Polskie firmy będą mogły założyć konto w Czechach. W polskim, państwowym banku

PKO Bank Polski 3 kwietnia otworzył swój oddział w czeskiej Pradze. Ma on obsługiwać firmy - polskie działające w Czechach, ale także czeskie, które prowadzą biznes w naszym kraju.

Czechy są w czołówce krajów, do których kierowany jest polski eksport. W ubiegłym roku zajmowały trzecie miejsce z udziałem na poziomie 6,6 proc. Wartość naszego eksportu do południowych sąsiadów przekroczyła 12 mld euro. Wysyłamy tam między innymi części i akcesoria samochodowe, silniki, oleje ropy naftowej oraz meble.

Natomiast w polskim imporcie Czesi zajmują siódme miejsce z 4,1 proc. udziałem.

- Czechy są jednym z najważniejszych rynków zagranicznych dla polskich firm i dlatego także tam PKO Bank Polski chce być dla nich partnerem finansowym pierwszego wyboru – mówi Maks Kraczkowski, wiceprezes banku.

W Czechach działa już mBank – od 2007 roku, ale w segmencie klientów detalicznych. Praski oddział PKO BP będzie nastawiony na współpracę z firmami. Oddziałem pokieruje Jacek Kasprzewski, który ma doświadczenie międzynarodowe . Pracował J.P. Morgan Chase – najpierw w Paryżu (wtedy był to jeszcze Chase Manhattan Bank), potem w Warszawie.

Placówka w Pradze, poza podstawowymi usługami, pozwala klientom m.in. na rozliczenia w czasie rzeczywistym płatności między rachunkami prowadzonymi w PKO BP i korzystanie z oferty centrali w Warszawie ws. Rozwiązań skarbowych.

Praga to nie pierwszy kierunek zagranicznej ekspansji PKO BP. Bank od nieco ponad roku ma swój oddział we Frankfurcie nad Menem – także korporacyjny. Grupa PKO BP jest też właścicielem Kredobanku na Ukrainie i spółki PKO Leasing Sverige w Szwecji.

Na początku tego roku pojawiły się informacje, że PKO BP rozważa otwarcie oddziału lub przedstawicielstwa w Londynie – zapowiedział to podczas konferencji prasowej prezes. - Kwestia Brexitu komplikuje możliwość podjęcia decyzji, ale sądzę, że w ciągu kilku miesięcy ją podejmiemy. Raczej jest to decyzja, czy będzie to pełny oddział, czy przedstawicielstwo – mówił pod koniec stycznia prezes. 

Skarb Państwa jest największym akcjonariuszem PKO BP, bezpośrednio posiada 30 proc. udziałów.

+++

Zobacz też, jak prowadzi się biznes w Polsce - kiedyś i dziś. O swoich zmaganiach i doświadczeniach opowiadają m.in. prof. Andrzej Blikle, projektantka mody Joanna Klimas oraz rodzeństwo restauratorów Kręgliccy:

Więcej o: