Polskie firmy przyznają, że podnoszą ceny. Koszty produkcji rosną im najszybciej od 6 lat
Wskaźnik PMI polskiego przemysłu, który wylicza firma IHS Markit, w marcu spadł do 53,5 pkt. z 54,2 pkt. w lutym, był też nieco słabszy od oczekiwań. Polski sektor przemysłowy jednak nadal utrzymuje dobre tempo wzrostu, a oczekiwania producentów są najbardziej optymistyczne od ponad roku. Cały pierwszy kwartał był najlepszy od dwóch lat ze średnią na poziomie 54,2 pkt.
Z marcowego badania wynika, rosną nowe zamówienia, bo zwiększa się popyt na polskie towary, także z zagranicy. W związku z tym wielkość produkcji rośnie, aczkolwiek wzrost ten jest najsłabszy od listopada ubiegłego roku. Firmy z sektora wytwórczego nadal zwiększają zatrudnienie, ale też już nie tak szybko, jak w minionych miesiącach.
Przedsiębiorcy przyznają, że podnieśli ceny swoich wyrobów. To dlatego, że rosną im koszty produkcji – najszybciej od kwietnia 2011 roku. Inflacja w Polsce w marcu wprawdzie nieco spowolniła, do 2,0 proc. w ujęciu rocznym z 2,2 proc. w lutym – tak wynika z niedawnego, tzw. szybkiego szacunku GUS. Jednak i tak, jak piszą w swoim raporcie analitycy IHS Markit, "tempo inflacji było drugim najszybszym tempem zarejestrowanym w ciągu około sześciu lat".
IHS Markit wylicza Polski Wskaźnik PMI Sektora Przemysłowego (zwany Wskaźnikiem Managerów Logistyki) w oparciu o dane zebrane z ponad 200 firm. Odczyt poniżej 50 punktów wskazuje na spowolnienie w sektorze, powyżej – na rozwój. Jak pokazuje poniższy wykres, wskaźnik ten często pokrywa się z danymi GUS dotyczącymi produkcji przemysłowej.
PMI dla polskiego przemysłu / Źródło: IHS Markit
Powiązanie wskaźnika PMI z realnymi danymi z polskiej gospodarki widzą też ekonomiści. Bank Credit Agricole w swoim najnowszym, opublikowanym dziś raporcie, pisze tak: „W całym I kw. indeks PMI zwiększył się do 54,2 pkt. wobec 52,1 pkt. w IV kw. 2016 r. Dzisiejsze dane stanowią wsparcie dla naszej zrewidowanej w górę prognozy tempa wzrostu gospodarczego w Polsce. Oczekujemy, że dynamika PKB w 2017 r. wyniesie 3,8% r/r (3,3% przed rewizją), a w 2018 r. będzie równa 3,4%”.
Czytaj też: Świetna passa Polski. Kolejna podwyżka prognozy wzrostu PKB.
Polską gospodarkę mogą też wspierać sygnały z Zachodu. W Niemczech wskaźnik PMI wzrósł do 58,3 pkt. i znalazł się na najwyższym poziomie od 71 miesięcy. Także odczyt dla całej strefy euro był najlepszy od kwietnia 2011 roku.
++++
Zobacz też, z jakimi wyzwaniami trzeba zmierzyć się, by prowadzić w biznes w Polsce. O swoich doświadczeniach opowiadają m.in. prof. Andrzej Blikle i rodzeństwo restauratorów Kręgliccy:
-
Lidl i Aldi sprzedają "laguny". "Nie ma się czego bać!"
-
Do Polski wchodzi niemiecka sieć sklepów. Rossmann będzie mieć konkurenta
-
Majówka w hotelu? Rząd zakazał, a nielegalny wynajem kwater kwitnie. "Powiemy, że jest pan rodziną"
-
Nowy harmonogram. Urodziłeś się w latach 1974-1990? Daty rejestracji na szczepienie przeciwko COVID-19
-
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Do kiedy? Co zrobić, żeby go otrzymać?
- Otwarcie przedszkoli i żłobków już w poniedziałek. Co ze świadczeniem opiekuńczym?
- Ile kosztował nas lockdown? Na pomoc dla biznesu wydano dwa razy tyle, co na całe 500+
- Niemieckie badania: Po zakażeniu koronawirusem przeciwciała szybko znikają
- Po wydaleniu 18 dyplomatów Czechy planują wykluczyć rosyjski Rosatom z przetargu. Chodzi o elektrownię atomową
- Prof. Ewa Łętowska o sprawie frankowiczów: Banki złamały prawo