Niespodziewana zmiana na liście najbogatszych ludzi na świecie. Warren Buffett traci pozycję

Majątek słynnego inwestora skurczył się w ostatnim czasie najmocniej spośród bogaczy ze ścisłej czołówki. Warrena Buffetta właśnie wyprzedził Jeff Bezos, założyciel Amazona.

Według indeksu miliarderów Bloomberga, Bezos przeskoczył właśnie aż o dwa miejsca w górę. Wyprzedził nie tylko Buffetta, ale także Hiszpana Amancio Ortegę – najbogatszego Europejczyka, właściciela odzieżowej firmy Inditex (to przede wszystkim popularna Zara, ale także inne marki, jak Bershka czy Pull&Bear).

Ścisła czołówka rankingu wygląda teraz tak:

1. Bill Gates – 86,0 mld dolarów
2. Jeff Bezos – 75,6 mld dolarów
3. Warren Buffett – 74,9 mld dolarów
4. Amancio Ortega – 74,2 mld dolarów
5. Mark Zuckerberg – 61,4 mld dolarów

Widać, że na miejscach od 2. do 4. jest dosyć ciasno i kolejność może się niedługo znów zmienić. Wszystko zależy od tego, jak będą radzić sobie na giełdzie firmy należące do miliarderów. Bloomberg Billionaires Index powstaje bowiem w oparciu o rynkową wycenę spółek i jest aktualizowany codziennie.

Awans Bezosa związany jest z notowaniami Amazona, którego jest on największym akcjonariuszem. Wczoraj spółka wzrosła na giełdzie w Nowym Jorku o ponad 2 proc. po tym, jak ogłosiła, że planuje kupić platformę sprzedaży online z Dubaju. Od początku roku Bezos dodał już do swojego majątku ponad 10 miliardów dolarów.

Warren Buffett, który poprzez swój fundusz Berkshire Hathaway inwestuje w przeróżne spółki (jak m.in. Kraft Heinz, Coca-Cola, IBM, Apple, linie lotnicze American i Delta czy Goldman Sachs), w tym roku jest jeszcze na plusie - jego majątek wzrósł od początku stycznia o 1,75 mld dolarów.

Czytaj też: Warren Buffett na wielkich zakupach. Na Apple w 3 miesiące zarobił krocie.

Jednak od momentu szczytu związanego z giełdowymi wzrostami po wyborze Trumpa na prezydenta USA, czyli od 1 marca, wartość fortuny Buffetta spadła już o 4,7 mld dolarów.

Czytaj też: Populiści wygrywają, a najbogatsi są jeszcze bogatsi. W 2016 roku zarobili prawie 240 mld dolarów.

++++

Zobacz też: Współtwórca gry "Wiedźmin": Tych błędów bym już nie popełnił

Współtwórca gry "Wiedźmin": Tych błędów bym już nie popełnił [NEXT TIME]

Więcej o: