Milion Ukraińców w polskiej gospodarce to za mało. Będziemy potrzebować 5 razy więcej imigrantów. Alarmujący raport NBP

Rafał Hirsch
W najnowszym raporcie o sytuacji na polskim rynku pracy NBP ostrzega, że już zaczęła spadać liczba ludzi aktywnych zawodowo. Zdaniem banku sytuację dodatkowo mogą pogarszać program 500 plus i obniżenie wieku emerytalnego.

NBP pisze, że w czwartym kwartale 2016 w polskiej gospodarce osób aktywnych zawodowo było o 40 tysięcy mniej niż trzy miesiące wcześniej. Od 2014 roku liczba ta spadła już o 240 tysięcy, a w tym roku będzie spadać dalej. 

Zdaniem NBP demografia jest nieubłagana i będzie jeszcze gorzej. Dlatego aby wyrównać straty wynikające z tego, że coraz więcej ludzi będzie na emeryturze, będziemy potrzebować znacznie więcej imigrantów niż dziś. 

Fragment raportu NBP o polskim rynku pracyFragment raportu NBP o polskim rynku pracy źródło: NBP

To ile ludzi pracuje, a ile nie pracuje ma bezpośredni wpływ na potencjał całej gospodarki. Ten z kolei przekłada się na bogactwo całego państwa i społeczeństwa. Czyli mniejsza liczba osób aktywnych zawodowo może oznaczać, że w przyszłości wszyscy będziemy po prostu biedniejsi. Z trendami demograficznymi bardzo trudno walczyć. Dlatego bardzo ważne jest, aby podtrzymywać jak najwyższy poziom aktywności zawodowej społeczeństwa. 

Niestety NBP dostrzega, że właśnie pod tym względem sytuacja zmienia się na gorsze – aktywność zawodowa przestała rosnąć. Bank sugeruje, że wpływ na to mogą mieć zmiany w prawie. NBP wspomina o możliwym złym wpływie na rynek pracy programu Rodzina 500 plus 

Zdaniem NBP program 500 plus niesie ze sobą duże ryzyko dla poziomu aktywności zawodowejZdaniem NBP program 500 plus niesie ze sobą duże ryzyko dla poziomu aktywności zawodowej źródło: NBP

W raporcie czytamy też, że „Program 500+ dostarczając dochód nie związany z pracą zarobkową nie stwarza bodźców do aktywizacji zawodowej kobiet sprawujących opiekę nad dziećmi, a może wręcz zachęcać do dezaktywizacji osoby (głównie kobiety) bezskutecznie poszukujące pracy lub pracujące na słabo wynagradzanych stanowiskach. NBP dodaje jednak, że po niecałym roku obowiązywania programu skala dezaktywizacji nie jest znacząca.

NBP o programie 500 plusNBP o programie 500 plus źródło: NBP

Gorszy wpływ na polską gospodarkę ma obniżenie wieku emerytalnego. NBP pisze, że zwiększenie liczby osób na emeryturze na skutek przesunięcia wieku emerytalnego już w tym roku obniży liczbę osób aktywnych zawodowo o około 80 tysięcy. 

Raport jednocześnie bardzo wyraźnie wskazuje, że jeszcze dwa lata temu wcześniejsze zmiany emerytalne miały pozytywny wpływ na rynek. Obniżka wieku emerytalnego może jednak wszystko zepsuć.

NBP o zmianach w systemie emerytalnymNBP o zmianach w systemie emerytalnym źródło: NBP

Oczywiście prognozy sięgające aż roku 2050 mogą się nie sprawdzić. Możemy na przykład za kilka lat mieć rewolucję na rynku pracy związaną z rozwojem robotyki. Roboty mogą znacząco podnieść wydajność gospodarki – tak, że spokojnie damy sobie radę nawet przy znacznie mniejszej liczbie osób aktywnych zawodowo. Tego jednak NBP w swoim raporcie nie analizuje, bo to na razie rozważania raczej teoretyczne. Póki co sytuacja stopniowo się pogarsza.

Zobacz także WIDEO: Kosiniak-Kamysz: "Cyrograf mogę podpisać! Nie zlikwidujemy 500plus"

Kosiniak-Kamysz: "Cyrograf mogę podpisać! Nie zlikwidujemy 500plus"

Więcej o: