Milion Ukraińców w polskiej gospodarce to za mało. Będziemy potrzebować 5 razy więcej imigrantów. Alarmujący raport NBP

Rafał Hirsch
W najnowszym raporcie o sytuacji na polskim rynku pracy NBP ostrzega, że już zaczęła spadać liczba ludzi aktywnych zawodowo. Zdaniem banku sytuację dodatkowo mogą pogarszać program 500 plus i obniżenie wieku emerytalnego.

NBP pisze, że w czwartym kwartale 2016 w polskiej gospodarce osób aktywnych zawodowo było o 40 tysięcy mniej niż trzy miesiące wcześniej. Od 2014 roku liczba ta spadła już o 240 tysięcy, a w tym roku będzie spadać dalej. 

Zdaniem NBP demografia jest nieubłagana i będzie jeszcze gorzej. Dlatego aby wyrównać straty wynikające z tego, że coraz więcej ludzi będzie na emeryturze, będziemy potrzebować znacznie więcej imigrantów niż dziś. 

Fragment raportu NBP o polskim rynku pracyFragment raportu NBP o polskim rynku pracy źródło: NBP

To ile ludzi pracuje, a ile nie pracuje ma bezpośredni wpływ na potencjał całej gospodarki. Ten z kolei przekłada się na bogactwo całego państwa i społeczeństwa. Czyli mniejsza liczba osób aktywnych zawodowo może oznaczać, że w przyszłości wszyscy będziemy po prostu biedniejsi. Z trendami demograficznymi bardzo trudno walczyć. Dlatego bardzo ważne jest, aby podtrzymywać jak najwyższy poziom aktywności zawodowej społeczeństwa. 

Niestety NBP dostrzega, że właśnie pod tym względem sytuacja zmienia się na gorsze – aktywność zawodowa przestała rosnąć. Bank sugeruje, że wpływ na to mogą mieć zmiany w prawie. NBP wspomina o możliwym złym wpływie na rynek pracy programu Rodzina 500 plus 

Zdaniem NBP program 500 plus niesie ze sobą duże ryzyko dla poziomu aktywności zawodowejZdaniem NBP program 500 plus niesie ze sobą duże ryzyko dla poziomu aktywności zawodowej źródło: NBP

W raporcie czytamy też, że „Program 500+ dostarczając dochód nie związany z pracą zarobkową nie stwarza bodźców do aktywizacji zawodowej kobiet sprawujących opiekę nad dziećmi, a może wręcz zachęcać do dezaktywizacji osoby (głównie kobiety) bezskutecznie poszukujące pracy lub pracujące na słabo wynagradzanych stanowiskach. NBP dodaje jednak, że po niecałym roku obowiązywania programu skala dezaktywizacji nie jest znacząca.

NBP o programie 500 plusNBP o programie 500 plus źródło: NBP

Gorszy wpływ na polską gospodarkę ma obniżenie wieku emerytalnego. NBP pisze, że zwiększenie liczby osób na emeryturze na skutek przesunięcia wieku emerytalnego już w tym roku obniży liczbę osób aktywnych zawodowo o około 80 tysięcy. 

Raport jednocześnie bardzo wyraźnie wskazuje, że jeszcze dwa lata temu wcześniejsze zmiany emerytalne miały pozytywny wpływ na rynek. Obniżka wieku emerytalnego może jednak wszystko zepsuć.

NBP o zmianach w systemie emerytalnymNBP o zmianach w systemie emerytalnym źródło: NBP

Oczywiście prognozy sięgające aż roku 2050 mogą się nie sprawdzić. Możemy na przykład za kilka lat mieć rewolucję na rynku pracy związaną z rozwojem robotyki. Roboty mogą znacząco podnieść wydajność gospodarki – tak, że spokojnie damy sobie radę nawet przy znacznie mniejszej liczbie osób aktywnych zawodowo. Tego jednak NBP w swoim raporcie nie analizuje, bo to na razie rozważania raczej teoretyczne. Póki co sytuacja stopniowo się pogarsza.

Zobacz także WIDEO: Kosiniak-Kamysz: "Cyrograf mogę podpisać! Nie zlikwidujemy 500plus"

Kosiniak-Kamysz: "Cyrograf mogę podpisać! Nie zlikwidujemy 500plus"

Więcej o:
Komentarze (201)
Milion Ukraińców w polskiej gospodarce to za mało. Będziemy potrzebować 5 razy więcej imigrantów. Alarmujący raport NBP
Zaloguj się
 • mlot_na_pogan

  Oceniono 40 razy 26

  Widzę, że komuś Polska w miarę jednorodna bez problemów nacjonalistycznych jest bardzo w niesmak.
  Ktoś knuje, kopie dołki...
  Ciekawe kto za tym stoi?

 • Harald Wessling

  Oceniono 30 razy 20

  Można się zgodzić z raportem NBP, imigranci mogą ratować sytuację, ale uwaga - nie ze wszystkich kierunków. Ci, że tak powiem, "nie z Ukrainy" zaraz po przyjeździe ... wystąpią o 500+ ( a dzieci to oni mają) a pracować... nie będą. Wręcz przeciwnie, rozmnożą się, zaniżą poziom w szkołach, potworzą getta, wygenerują wzrost przestępczości, będą stawiać żądania. I znowu się rozmnożą. To nie jest żaden rasizm, to prawda obiektywna, autentyczne doświadczenie Francji, Niemiec i Szwecji - wiec nie świrujcie z tym wyłączaniem komentarzy, co ?

 • shipa

  Oceniono 29 razy 17

  To co, mamy zrezygnowac z 500+, bo Polacy beda sie mnozyc dla kasy, ale z drugiej strony sprowadzic imigrantow, najchetniej ,,biednych uchodzcow" w formie ,,matki z dzieckiem z jedna reklamowka", i ci slynni ,,inzynierowie i lekarze": sfinansowac im pobyt, kursy integracyjne i liczyc na to, zeby udalo sie ich zasymilowac jak w praktycznie zadnym kraju europejskim ( bo on nie beda sie mnozyc dla kasy...).

  Imigrant imigrantowi nierowny. Pracowici Ukraincy ciesza sie dobra opinia, bo sobie na nia ciezko zapracowali, doslownie I w przenosni. Kim ich nastapic?

 • slawekas

  Oceniono 17 razy 13

  Wnioski są jednoznaczne wiec. Zlikwidować 500+, podnieś wiek emerytalny i to bardzo, wprowadzić nakazy pracy i sprowadzic 3000000 Arabów. Ci ostatni to prawdziwi tytani pracy. Będzie dobrze.

 • pieknykrk

  Oceniono 16 razy 8

  zacznijcie godnie płacić złodzieje to ludzie będą walić drzwiami i oknami i ! Wszyscy Syryjczycy którzy przyjechali na zaproszenie fundacji Estera już wrócili do Syrii bo stwierdzili że im tam lepiej . Polski pracodawca to w większości złodziej i oszust

 • mocno_kwasny

  Oceniono 18 razy 8

  Ha ha ha Niemcy tez słyszeli ta bajeczke i teraz mają 2 miliony chętnych na zasiłek :-) brawo chłopaki wasza propaganda odnosi skutek

 • sterlecki

  Oceniono 13 razy 7

  Niech zaczną płacić przyzwoite pieniądze to ludzie przestaną wyjeżdżać, ale kto dużo zapłaci pracownikom magazynów i montowni? Nie ma rąk do pracy, ale osoby koło pięćdziesiątki, bez względu na umiejętności i wykształcenie mało kto chce zatrudnić.

 • 1avalon

  Oceniono 12 razy 6

  A może zamiast przyjmować brudy z całego świata wystarczy po prostu zamiast wyrzucania milionów Polaków wyrzucić z kraju PiS, PO, LSD, Petre, Michnika, Balcerowicza, Komora, Kwasa, Rydzyka... i wszystkich innych odpowiedzialnych za burdel w tym kraju oraz wszystkie propagandowe pseudomedia które urabiają ludzi żyjących w biedzie? Nie będzie prościej i uczciwiej, jak Polak pracujący dwa razy szybciej i lepiej od Niemca będzie zarabiał dwa razy więcej od niego? Może Polska zgnojona przez Niemcy i ZSRR powinna mieć PKB na poziomie 40 a nie 12 tysięcy USD na osobę. Zarówno relatywny stosunek płac i pkb w PL do podobnych wskaźników na tzw zachodzie jest spowodowany tylko i wyłącznie zmanipulowanym i sztucznie utrzymywanym na "właściwym poziomie" (od prawie 30 lat w stosunku 1:4) kursem złotego.
  Wyjebać mafię a Polacy sami wrócą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX