Chcesz donieść na nieuczciwą firmę? Od teraz masz nową możliwość

"Donoszenie" może się źle kojarzyć, ale w tym przypadku chodzi o bardzo pożyteczną możliwość. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uruchomił pilotażowy program zgłoszeń od tzw. sygnalistów (czy, z angielskiego, 'whistleblowerów') o zmowach przedsiębiorców.

- Zwiększenie wykrywalności zmów to jedno z najważniejszych zadań urzędu. Dlatego chcemy wprowadzać nowe narzędzia poprawiające naszą skuteczność. Jedną z nich jest instytucja sygnalistów - mówi prezes UOKiK, Marek Niechciał. - Chodzi o anonimowe informacje od osób, które posiadają wiedzę o niedozwolonych działaniach. Uruchomiliśmy numer telefonu i adres mejlowy, pod którymi można przekazać dowody na praktyki ograniczające konkurencję – dodaje Niechciał. 

Urząd czeka na zgłoszenia pod numerem telefonu 22 55 60 500 oraz pod adresem mailowym sygnalista@uokik.gov.pl. Uruchomił też nową stronę internetową poświęconą m.in. niedozwolonym porozumieniom - konkurencja.uokik.gov.pl.

Co można zgłaszać?

UOKiK przyjmuje zgłoszenia od sygnalistów dotyczące:

 • zmowy rynkowej (np. zmowy cenowej, zmowy o podziale rynku, zmowy o ograniczeniu produkcji)

 • zmowy przetargowej - pod warunkiem, że zmawiający się są przedsiębiorcami

 • porozumienia między przedsiębiorcami działającymi na różnych szczeblach
  obrotu (np. hurtownia i sprzedawca detaliczny i obrót detaliczny), o ile skutkują one ograniczeniem konkurencji;

 • działań pojedynczej firmy z silną pozycją rynkową (np. monopolisty) – jeśli powodują one spadek poziomu konkurencji. 

To wspólna sprawa

- Negatywne skutki zmów firm odczuwamy wszyscy - informuje prezes Marek Niechciał. - Zmowa cenowa powoduje, że musimy płacić więcej za produkty lub usługi. Zmowa przetargowa skutkuje m.in. większymi wydatkami z publicznych pieniędzy. Natomiast podział rynku może sprawić, że dany towar lub usługa nie będą dostępne na danym terenie – tłumaczy Marek Niechciał. I podaje konkretne liczby – w zeszłym roku wydał 13 decyzji dotyczących niedozwolonych porozumień przedsiębiorców, np. zmów cenowych czy przetargowych.

- Sygnaliści anonimowo, w dobrej wierze i w interesie publicznym przekazują UOKiK informacje o potencjalnych naruszeniach reguł konkurencji. Pracownicy Urzędu nie zmierzają do poznania tożsamości sygnalistów, a wszelkie rozmowy dotyczą jedynie zgłaszanej nieprawidłowości – zaręcza Anna Sekinda-Maicka z Departamencie Ochrony Konkurencji UOKiK.

UOKiK wyraźnie zaznacza, że w niektórych sytuacjach (np. gdy ktoś chce zgłosić praktyki firmy, w której sam pracuje) może rozważyć spotkanie z przedstawicielami urzędu albo kontakt np. przez adwokata czy radcę prawnego.

Więcej o:
Komentarze (14)
Chcesz donieść na nieuczciwą firmę? Od teraz masz nową możliwość
Zaloguj się
 • cest.l.a.vie

  Oceniono 6 razy 4

  O, naprawde? A trzeba wniesc opłatę skarbową, jak kazdy poszkodowany, żeby w uokik ruszyli dupy? Nie wniesiesz opłaty, obywatelu, każdy może Cię, ruch..., bo uokik nie zajmuje sie z urzedu nieprawidlowosciami, nawet gdy jest o nich powiadomiony. Odmowa wszczecia postepowania to sposob walki z ... ofiarami nieuczciwych firm.

 • burn74

  Oceniono 4 razy 4

  czy dotyczy też partii politycznych ? ;) bo mam wrażenie,że obie jakby tak działały;)))

 • norman67

  Oceniono 3 razy 3

  A na TVP można?

 • polsilver100

  Oceniono 4 razy 2

  Powinien być tylko jeden haczyk,jeśli firma okaże się czysta to donosiciel dostanie po łbie

 • antepavelic69

  Oceniono 4 razy 2

  Kolesie z PIS oblegający urzędy nie dają rady?Dobry kapuś będzie w cenie:)Czym jeszcze zaskoczy kurdupel z pod Odessy?Donos na ojca,że u spowiedzi nie był?

 • jwoj

  Oceniono 1 raz 1

  w 2015 r anonim wysłał na moją firmę 3 donosy do 3 różnych instytucji,miałem 3 kontrole które nic nie wykazały.Pomimo tego uaktywnił się u mnie wirus ospy (półpasiec) na wskutek stresu, chociaż nigdy nie chorowałem nawet na grypę.Ból nie pozwalał mi spać,leżeć ... pracowałem pomimo bólu.Tryb powiadamiana o kontrolach był dla mnie poniżający,poczułem się jak obywatel II kategorii.Wezwania jak na komendę.Nikt mnie nie przeprosił.

 • kontonagazeta001

  Oceniono 5 razy 1

  No, kary dla firm nowym sposobem pisu na ratowanie budżetu. Wystarczyłoby, by zajęli się przetargami urzędów i firm z udziałem skarbu państwa. Pewnie z 90% przetargów jest tam ustawionych. Nie wyrobiliby się z robotą ;> Połowa kumpli i kolesi powiązanych z pisem poszłaby siedzieć.

  Na wszelki wypadek pracownicy firm obsadzonych szmbopisem niech nie donoszą dla własnego bezpieczeństwa ;> Anonimowość w sieci (inter- i intranetowej) nie istnieje.

 • drzejms-buond

  Oceniono 3 razy 1

  Super! Od którego banku by tu zacząć? Hmmm....

 • eskulapp

  Oceniono 6 razy 0

  To ja zgłaszam pierwszą sprawę - kilometr autostrady kosztuje u nas ok. 10 mln Euro, przy rzeczywistych kosztach góra 5 mln Euro. Chyba wiemy skąd ta zawrotna kwota.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX