Polacy poczują co to Brexit. British Airways kasuje polską wersję swojej strony internetowej

Brexit może zaszkodzić połączeniom lotniczym pomiędzy Wyspami Brytyjskimi a kontynentem. Zapowiedzi zmian widać już teraz: największe brytyjskie linie likwidują polską wersję swojej witryny internetowej.

– Od 4 kwietnia 2017 język polski przestanie być dostępny jako jeden z języków do wyboru na stronie ba.com. Klienci z Polski będą mogli korzystać z dedykowanej strony z lokalnymi ofertami i zawartością w języku angielskim – czytamy komunikat na oficjalnej stronie British Airways.

Kłopoty brytyjskich linii związane są z rozpoczętą procedurą opuszczenia Unii Europejskiej. Dzięki powstałemu w latach 90. wspólnemu europejskiemu obszarowi lotniczemu linie lotnicze z siedzibą w UE mają prawo obsługiwać loty do, z i w granicach dowolnego państwa unijnego. Jednak po oficjalnym uruchomieniu procedury wystąpienia ze Wspólnoty Wielka Brytania musi do marca 2019 roku renegocjować warunki dostępu do dotychczasowego rynku lub stworzyć alternatywny system.

Trudno przewidzieć, które połączenia zostaną utrzymane. Wiadomo jednak, że procedura najmocniej dotknie tanie linie, ponieważ to najczęściej one korzystają z prawa do obsługiwania połączeń między innymi krajami UE – Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po marcu 2019 roku przez pewien czas nie będzie połączeń lotniczych między Wielką Brytanią a UE – powiedział szef marketingu Ryanaira Kenny Jacobs. Jego zdaniem, jeśli mamy uniknąć tych niedogodności, ruch lotniczy musi być priorytetem w negocjacjach związanych z Brexitem.

Z drugiej strony według Niemiec i Francji nie można pozwolić na wybiórcze podejście do negocjowanych tematów – podaje Reuters.

Jeśli brytyjscy przewoźnicy nie znajdą szybko prawnej alternatywy dla wspólnego obszaru lotniczego, a będą chcieli utrzymać swoje połączenia pomiędzy miastami położonymi na kontynencie, pozostanie im przeniesienie swoich siedzib do innego kraju – np. Niemiec lub Francji.

British Airways obsługuje loty do Gdańska, Krakowa i Warszawy. Polski oddział BA istnieje od 1924 i zatrudnia 25 pracowników.

Zobacz też: Współtwórca gry "Wiedźmin": Tych błędów bym już nie popełnił

Współtwórca gry "Wiedźmin": Tych błędów bym już nie popełnił [NEXT TIME]