rząd Prawa i Sprawiedliwości przywraca normalność'

Beata Szydło: 'Rząd Prawa i Sprawiedliwości przywraca normalność'

Więcej o:
Komentarze (147)
"Rzeczpospolita": nawet 63 mld zł dziury w ZUS w 2018 r. Jest reakcja Ministerstwa Pracy
Zaloguj się
 • dominikxes

  Oceniono 39 razy 23

  do persentation co by to nie znaczylo - za PO dziury nie bylo bo oskubano wszystkie fundusze i zabrano z OFE 150 mld zl a i tak nie bylo dobrze, to podniesli wiek emerytalny. Dziury nie bylo widac bo siedzial na niej ksiegowy Wincent.

 • kamilkamas84

  Oceniono 44 razy 14

  Co tak słabo? Dajcie zdjęcie jak Rafalska płacze, a Kaczyński smarka w chusteczkę. Wtedy bardziej obrzydzicie rząd.

 • konus33

  Oceniono 8 razy 6

  Jako rolnik nie mam zamiaru doplacac do ZUS ze swoich podatków po 60 mld zł .

 • bat098

  Oceniono 8 razy 4

  Rząd chce zatrzymać emerytów na rynku pracy, portalsamorzadowy.pl, przygotowuje 10tys.zł zachęty. to w ramach tego rosnącego długu?

 • pix_d

  Oceniono 7 razy 3

  "Nic dramatycznego się nie dzieje" - powiedział kapitan Titanica po przełamaniu się kadłuba statku na pół.

 • zoominer

  Oceniono 2 razy 2

  Wystarczy zlikwidować przywileje emerytalne różnym cwaniakom co bez żadnych składek dostają gigantyczną emeryturę w młodym wieku. Wystarczy się obrazić jak czterdziestoparoletni generałowie i przejść na wczaso-emeryturkę półwieczną rzędu kilkanaścietysięcy zł na rączkę. A cywile po 45 latach pracy 1500zł.

 • zbyniek1948

  Oceniono 2 razy 2

  Znam jeden z wycieków pieniędzy z budżetu. Jest to comiesięczna wypłata po 100 euro dla 50 000 żydów w Israelu z tytulu przebywania na terenie Polski w latach okupacji. W ciągu roku czyni to niebagatelna kwotę ok 260 mln zl. Pada więc pytanie czy to Polska wywołała II wojne swiatową i przyczyniła sie do zaglady żydow ?

 • a.k.traper

  Oceniono 2 razy 2

  Kiedy wreszcie politycy będą mieli odwagę by ZUS zaczął działać na zasadach towarzystwa ubezpieczeniowego jak przed 1955?
  To bardzo ważne dla ludzi młodych, starszych trzeba uwzględnić w budżecie, inaczej ta firma nigdy nie będzie miała racjonalnego bytu?
  Obecnie rejestruje tylko wpływy i wydatki a resztą zarządza budżet państwa, żadne fundusze nie pracują ze składek, to tylko zwykły haracz i bandycki system.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX