Airbnb to zło - twierdzą władze Majorki i zakazują wynajmu mieszkań

Władze miasta Palma de Mallorca, stolicy hiszpańskiej wyspy Majorka, zakazały nielicencjonowanego wynajmu domów i mieszkań turystom. Nowe przepisy mają powstrzymać szybki wzrost cen wynajmu mieszkań oraz ograniczyć szarą strefę.

Jak poinformował w czwartek przedstawiciel ratusza Antoni Noguera, zakaz będzie obowiązywać we wszystkich dzielnicach miasta od tegorocznych wakacji. Za nieprzestrzeganie przepisów prywatnym osobom, które chcą zarabiać na wynajmie mieszkań i domów grozi grzywna w wysokości do 40 tys. euro.

Rozwiązanie, choć radykalne, wprowadzone zostało z dwóch powodów. Pierwszy wynika z dbałości o lokalnych mieszkańców, których nie stać było na dłuższy pobyt w stolicy wyspy lub zakup mieszkania. Doszło do sytuacji, w której ludzie odchodzili z pracy, ponieważ zarobki ledwo pokrywały koszty najmu. Dotyczyło to przedstawicieli zawodów, w których zarobki w Hiszpanii nie należą do najniższy. Mowa tu o policjantach czy osoby zatrudnione w gastronomii i hotelach.

Ceny nieruchomości w Palma De Mallorca rosły bowiem w zastraszającym tempie i osiągnęły poziom 11 tys. euro za metr kwadratowy. Tylko w ubiegłym roku koszt wynajmu mieszkań zwiększył się tam o 7,5 proc. wobec 2015 r. 

Drugi powód to rosnąca wraz z cenami najmu szara strefa. Przeprowadzone przez władze miasta badanie wykazało, że zdecydowana większość osób wynajmujących domy turystom prowadzi tę działalność w sposób nieuregulowany. Na 1919 lokali przeznaczonych pod wynajem, aż 90 proc. nie płaci od tego podatków.

Decyzja władz spotyka się jednak ze sporym sprzeciwem. Komentatorzy i eksperci ds. turystyki wskazują, że wprowadzony w stolicy Majorki zakaz wynajmu apartamentów uderzy w budżety wielu gospodarstw domowych, a także zagrozi licznym miejscom pracy na tej wyspie. Wskazują też, że wyegzekwowanie nowego prawa może być trudne z uwagi na ograniczoną liczbę urzędników.

Nie tylko Palma De Mallorca

W grudniu ub.r. rada miejska Barcelony przyjęła uchwałę zakazującą otwierania nowych obiektów hotelarskich w centrum stolicy Katalonii. Władze miasta argumentowały, że nowe przepisy pozwolą przywrócić autentyczny, bardziej osiedlowy, charakter miasta, uwalniając jego śródmieście od nadmiernej liczby turystów.

- W Hiszpanii rośnie liczba miast wprowadzających nie tylko różnorodne ograniczenia w wynajmie nieruchomości dla turystów, ale także wdrażających limity na miejsca, w których mogą powstawać nowe hotele. Restrykcje takie od kilku lat obowiązują w niektórych częściach Madrytu - powiedział PAP hiszpański ekspert ds. turystyki Ricardo Gonzalez.

Miniony rok był rekordowy pod względem liczby turystów odwiedzających Hiszpanię. Kraj odwiedziło 75,3 mln osób, czyli o 10 proc. więcej niż w 2015 r. Najliczniejsze grupy urlopowiczów stanowili obywatele Wielkiej Brytanii, Francji oraz Niemiec.

Kiedy najlepiej kupić walutę, wybierając się za granicę? W których krajach wakacje będą najtańsze? Ekspert odpowiada

Więcej o:
Komentarze (42)
Airbnb to zło - twierdzą władze Majorki i zakazują wynajmu mieszkań
Zaloguj się
 • busqueros

  Oceniono 5 razy 5

  "Dotyczyło to przedstawicieli zawodów, w których zarobki w Hiszpanii nie należą do najniższy. Mowa tu o policjantach czy osoby zatrudnione w gastronomii i hotelach."
  Dlaczego teksty w GW pisze automat?

 • smiki48

  Oceniono 14 razy 4

  co za ignorant twierdzi, że ZWIĘKSZENIE liczby ofert najmu lokali powoduje wzrost cen najmu.

 • supermarjan

  Oceniono 5 razy 3

  yyy
  tego......
  hiszpania lezy i kwiczy w kompletnym kryzysie i ograniczaja jedyne wlasciwie zrodlo zarobku - turystyke????
  .....acha......
  czas sprowadzic ekonomistow z san escobar.
  btw w calej tej bezowo brazowej hołocie co ostatnio najechala nie ma ani jednego ekonomisty ????

 • ksiadztezczlowiek

  Oceniono 6 razy 2

  Jak ludzie zarabiaja za malo, to powinni im wiecej placic! Jak ktos ma swoje mieszkanie to dlaczego nie ma prawa sobie je wynajmowac? Bogacic sie maja tylko wybrani, co maja mase kasy, hotele itd. A nie wlasnie zwykli ludzie? Banda bogaczy zalobbowala przeciwko biedniejszym. Pieprze... o trosce o zawody to bajka. Niech zrezygnuja ze swoich wysokich plac i niech dadza tym co naprawde charuja!!!

 • dziordzio1965

  Oceniono 6 razy 2

  Won od własności prywatne, nic wam do tego komuchy !

 • wieczniekontuzjowany

  Oceniono 4 razy 2

  No to teraz policjanci będą mogli wynajmować tylko od licencjonowanych i z podatkiem.
  Się ucieszą.

 • macw1975

  Oceniono 1 raz 1

  Jak to jest że ogranicza się ludziom drastycznie możliwość korzystania z ich własności a nikt w UE nie traktuje tego jako zagrożenia demokracji?

 • gtpress

  Oceniono 1 raz 1

  A pod mostami mozna kimac?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX