14 kwietnia nowym świętem państwowym? Jest na to szansa. Projekt ustawy nas oczarował

Pod koniec marca do Sejmu wpłynął projekt ustawy o ustanowieniu dnia 14 kwietnia świętem państwowym - "Święto Chrztu Polski".

Z uzasadnienia dowiadujemy się, że "w dobie kruszenia podstaw, na których zbudowany jest nasz byt narodowy i państwowy, w dobie niepewności i obawy o naszą przyszłość, o jutro naszych dzieci, powinniśmy pamiętać o rocznicy Chrztu Polski" [pisownia oryginalna - przyp. red.].

Z rozpiski na stronie Sejmu wynika, że projekt został zgłoszony pod koniec marca przez posłów Kukiz 15, WiS, Republikanów, PiS, a nawet Nowoczesnej. Ciężko ich jednak namierzyć, ponieważ pod dołączoną do dokumentu listą poparcia nikt się nie podpisał.

Do reprezentowania wnioskodawców upoważniony został Jan Klawiter, który do Sejmu dostał się w 2015 r. z listy PiS. Jednak jako przedstawiciel Prawicy Rzeczpospolitej nie dołączył do klubu parlamentarnego i pozostał posłem niezrzeszonym.

W projekcie ustawy czytamy m.in., że: "W celu upamiętnienia chrztu Polski dokonanego 14 kwietnia 966r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości uchwala się co następuje:

Zadziwia dokładność, z jaką ustawa wskazuje datę chrztu, ponieważ historycy nie mają pewności nawet co do tego, w którym roku się odbył.

Wydaje się jednak, że, jak wynika z Art. 4, jej wprowadzenie nie miałoby jakoś drastycznie wpłynąć na losy kraju.

Choć można mieć nadzieję:

Zobacz też: Wyjaśniamy, dlaczego Wielkanoc nie ma stałej daty. Wszystkiemu jest winna astronomia

Wyjaśniamy, dlaczego Wielkanoc nie ma stałej daty. Wszystkiemu jest winna astronomia

Więcej o: