Od 4 kwietnia 2017 język polski przestanie być dostępny jako jeden z języków do wyboru na stronie ba.com. Klienci z Polski będą mogli korzystać z dedykowanej strony z lokalnymi ofertami i zawartością w języku angielski
- taki komunikat pojawił się w poniedziałek na oficjalnej stronie linii British Airways.
Dziś okazuje się jednak, że polskojęzyczna wersja serwisu ba.com ostatecznie nie zostanie zamknięta. Tak wynika z informacji, do których dotarło "Radio Zet"
Nie ma takich planów. Bardzo prosimy o skorygowanie tej informacji
- poinformowało biuro prasowe brytyjskiej firmy.
Śladu po wczorajszym komunikacie British Airways próżno szukać również na stronie ba.com. Skąd ta nagła zmiana decyzji? Być może wpływ na to miały liczne glosy krytyki, które pojawiły się również pod naszym tekstem na ten temat.
Likwidacja stron BA w językach krajów UE jest czystą złośliwością ze strony linii. Żaden regulacja związana z Brexitem tego nie nakazuje. Każda linia na świecie może mieć stronę w dowolnym języku.
- sugerował użytkownik "wari".
Niewykluczone, że decyzja, z której BA ostatecznie się wycofało, mogła mieć związek z procedurą Brexitu. Dzięki powstałemu w latach 90. wspólnemu europejskiemu obszarowi lotniczemu linie z siedzibą w UE mają prawo obsługiwać loty do, z i w granicach dowolnego państwa unijnego. Jednak po oficjalnym uruchomieniu procedury wystąpienia ze Wspólnoty Wielka Brytania musi do marca 2019 roku renegocjować warunki dostępu do dotychczasowego rynku lub stworzyć alternatywny system.
Trudno przewidzieć, które połączenia zostaną utrzymane. Wiadomo, że procedura najmocniej dotknie tanie linie, ponieważ to najczęściej one korzystają z prawa do obsługiwania połączeń między innymi krajami UE – Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po marcu 2019 roku przez pewien czas nie będzie połączeń lotniczych między Wielką Brytanią a UE – powiedział szef marketingu Ryanaira Kenny Jacobs. Jego zdaniem, jeśli mamy uniknąć tych niedogodności, ruch lotniczy musi być priorytetem w negocjacjach związanych z Brexitem.
Zobacz też: Założyciel Fly4free.pl: Gdybym tę decyzję podjął wcześniej, fly4free.pl najprawdopodobniej byłoby najbardziej znanym serwisem w Europie