180 mln zł straty TVP w 2016 roku. A prezes Jacek Kurski? Zwiększa zatrudnienie

W ubiegłym roku Telewizja Polska zanotowała 180 mln zł straty - wynika ze sprawozdania finansowego, które miało trafić na ręce członków Rady Mediów Narodowych. Pod rządami Jacka Kurskiego TVP traci widzów, a jednocześnie zwiększa zatrudnienie.

Do sprawozdania TVP dotarł serwis Wirtualnemedia.pl. Wynika z niego, że w 2016 roku spółka poniosła stratę w wysokości 180 mln zł. Szczegółowy raport dotyczący kondycji finansowej publicznego nadawcy zostanie zaprezentowany w przyszłym tygodniu.

Już wcześniej TVP informowała, że w 2016 r. zanotowała 872 mln zł wpływów z reklam (o 5,4 proc. mniej niż rok wcześniej) oraz 365,6 mln zł z abonamentu RTV (o 9,6 proc. mniej r/r). To właśnie niskie wpływy z abonamentu mają być – zdaniem władz TVP – główną przyczyną rosnącej „dziury budżetowej” w finansach spółki.

Spada oglądalność, rośnie zatrudnienie

Sęk w tym, że abonament nie jest jedynym problemem, z którym zmaga się w ostatnich miesiącach TVP. W 2016 roku udział kanałów TVP w rynku oglądalności wyniósł 29 proc., podczas gdy rok wcześnie było to 32,1 proc. Słupków oglądalności nie poprawiły ani produkcje własne, ani też zakup 11 meczów Euro 2016, z które TVP miała zapłacić około 50 mln zł. W 2016 r. widzów traciły również flagowe programy telewizji publicznej – m.in. „Wiadomości” oraz „Teleexpress”.

Najbardziej zaskakujący jest jednak fakt, że choć w ub. r. w TVP rozpoczął się program dobrowolnych odejść, który miał objąć ok. 200 pracowników, to na koniec 2016 roku zatrudnienie w spółce było o 50 osób wyższe, niż przed rozpoczęciem redukcji.

- Tłumaczę to tym, że w miejsce zwolnionych zatrudniano „swoich” ludzi - komentuje dla serwisu Wirtualnemedia.pl były prezes TVP Juliusz Braun.

TVP stara się o kredyt w wysokości 800 mln zł

Z ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że TVP stara się obecnie o kredyt w wysokości 800 mln zł, który ma poprawić kondycję finansową spółki.

Władze TVP szacują, że kredyt ten udałoby im się spłacić w sześć lat. Jednak to, czy telewizja będzie miała pieniądze na raty w dużej mierze zależy od kształtu i efektywności nowej ustawy abonamentowej, nad którą pracuje Ministerstwo Kultury.

Jeżeli TVP dostanie zielone światło do rządu, to będzie mogła zacząć zbierać oferty kredytu od komercyjnych banków. Wszystko po to, żeby porównać je z kredytem państwowego BGK. Jeśli nie będą się zbytnio różnić, to kredyt nie będzie nosił znamion niedozwolonej pomocy publicznej. Inaczej sprawę mogłaby zakwestionować Bruksela.

Źródło: Wirtualne Media

Zobacz też:  Ojciec dał mi radę: "Dobry interes, to jest interes dla obu stron. Interes dobry dla jednej strony, to jest szwindel" - prof. Andrzej Blikle

Więcej o:
Komentarze (39)
180 mln zł straty TVP w 2016 roku. A prezes Jacek Kurski? Zwiększa zatrudnienie
Zaloguj się
 • kot2ka

  Oceniono 15 razy 13

  Oczywiście że przyjmują swoich ludzi za wielką pensję !!! Niech się w tej telewizji Kurski i inni zastanowią jak duże pieniądze wypłacają byle pacanom i za byle gów.. !!! Tam od lat przy korycie są zatrudniane całe klany rodzinne, gdyż takiej fuchy nigdzie nie spotkają !!! Telewidzów próbują pajace zmuszać do płacenia abonamentu na to badziewie i na te zas... klany rodzinne !!!

 • Mark Arrow

  Oceniono 5 razy 5

  To absurd, żeby obywatele płacili obowiązkową daninę na rzecz komercyjnej spółki.

 • antykancelista73

  Oceniono 5 razy 5

  a ten pajac ciągle z tym bezmyślnym grymasem na facjacie.......

 • feelhot

  Oceniono 11 razy 3

  Prawda jest taka, że w TVPisslamizm nie ma do ogladania nic poza produkcją BBC "Natura w Jedynce", którą przecież ze względu na godziny nie każdy ogląda, poza tym w ogóle nie wączamy na tvpisslamizm, żeby im nie robić publicity.
  BTW TVPisslamizm oglądaja tylko pisslamiści -16% Polaków oraz ludzie z otępieniem starczym, którzy nie potrafią używać pilota, przeglądać programu i wączają oraz oglądają jak leci same tureckie seriale. BTW w wielu telewizjach prywatnych w PL w godzinach tzw. nie szczytowych też nie ma nic do ogladania, bo mają tam wtedy swoje śmieciowe produkcje oszczędnościowe pt. "Pacjent czyta z promptera" i nazywają to paradokumentami, a elbanowskie wierzą, że to tak naprawdę było.
  BTW już nawet Rydzyk się żalił, że do TVPisslamizm przeszła mu już cała prawie TVRepublika :P

 • morenowa38

  Oceniono 11 razy 3

  Uśmiechnięty idiota nie musi umieć liczyć.

 • l1l99

  Oceniono 5 razy 3

  knur

 • evergreen111

  Oceniono 9 razy 3

  Za 9 miesięcy pracy wypłacił swojej kochance 50.000! I na samym początku podniósł sobie pensję o 100 procent! BEZCZELNA ŁAJZA!

 • barakuda62

  Oceniono 6 razy 2

  Zadanie dla spostrzegawczych-
  Spójrz na tę gębę u góry a potem na PiSdę
  Znajdź jakąś różnicę

 • louisciffer

  Oceniono 8 razy 2

  Knurski to typowy ekonomiczny mongoł, podobnie z zarządzania. Ten jełop jedyne co potrafi, to złapac za nogę i trzymać, do puki pan nie powie puść. typowy aparatczyk, nic poza tym. Gebbelsowska fucha w KNUR SKY TV idealnie mu odpowiada, pomimo siana we łbie, pod pachą i z butów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX