Ileż pochwał dla Polski od agencji ratingowej! W nagrodę - podwyżka prognozy wzrostu PKB

Agencja ratingowa Moody's podniosła szacunek PKB Polski na 2017 r. do 3,2 proc. r/r. Według poprzedniej prognozy, produkt krajowy Polski miał urosnąć o 2,9 proc.

Jak ocenia agencja, wzrostowi gospodarczego Polski sprzyja rosnąca konsumpcja prywatna, napędzana m.in. przez 500 plus. Konsumpcja prywatna odpowiada za ok. 60 proc. polskiego PKB, a wyższa konsumpcja wzmocni wzrost gospodarczy – piszą analitycy Moody’s.

Agencja zwróciła uwagę na niską stopę bezrobocia w Polsce – 7,7 proc. w lutym (przy korekcie sezonowej Haver Analytics, GUS podał 8,5 proc.), wobec 8 proc. w styczniu i 9,4 proc. w lutym rok temu. Moody’s podaje, że w Polsce od stycznia 2016 r. przybyło ok. 180 tys. miejsc pracy w sektorze przedsiębiorstw.

Poza mocniejszym od oczekiwanego spadkiem bezrobocia, Moody’s wskazuje także na spory wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw (4,3 proc. w styczniu i 4 proc. w lutym wobec 3,8 proc. średnio w zeszłym roku) oraz solidny wzrost wydajności.

"Oczekujemy, że inwestycje przyspieszą w 2017 r. przy wyższym wykorzystaniu funduszy unijnych, po tym jak inwestycje brutto w środki trwałe spadły o 5,6 proc. w IV kw. 2016 r. z +8,3 proc. w III kw. 2016 r. Oczekujemy też kontynuacji poprawy na rynku pracy oraz wyższego popytu zewnętrznego" - czytamy też w komunikacie agencji.

Według poprzedniej prognozy Moody’s, PKB Polski w 2017 r. miał urosnąć o 2,9 proc. Na 2018 r. agencja szacuje wzrost PKB na poziomie 2,8 proc.

Około miesiąc temu prognozę dynamiki polskiego PKB w 2017 r. podwyższyli, z 3 proc. do 3,4 proc., analitycy JP Morgan. W zeszłym tygodniu z kolei swoją prognozę wzrostu polskiej gospodarki w tym roku, z 3,4 proc. aż do 4 proc., podnieśli ekonomiści mBanku.

Więcej o: