Dziś ostatnia szansa na samochód od fiskusa. Żegnamy się z Narodową Loterią Paragonową

Piotr Skwirowski
Przeszło 136 milionów paragonów zarejestrowaliśmy dotąd w systemie loterii paragonowej. Piątek to ostatni dzień na rejestrację paragonów. Potem jeszcze kilka losowań nagród i loteria zniknie

Loteria ruszyła 1 października 2015 r. Uruchomiła ją jeszcze poprzednia ekipa w Ministerstwie Finansów, czyli rząd PO-PSL. Loteria miała trwać rok. Od razu jednak zastrzeżono możliwość jej przedłużenia o kolejne pół roku.

Polacy pokochali loterię

Polacy z miejsca pokochali loterię. Z danych, które dostaliśmy z Ministerstwa Finansów wynika, że w pierwszym miesiącu w systemie zarejestrowaliśmy niemal 17 mln paragonów. W kolejnym 15 mln. To przekroczyło oczekiwania organizatorów.

Założenia odnośnie liczby paragonów rejestrowanych w Narodowej Loterii Paragonowej przed jej uruchomieniem były bardzo szacunkowe i oscylowały wokół kilku milionów. Liczba paragonów zarejestrowanych w pierwszych miesiącach trwania loterii mile zaskoczyła wszystkich. W dużej mierze zadziałał wówczas efekt nowości. Zakładano - opierając się m.in. na informacjach od firm specjalizujących się w organizacji loterii - że w miarę upływu czasu nastąpi naturalny spadek, a po nim zainteresowanie loterią się ustabilizuje.

– skomentowało dla Next Gazeta.pl Ministerstwo Finansów.

Loteria paragonowaLoteria paragonowa oprac. P. Skwirowski

Spadek popularności loterii i zaskakująca wygrana

I rzeczywiście tak się stało. Liczba paragonów rejestrowanych w systemie loterii z miesiąca na miesiąc spadała. W lutym 2016 r. zjechała poniżej 10 mln, we wrześniu poniżej 5 mln. Loterii nie pomogło zapewne to, że jedną z głównych nagród, samochód osobowy, wygrała znajoma wiceminister finansów Izabeli Leszczyny. Leszczyna była odpowiedzialna za wprowadzenie loterii w życie.

Zaprzeczyła, że miała jakikolwiek wpływ na wynik losowania nagród. Jej znajoma wygrała samochód, gdy Leszczyny już dawno w Ministerstwie Finansów nie było, rządziła tam już ekipa PiS. Zwolennicy teorii spiskowych i tak jednak wiedzieli swoje.

Nowe kierownictwo MF szybko zdecydowało się na przedłużenie obowiązywania loterii o pół roku. Do końca marca 2017 r. Czyli do dziś. Resort jest zadowolony z wyników loterii mimo, że jak nam zdradził, „w ostatnim czasie średnia liczba rejestrowanych paragonów utrzymuje się na stałym poziomie ok. 4,5 mln miesięcznie”. - Do tej pory w Narodowej Loterii Paragonowej Polacy zarejestrowali ponad 136 milionów paragonów – policzyło Ministerstwo Finansów.

loteria paragonowaloteria paragonowa KUBA ATYS/ Agencja Gazeta

Po co ta loteria?

Chcemy, żeby Polacy podeszli do loterii jak do wspólnej edukacyjnej zabawy. Żeby dzięki niej zrozumieli, że wszyscy jesteśmy uczestnikami obrotu gospodarczego i od naszych decyzji zależy, czy ten obrót jest uczciwy. Skorzystamy na tym wszyscy. Także budżet.

– tłumaczyło Ministerstwo Finansów tuż po odpaleniu loterii.

Wyjaśniało też, że głównym celem loterii jest uświadomienie wszystkim obywatelom dokonującym zakupów towarów lub usług, że w kwocie, którą zostawiamy w sklepie, barze, u fryzjera, na stacji benzynowej czy gdziekolwiek indziej, zawarte są podatki. I w naszym interesie jest, żeby uzyskać od przedsiębiorcy paragon, bo to jest dowód, że podatek, który uiszczamy, zostanie odprowadzony do kasy państwa, a nie trafi do kieszeni nieuczciwego sprzedawcy.

Ministerstwo Finansów twierdzi, że loteria spełniła oczekiwania. - Zaobserwowaliśmy pozytywne zmiany szczególnie w obszarze zmiany świadomości klientów odnośnie roli paragonu fiskalnego i potrzeby jego zabierania przy każdych zakupach - napisało do nas. Przytoczyło też dane, z których wynika, że przed uruchomieniem loterii (IPSOS dla MF, 2014 r.) zaledwie 7 proc. respondentów przy zakupie towarów i 5 proc. przy zakupie usług, w sytuacji, kiedy nie otrzymywało paragonu – zawsze o niego prosiło.

- W grudniu 2015 r. i ponownie w grudniu 2016 r. przeprowadzono kolejne badania w tym zakresie. Porównanie danych wskazuje, że wartości te znacząco wzrosły: w przypadku zakupu towarów: do 31 proc. w 2015 r. i do 34 proc. w 2016 r.. W przypadku usług, odpowiednio: do 28 proc. w 2015 r. i do 31 proc. w roku następnym - stwierdził resort finansów. - Dziś, co trzeci Polak zawsze pamięta o paragonie fiskalnym przy zakupach towarów lub usług. Jeszcze w 2014 r. był to zaledwie, co 14 respondent - dodał.

Ostatnia szansa na samochód od fiskusa

Jeszcze tylko dziś, 31 marca do północy, w systemie loterii można rejestrować paragony.

Przypomnijmy, że może w niej wziąć udział każdy dorosły, który zapłaci za towar lub usługę co najmniej 10 zł, weźmie paragon od sprzedawcy i zarejestruje go na stronie loterii (www.loteriaparagonowa.gov.pl). Co miesiąc można było wygrać samochód opel astra oraz laptopy i iPady. Dodatkowo co trzy miesiące do wygrania był opel insignia. To nagroda w losowaniu paragonów z branży premiowanej. To te obszary gospodarki, gdzie szara strefa jest duża i dokuczliwa dla uczciwie działających firm i dla budżetu państwa. Branżami premiowanymi były już fryzjerstwo, mała gastronomia, mechanika samochodowa, taksówki, prywatna praktyka lekarska i dentystyczna.

W pierwszym kwartale 2017 r., ostatnim, w którym będzie działała loteria, premiowane są paragony za zakup paliw na stacjach benzynowych. - Oznacza to, że wszystkie paragony fiskalne za paliwo kupione na stacjach benzynowych będą mogły być zgłoszone w loterii jako paragony branżowe i jako takie wezmą udział w kwietniowym losowaniu nagrody specjalnej – samochodu osobowego marki opel insignia, wraz z rocznym ubezpieczeniem OC/AC – tłumaczyło Ministerstwo Finansów.

Paragony za zakup paliw zarejestrowane w marcu będą więc brały udział zarówno w losowaniu zarówno opla astra, jak i opla insygnia. Inne marcowe paragony wezmą udział w losowaniu astry. Dodatkowo wszystkie zarejestrowane w marcu będą się jeszcze liczyły w losowaniu pozostałych nagród.

Loteria kosztowała 9 mln zł. Nie wiadomo o ile dzięki niej wzrosły dochody budżetu państwa. Niedawno Ministerstwo Finansów zdradziło nam, że rozważa uruchomienie kolejnych edycji loterii. Żadne decyzje nie zostały jednak podjęte.

Zobacz też: Były GROM-owiec: Żołnierz ma prawo być dobrze dowodzony

Były GROM-owiec: Żołnierz ma prawo być dobrze dowodzony [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (14)
Dziś ostatnia szansa na samochód od fiskusa. Żegnamy się z Narodową Loterią Paragonową
Zaloguj się
 • yacie

  Oceniono 10 razy 4

  Jakby zlustrować kto dostał samochód to się okaże, że pierwsza Insignia, którą wygrała sąsiadka i wieloletnia współpracownica pani tworzącej loterię nie była jedyna. Tam były wałki robine przez PO, które śmierdzą na kilometr

 • bylypisior

  Oceniono 10 razy 4

  Po takim śmierdzącym "wyniku losowania" - kiedy auto wygrywa koleżanka b. wiceminister Leszczyny to ani jednego paragonu tam nie zarejestruję.
  No jakie jest prawdopodobienstwo, ze z 10 mln paragonów WYGRYWA akurat ten koleżanki Leszczyny? :-DDDD.
  Kolejna afera PO i ich funfli z różnych podoczepianych spółeczek :-D.

 • ktos210

  Oceniono 1 raz 1

  znów wygra znajoma z peło?

 • iku1

  Oceniono 7 razy 1

  Nigdy nie biorę paragonu jeśli jest to tylko możliwe.I wszystkich do tego namawiam. Musze powiedzieć ,że moja
  akcja cieszy się dużym odzewem.
  Dość bizantyjskiego państwa.

 • paxpro

  Oceniono 5 razy 1

  Ten rząd nie zasługuje na nasze pieniądze, ponieważ działa na szkodę kraju.

 • matico

  Oceniono 1 raz 1

  Nie ma kraju, gdzie podobna loteria trwa nieprzerwanie, więc oczekiwania, że w Polsce miałby tak być są niedorzeczne.

  Jeśli MF zdecyduje się na kontynuację, to zrobi to, jako kolejna edycja loterii. Pozwoli to np. na modyfikacje, choćby co do nagród, regulaminu, może jakieś uatrakcyjnienia, itp.

 • Ewelina Kawecka

  0

  czy sie rejestruje paragony czy nie to jedno. ale kasę fiskalna prowadząc biznes w gastronomii trzeba miec, tak czy siak. ciekawym i bardzo innowacyjnym rozwiazaniem jest polaczenie kasy fiskalnej z mobilnym POS-em. Takie rozwiązanie od niedawna oferuje Storyous.com i Novitus. To duża jakościowa zmiana, szczególnie dla osób, które przywiązane są do tradycyjnych kas fiskalnych. Urządzenie, poza szybszym tempem przyjmowania i realizacji zamówień, dzięki aplikacji oferuje opcje dostępne do tej pory tylko w rozbudowanych systemach POS, jak zarządzanie magazynem czy raportowanie. System jest w pełni elastyczny, może być rozbudowywany o drukarki bonowe czy mobilnych kasjerów.

 • Janek Pawlak

  0

  to banda złodziei która okradała ciężko pracujących Polaków jak można tak Polaka na Polaka napuszczać

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX