Trwa prawdziwy szał związany z "Mieszkaniem dla Młodych". Naprawdę trzeba się spieszyć, żeby się "załapać"

Bank Gospodarstwa Krajowego już nie przyjmuje wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Mieszkanie dla Młodych" na 2017 r. W ciągu najbliższych dni prawdopodobnie przestanie przyjmować zgłoszenia nawet na 2018 r.

Zgodnie z ustawą BGK jest zobowiązane wydać komunikat o wstrzymaniu procedury naboru wniosków, jeżeli w bieżącym roku, którego dotyczy limit, łączna pula wniosków złożonych przez nabywców do BGK osiągnie poziom 95 proc. limitu oraz gdy pula wniosków osiągnie 50 proc. limitów budżetowych kolejnych lat.

Dopłaty osiągnęły 95 proc. kwoty zaplanowanej na 2017 r. już pod koniec stycznia. Do osiągnięcia 50 proc. limitu na 2018 r. pozostało już tylko 54 mln zł – szacuje główny analityk Expander Advisors Jarosław Sadowski. Przy obecnym poziomie zainteresowania ta kwota może wystarczyć na 4-6 dni. Jeden z banków już ogłosił, że wnioski o kredyty z dopłatą będzie przyjmował tylko do 5 kwietnia.– Przypomnimy jednak, że to jeszcze nie będzie ostateczny koniec MdM-u. W tym roku można wykorzystać tylko połowę limitu pieniędzy przeznaczonych na przyszłoroczne dopłaty. Druga połowa zostanie odblokowana w styczniu 2018 r. – mówi Sadowski.

–Gdy środki się skończą, ostatnia szansa na wsparcie pojawi się dopiero w styczniu przyszłego roku. Wtedy udostępniona  zostanie ostatnia rezerwa dopłat (381 mln zł.), która podobnie jak to miało miejsce w tym roku, najprawdopodobniej będzie wykorzystanie w mniej niż miesiąc. Gdy tak się stanie, program MdM ostatecznie zakończy się – przypomina.

"Mieszkanie dla Młodych" zamiast "Rodzina na swoim"

Program „Mieszkanie dla Młodych” wystartował w 2014 r. i zastąpił inny rządowy program wsparcia przy zakupie nieruchomości –„Rodzina na swoim”.

W styczniu 2016 r. wiceminister w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński poinformował, że rząd nie zakłada wydłużenia programu MdM – będzie on obowiązywał zgodnie z założeniami ustawy do końca 2018 r.

MdM – program wsparcia podczas zakupu nieruchomości zostaje zastąpiony przez „Mieszkanie Plus” – rządowy program budowy mieszkań na wynajem, z opcją dojścia do własności. Jedną z różnic w stosunku do MdM ma być zniesienie ograniczenia wiekowego wnioskodawców.

***

Więcej o: