14 kwietnia nowym świętem państwowym? Jest na to szansa. Projekt ustawy nas oczarował

Pod koniec marca do Sejmu wpłynął projekt ustawy o ustanowieniu dnia 14 kwietnia świętem państwowym - "Święto Chrztu Polski".

Z uzasadnienia dowiadujemy się, że "w dobie kruszenia podstaw, na których zbudowany jest nasz byt narodowy i państwowy, w dobie niepewności i obawy o naszą przyszłość, o jutro naszych dzieci, powinniśmy pamiętać o rocznicy Chrztu Polski" [pisownia oryginalna - przyp. red.].

Z rozpiski na stronie Sejmu wynika, że projekt został zgłoszony pod koniec marca przez posłów Kukiz 15, WiS, Republikanów, PiS, a nawet Nowoczesnej. Ciężko ich jednak namierzyć, ponieważ pod dołączoną do dokumentu listą poparcia nikt się nie podpisał.

Do reprezentowania wnioskodawców upoważniony został Jan Klawiter, który do Sejmu dostał się w 2015 r. z listy PiS. Jednak jako przedstawiciel Prawicy Rzeczpospolitej nie dołączył do klubu parlamentarnego i pozostał posłem niezrzeszonym.

W projekcie ustawy czytamy m.in., że: "W celu upamiętnienia chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości uchwala się co następuje:

Zadziwia dokładność, z jaką ustawa wskazuje datę chrztu, ponieważ historycy nie mają pewności nawet co do tego, w którym roku się odbył.

Wydaje się jednak, że, jak wynika z Art. 4, jej wprowadzenie nie miałoby jakoś drastycznie wpłynąć na losy kraju.

Choć można mieć nadzieję:

Zobacz też: Wyjaśniamy, dlaczego Wielkanoc nie ma stałej daty. Wszystkiemu jest winna astronomia

Wyjaśniamy, dlaczego Wielkanoc nie ma stałej daty. Wszystkiemu jest winna astronomia

Więcej o:
Komentarze (370)
14 kwietnia nowym świętem państwowym? Jest na to szansa. Projekt ustawy nas oczarował
Zaloguj się
 • polsilver100

  Oceniono 39 razy 33

  Może tak dzień chrztu prezesa zrobić świętem narodowym i świętem Europy?

 • ida61

  Oceniono 36 razy 28

  to jest dzien inwazji czarnej mafii na Polske a nei wilkies wieto, wrecz kleska, bo dawni bogowie zostali usunieci w cien. katoliccy ksieza zabijali, gwalcili, palili w imie swego bozka zyda , obcego kulturowo dla Slowain

 • the_michal

  Oceniono 10 razy 10

  Przesuńmy go na 24 bo 14 może nakładać się z Wielkanocą. Historycy nie wiedzą, ale świadek Mieszka się spóźnił właśnie o 10 dni. :)

 • Oceniono 9 razy 9

  Ja tam czekam na 29 października - hołd ruski i 10 kwietnia - hołd pruski. Smoleńsk się kryje

 • cojestdoktorku

  Oceniono 9 razy 9

  "dziedzictwo naszych ojców to zostało wąsnie wtedy zaoranie
  ogniem i mieczem
  zniszczone tak by ślad po nim nie pozostał

 • qudaq

  Oceniono 8 razy 8

  Skąd taki pośpiech? Nie można poczekać do jutra. To też piękny dzień na przyjęcie takiej ustawy. Niepokoi mnie jednak brak nazwisk ojców założycieli, którzy pierwsi dostąpili tego zaszczytu przemiany pogan w prawych chrześcijan, kropionych wodą z prawidłowego źródła Stolicy Apostolskiej. Zbytnia skromność prawdziwych pierwszych niosących płomyk wiary, czy brak uzgodnień szacownego konwentykla?

 • mlodypsz

  Oceniono 33 razy 7

  PiSlam chce państwa wyznaniowego a tu wiernych w kościułkach coraz mniej.

 • critto

  Oceniono 6 razy 6

  Haha, ludzie o gębach pełnych frazesów o "suwerenności" rzekomo zagrożonej przez zachodnie państwa unijne chcą świętować rocznicę uległości państwa Piastów wobec obcych mocarstw? Żeby nie było - nie twierdzę, że był wtedy inny wybór. Takie były realia POLITYKI, chrzest Mieszka I miał znaczenie POLITYCZNE, ale żeby to czcić? Jakoś wstąpienia do UE PiS-owcy nie uważają za chwalebne (choć pieniążki z niej lubią ciągnąć), mimo że dzisiaj nie grozi nam najazd państw zachodnich, a o epoce Mieszka nie dało się tego powiedzieć - gdyby Mieszko nie przyjął chrztu, to całkiem prawdopodobne, że w końcu doczekalibyśmy się jakiejś "misji ewangelizacyjnej" spod znaku krzyża, ognia i miecza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX