Olbrzymie pokłady złota odnalazł drugi co do wielkości producent w Chinach, Shandong Gold Group. Złoże Xiling znajduje się na półwyspie Jiao we wschodniej prowincji Shandong. Ma 2 km długości, a grubość złotonośnej warstwy sięga 67 metrów.
Zawartość złota w tonie urobku to 4,52 gr. W złożu zalega 382,58 ton kruszcu, jego potencjalna wartość to ponad 150 mld juanów czyli około 22 mld dol.Shandong Gold Group ocenia, że kopalnia pracująca z wydajnością 10 tys. ton urobku dziennie, będzie wydobywać złoto 40 lat.
Spółka w komunikacie informuje, że „to najbogatsze złoże złota ze wszystkich, które kiedykolwiek zostały znalezione w Chinach”. Zdaniem specjalistów, do jego utworzenia przyczyniła się specyficzna charakterystyka geologiczna regionu.
Szacuje się, że od początku ludzkiej cywilizacji wydobyto 180 tys. ton złota. W ubiegłym roku na świecie wydobyto około 3,1 tys. ton tego metalu. Największym producentem są Chiny, które dostarczają 16 proc. globalnej produkcji kruszcu. W 2016 roku w Państwie Środka wyprodukowano 455 ton, to o pięć ton więcej niż rok wcześniej.Kolejnymi producentami są: Australia, Rosja, USA, Kanada, RPA i Peru.
Państwo Środka dysponuje największymi rezerwami w złocie na świecie. Chińskie firmy zaangażowane w poszukiwanie złóż złotego metalu, realizują narodowy cel zwiększenia rozpoznanych pokładów złota do 14 tys. ton do 2020 roku. Gdyby się to udało, kraj ten kontrolowałby jedną czwartą światowych złóż kruszcu.
Największe złoże złota znajduje się w Rosji, zasoby złoża Natałka na Kołymie szacuje się na przynajmniej 1190 ton.
***