Polski bank traci miliony przez rząd i "zielone" regulacje

Marcin Kaczmarczyk
Bank Ochrony Środowiska poniósł w ubiegłym roku stratę na poziomie 60 mln zł. Głównie przez odpisy dotyczące budowy farm wiatrowych. Bez nich zakończyłby rok na wyraźnym plusie.

Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) w nieodległej przeszłości chętnie kredytował budowę nowych elektrowni wiatrowych. – Finansowanie inwestycji wiatrowych było istotnym wyróżnikiem działań Grupy BOŚ w przeszłości przed 2016 r., w szczególności w latach 2014 – 2015 – napisał w komunikacie Stanisław Kluza, prezes zarządu BOŚ.

Teraz to się mści. Działalność farm wiatrowych w Polsce jest teraz bowiem dużo trudniejsza niż kilka lat temu.

Czytaj więcej: Dlaczego Indianom z Montany nie podoba się nowy dekret dotyczący energetyki podpisany przez Trumpa?

System wsparcia się załamał

Warunki w jakich działali inwestorzy stawiający wiatraki pogarszały się dynamicznie już za poprzedniego rządu. Głównie z powodu załamania się polskiego systemu wsparcia dla odnawialnych źródeł energii w postaci tzw. zielonych certyfikatów. Sprzedają je elektrownie produkujące prąd z odnawialnych źródeł energii i jest to dla nich dodatkowych, ważny element przychodów. Kupować je muszą natomiast dystrybutorzy prądu.

Niestety ceny zielonych certyfikatów zaczęły mocno tanieć już w 2012 roku. Do lutego 2013 r. staniały o dwie trzecie, do 100 zł/MWh. Teraz kosztują niecałe 30 zł/MWh. Głównie z powodu ich rosnącej podaży spowodowanej coraz większą liczbą firm produkujących zieloną energię.

Ani poprzedni rząd, ani aktualny nie podjął wystarczających działań, aby ustabilizować ceny.

Gwóźdź do trumny. Ustawa antywiatrakowa

Gabinet Beaty Szydło, wprowadzając w ubiegłym roku ustawę zwaną antywiatrakową, dodatkowo utrudnił życie spółkom zarządzającym farmami wiatrowymi.

Po pierwsze dlatego, że przez dodatkowe regulacje utrudnił ich modernizację, a więc poprawę rentowności. A po drugie, wprowadzono drastyczną podwyżkę podatku od nieruchomości dla elektrowni wiatrowych.

W efekcie, w Polsce nie tylko zatrzymano rozwój energetyki wiatrowej, ale również spowodowano, że przyszły los części działających już farm wiatrowych jest niepewny. Mogą mieć np. problemy z obsługą kredytów – w tym tych, które udzielił BOŚ.

Czytaj więcej: Historyczny przełom. Prąd z elektrowni słonecznych najtańszy.

Ostrożny BOŚ

Bank działa bardzo ostrożnie. Dokonał już odpisów kredytów na budowę wiatraków na kwotę 97,9 mln zł, choć realne straty dopiero mogą się pojawić. Na razie elektrownie spłacają jeszcze kredyty. - Utworzenie odpisów na kredyty udzielone na inwestycje wiatrowe to efekt ostrożnościowego i zarazem odpowiedzialnego podejścia obecnego Zarządu BOŚ w niepewnej sytuacji rynkowej tego sektora – czytamy w komunikacie banku.

Bez tych odpisów miniony rok dla BOŚ byłby całkiem udany. – Należy podkreślić, że bez uwzględniania odpisów w segmencie farm wiatrowych Grupa BOŚ zamknęłaby 2016 rok ponad 31 mln zyskiem netto – zaznacza Stanisław Kluza.

Tekst pochodzi z blogu „Subiektywnie o giełdzie i gospodarce”.

Więcej o:
Komentarze (66)
Polski bank traci miliony przez rząd i "zielone" regulacje
Zaloguj się
 • wasiliuk

  Oceniono 31 razy 19

  Praźródłem wszystkich tych problemów jest socjalistyczny system dotowania "zielonej" energii.
  Żaden wiatrak nie byłby rentowny, gdyby sprzedawał prąd po takich cenach jak elektrociepłownia, a faktycznie powinien sprzedawać po niższych cenach, bo jest dostawcą chimerycznym. Tu wyjaśnienie: w zasadzie nie da się magazynować energii elektrycznej. stąd np. nocne taryfy i elektrownie szczytowo-pompowe. Prąd z elektrowni szczytowej jest najdroższy, a z wiatraka powinien być najtańszy.

  Tymczasem ceny zakupu energii z wiatraka przekraczają ceny detaliczne przy sprzedaży!
  Dochodzi więc do oszustw polegających na sprzedaży energii ...z sieci.

  To nie ma nic wspólnego z ekonomią, a i z ekologią nie za wiele.

 • krzysiozboj

  Oceniono 38 razy 14

  Po wpisach widzę, że ekoidiotów wierzących w darmową energię z wiatru i taniość prądu z tego źródła, coraz mniej.
  Może doczekam i czasów, gdy większość zauważy i inne numery:
  1. Niemcy nie odchodzą od węgla, kopią i palą go znacznie wiecej niż my.
  2. Za zasyfione powietrze praktycznie wcale nie odpowiadają elektrociepłownie (no może max w kilku %), za smog odpowiadają różnej maści "ekolodzy" ogrzewający domu kopciuchami. Więc nie węgiel winny a "janusze ogrzewania".
  3. Walka u nas o każde drzewo i każdą kWh z OZE średnio ma sens (jesli mowa o globalnych zmianach klimatu), gdy korporacje rodem UE i USA stoją za masowymi wycinkami lasów równikowych.

 • 68jacekw

  Oceniono 27 razy 9

  Tzw."zielona energia" polega głównie na tym,żeby nabic kabzę producentom sprzętu,bankom organizującym dopłaty i różnego typu "doradcom".Ekonomicznie jest to nieopłacalne.Gdyby sie opłacało-ludzie inwestowali by nie ogladając się na dopłaty czy certyfikaty.

 • angelus-silesius

  Oceniono 20 razy 8

  Rząd okrada bankesterów.
  Zgroza!
  Ale jak PO wróci do władzy, to im odda. Z nawiązką.

 • 123zuczek

  Oceniono 28 razy 8

  Energia wiatrowa jest opłacalna tylko dzięki dotacjom - czyli NIE JEST OPŁACALNA. Sztucznie wypromowane metody wytwarzania energii, dotowane z publicznych pieniędzy przysparzają korzyści jedynie beneficjentom tych środków, a nie państwu. Decyzja o wstrzymaniu tych inwestycji ma głębokie ekonomiczne uzasadnienie.

 • 123zuczek

  Oceniono 35 razy 7

  Uwzględniając w bilansie energetycznym energię pierwotną - elektrownie wiatrowe, słoneczne (fotowoltaika) nie mają żadnego uzasadnienie żeby je promować kosztem publicznych środków.

 • 123zuczek

  Oceniono 29 razy 7

  BOŚ nie stracił, Państwo zyskało, stracili prominentni politycy i ich kolesie, którzy chcieli wyssać państwowe (ich zdaniem) łatwe pieniądze.

 • steinmetz57

  Oceniono 4 razy 2

  Jak caly Swiat inwestuje w energie odnawialnom, to polski rzad uznal wegiel za takowa. Nic glupszego nie mogli wymyslic - idioci tylko u pisdziwlcow.

 • 162tony

  Oceniono 2 razy 2

  eee... a co to jest. Lotnisko w Łodzi tyle traci rocznie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX