Oficjalnie - możecie już w tym roku zapomnieć o Mieszkaniu dla Młodych. Będzie jeszcze ostatnia szansa na pieniądze, ale dopiero za 9 miesięcy

Skończyła się pula dopłat z programu Mieszkanie dla Młodych na 2018 r., którą można było sobie "zarezerwować" jeszcze w tym roku. Będzie jeszcze szansa na zdobycie dofinansowania, ale dopiero od stycznia 2018.

O wstrzymaniu przyjmowania wniosków o dopłaty z MDM na 2018 r. poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego, administrujący rządowym programem.

O tym, że pieniądze bardzo szybko się wyczerpują, pisaliśmy dosłownie dwa dni temu.

Zgodnie z zasadami Mieszkania dla Młodych, połowę pieniędzy z puli na dany rok można sobie „zarezerwować” w poprzednich latach. Jednak druga połowa środków musi pozostać, i może zostać rozdysponowana dopiero we właściwym roku.

Zatem jeśli ktoś chce dostać w 2018 r. pieniądze z MdM, to jeszcze będzie miał swoją szansę na złożenie wniosku o dopłatę – ale dopiero 2 stycznia 2018 r. Wtedy BGK znów zacznie przyjmować dokumenty. To także będzie wielki wyścig, w 2017 r. część puli zarezerwowana na bieżący rok rozeszła się w miesiąc.

Chodzi o niebagatelne pieniądze. Pula na 2018 r. to łącznie 762 mln zł. Połowa, czyli 381 mln zł, już została rozdysponowana. Walka o drugie 381 mln zł rozpocznie się w styczniu 2018 r.

Warto przypomnieć, że jeśli ktoś nie „załapie” się na tę drugą część puli na 2018 r., to już w ogóle nie skorzysta z programu Mieszkanie dla Młodych. Przyszły rok będzie bowiem ostatnim rokiem obowiązywania programu rządowych dopłat.

Wykorzystanie środków z MdMWykorzystanie środków z MdM źródło: Open Finance

O co chodzi w MdM?

Program Mieszkanie dla Młodych zakłada rządowe dofinansowanie do wkładu własnego do kredytów mieszkaniowych, zarówno na zakup mieszkań z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Wysokość dopłat zależy od liczby posiadanych dzieci – osoby bezdzietne mogą liczyć na 10-procentowe dopłaty, przy jednym dziecku dopłata rośnie do 15 proc., przy dwóch do 20 proc., przy trójce już do 30 proc. Osoby bezdzietne mogą dostać nawet 20-40 tys. zł, beneficjenci z dziećmi nawet 2-3 razy więcej.

Kto może dostać dopłaty?

Program Mieszkanie dla Młodych dostępny jest zarówno dla singli, jak i małżeństw czy osób w nieformalnych związkach. Mogą z niego skorzystać osoby w wieku do 35 lat (dokładnie – najpóźniej w roku kalendarzowym, w którym skończyły 35 lat), choć ten warunek nie dotyczy rodziców z trójką (lub większą gromadką) dzieci. Zasadniczo dopłata przysługuje tylko na pierwsze w życiu mieszkanie na własność, choć ten warunek również nie obejmuje osób z trójką dzieci.

Nabywane mieszkanie musi mieścić się w określonym limicie metrażu – to 75 m kw. dla lokalu mieszkalnego i 100 m kw. dla domu jednorodzinnego, lub o 10 m kw. więcej dla rodziców przynajmniej trójki dzieci. Także cena 1 m kw. nie może być wyższa od przyjętego limitu – różnego dla każdego miasta wojewódzkiego i gmin.

Wnioski o dofinansowanie z MdM z puli na 2018 r. mogą składać osoby kupujące mieszkania, w sytuacji gdy płatność (ewentualnie – ostatnia transza płatności) przypada na 2018 r.

***

Założyciel Fly4free.pl: Gdybym tę decyzję podjął wcześniej, fly4free.pl najprawdopodobniej byłoby najbardziej znanym serwisem w Europie [NEXT TIME]

Więcej o: