Przez Brexit może wzrosnąć nasza składka do UE. Tak uważa unijny komisarz

Według Guenthera Oettingera, państwa unijne być może będą musiały wyrównać utratę brytyjskiej składki i płacić więcej - podaje PAP. Wielka Brytania była jednym z największych płatników unijnego budżetu.

Wielka Brytania wpłacała rocznie do wspólnego budżetu  ponad 10 mld euro. Według zestawienia Komisji Europejskiej, w 2015 roku brytyjska składka wynosiła ponad 18 mld euro, ale kraj zapłacił mniej – ponad 12 mld euro. To z powodu tzw. brytyjskiego rabatu, który Londyn kiedyś wynegocjował – a dokładnie zrobiła to w 1984 roku Margaret Thatcher. Od tego czasu Brytyjczycy nie płacą pełnej składki – na pokrycie rabatu zrzucają się inne kraje. No i oczywiście Wielka Brytania jest też odbiorcą unijnych funduszy – w 2015 roku dostała prawie 7,5 mld euro.

Nadal nie wiadomo, czy Brytyjczycy przestaną płacić składkę od razu, czy może uda się wypracować jakieś porozumienie, które przynajmniej częściowo będzie honorować zobowiązania w ramach aktualnej perspektywy finansowej UE. Ta kwestia będzie zapewne jedną z ważniejszych dyskutowanych podczas negocjacji między Brukselą a Londynem.

Czytaj też: Procedura wyjścia Wielkiej Brytanii z UE rozpoczęta. May chce "głębokiego i specjalnego partnerstwa".

Ale jedno jest pewne, prędzej czy później, w unijnym budżecie pojawi się pobrexitowa dziura i jakoś trzeba ją będzie załatać. Być może przez cięcie wydatków, ale to nie jedyne rozwiązanie.

Państwa unijne powinny przygotować się na wyższe składki do budżetu UE – pisze Polska Agencja Prasowa, powołując się na wywiad Guenthera Oettingera,komisarza UE ds. budżetu i zasobów ludzkich, dla tygodnika „Der Spiegel”. - Mogę sobie wyobrazić, że część pieniędzy (utraconych w wyniku Brexitu) zaoszczędzimy; pozostałych 27 krajów będzie jednak musiało ustalić, w jaki sposób uzupełnić pozostałą brakującą kwotę – mówi Oettinger cytowany przez PAP.

Według danych Komisji Europejskiej, Polska w 2015 roku wpłaciła do wspólnego budżetu 3,7 mld euro. W tym samym czasie dostała z unijnych funduszy ponad 13 mld euro.

+++

Zobacz też: Kręgliccy: Mieliśmy wielkiego farta. Pod koniec lat 90. restauracja zwracała się nawet w trzy miesiące

Więcej o: