Rząd rzuca 100 mln zł dla twórców gier. Kolejny impuls dla wzrostu branży. Zobaczymy naśladowców CD Projekt?

Robert Kędzierski
Narodowe Centrum Nauki i Rozwoju ogłasza uruchomienie drugiej tury programu GameINN. Polscy twórcy gier mogą liczyć na wsparcie. W puli jest aż 100 mln złotych.

Twórcy gier mogą występować do Narodowego Centrum Nauki i Rozwoju o dofinansowanie. Ruszyła właśnie druga tura programu GameInn. W puli jest aż 100 milionów złotych. Kwota może jednak zostać zwiększona. W zeszłym roku, przy okazji uruchomienia pierwszej tury programu, zapowiadanie finansowanie na poziomie 80 mln zł. Tymczasem NCNiR wsparł łącznie 38 projektów kwotą 116 mln zł. 

Czytaj też: Innowacyjna gospodarka? Nasz gość zna jej sekret. [NEXT+]

Jednym z założeń programu GameINN jest opracowanie rozwiązań o charakterze badawczo-rozwojowym, które pozwolą skutecznie wykorzystać powstałe technologie m.in. do celów społecznych, edukacyjnych, medycznych i terapeutycznych. Chodzi więc nie tyko o rynek gier. 

Wspierając rozwój branży gier video przyczyniamy się nie tylko do zwiększenia konkurencyjności polskich firm na globalnym rynku, ale także do powstawania technologii i narzędzi, które będą służyć szerokiemu gronu odbiorców. Tworzone przez nie rozwiązania mogą bowiem znaleźć zastosowanie w różnych dziedzinach życia, np. edukacji czy medycynie - Wyłonione w I konkursie GameINN projekty to dowód na to, że nasi przedsiębiorcy mają ambicje, by wyznaczać trendy w branży -

wyjaśnił mówi prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Być jak drugi CD Projekt

Uruchomienie programu jest kolejnym impulsem dla branży. Pierwszy dał CD Projekt udowadniając, że Polska może być światowym graczem na rynku gier. Wyniki spółki za ostatni rok są imponujące. W 2016 roku spółka zanotowała 584 mln zł przychodów ze sprzedaży oraz 251 mln zł zysku netto. Należy dodać, że wyniki są znacznie słabsze niż te osiągnięte w 2015 roku (798 mln zł wpływów ze sprzedaży i 342,4 mln zł zysku netto). Wtedy bowiem miała miejsce premiera gry „Wiedźmin 3 Dziki Gon”.

CD Projekt - środki pieniężneCD Projekt - środki pieniężne fot. CD Projekt

Zsumowane przychody ze sprzedaży gry "Wiedźmina 3" przekroczyły już magiczną barierę 1 mld zł. Wartość CD Projektu przekroczyła już 7 mld złotych. 

Wnioski można składać od 5 maja do 6 lipca. Można ubiegać się o zwrot do 80 proc. kosztów. 

Współtwórca gry "Wiedźmin": Tych błędów bym już nie popełnił [NEXT TIME]

Więcej o: