Polacy uwielbiają zakupy. A w tych kategoriach jesteśmy mistrzami Europy

Polacy korzystają ze sklepów internetowych znacznie chętniej, niż mieszkańcy innych krajów Europy - wynika z najnowszego badania Mastercard. Ale przodujemy nie tylko w zakupach online.

Zakupy w internecie codziennie lub prawie codziennie robi 9 proc. Polaków – wynika z przeprowadzonego po raz pierwszy badania „Masterindex - ogólnoeuropejskie trendy w handlu elektronicznym i nowych metodach płatności”. Nie wydaje się to być duży odsetek, ale w porównaniu z resztą Europy wypadamy bardzo dobrze – średnia europejska to 6 proc. Polacy (razem z Litwinami) są liderami tego badania.

Zakupy online w krajach europejskichZakupy online w krajach europejskich / Źródło: Mastercard

Zakupy on-line raz w miesiącu deklaruje 25 proc. badanych Polaków (europejska średnia to 23 proc.).

W sieci kupujemy przede wszystkim ubrania i buty (51 proc.), książki (35 proc.), elektronikę (33 proc.), kosmetyki (30 proc.), sprzęt AGD i wyposażenie wnętrz (29 proc.). Znacznie mniej popularne jest jeszcze robienie zakupów spożywczych przez internet – tak robi 17 proc. Polaków. 

Co ciekawe, z badania wynika, że trochę boimy się korzystać z zagranicznych platform handlu internetowego. Tylko 20 proc. Polaków zrobiło to w ciągu ostatniego roku – i pod tym względem jesteśmy na ostatnim miejscu w badaniu.

Czytaj też: Rząd chce zmian w ustawie "Solidarności" ws. zakazu handlu w niedziele

Mastercard pytał też między innymi o płatności zbliżeniowe w tradycyjnych, stacjonarnych sklepach. W taki sposób codziennie lub prawie codziennie za zakupy płaci 23 proc. Polaków – to wynik nie tylko najlepszy w Europie, ale aż ponad trzykrotnie wyższy niż średnia europejska. Korzystamy z tej metody płatności głównie dlatego, że jest ona w naszym kraju powszechnie dostępna – 85 proc. badanych Polaków mówi, że ich karta umożliwia płatność zbliżeniową (średnia w Europie to 43 proc.).

Płatności zbliżeniowe w EuropiePłatności zbliżeniowe w Europie / Źródło: Mastercard

Mastercard w badaniu „Masterindex - ogólnoeuropejskie trendy w handlu elektronicznym i nowych metodach płatności” przepytał 42 881 osób z 23 krajów naszego kontynentu (Austria, Bułgaria, Belgia, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Wielka Brytania).  

+++

Zobacz też, jak prowadzi się biznes w Polsce - teraz i kiedyś. Kręgliccy: Mieliśmy wielkiego farta. Pod koniec lat 90. restauracja zwracała się nawet w trzy miesiące:

Więcej o: