W ubiegłym tygodniu decyzję o zamknięciu prawie 400 sklepów ogłosiła sieć obuwnicza Payless. Do złożenia wniosku o bankructwo przygotowuje się licząca około 1000 placówek sieć sklepów dla nastolatków Rue21. A jeszcze kilka lat temu fundusz, który kupił jej udziały płacił za nie 1 miliard dolarów.
Na tym nie koniec. Zamknięcie sztandarowego sklepu Fifth Avenue Polo na nowojorskiej Piątej Alei obwieścił Ralph Lauren. Media nazwały znaną amerykańską spółkę ostatnią ofiarą w nowej modowej erze Amerykanów, symbolem staromodnego luksusu, który nie współgra już z gustami dzisiejszych klientów.
Shopping malls, amerykańskie centra handlowe pustoszeją. Według danych dostarczonych agencji Bloomberg przez CoStar, ponad 10 proc. powierzchni handlowej w Stanach Zjednoczonych może zostać w najbliższych latach zamkniętych, przekształconych na inne cele lub wynajmowanych za niższe stawki niż dziś.
Sklepy zwalniają. Według opublikowanych w piątek danych Departamentu Pracy, sprzedawcy detaliczni w marcu zmniejszyli zatrudnienie o około 30 tys. osób. Podobne redukcje miały miejsce w lutym i oznaczało to najgorsze dwa miesiące od 2009 roku.
Dyrektor Generalny firmy Urban Outfitters Richard Hayne uważa, że w centrach handlowych otwierano w ostatnich latach zbyt wiele sklepów, ponadto za dużo z nich sprzedaje to samo: odzież.
- Stworzyło to bańkę, i jak w przypadku domów, ta bańka pękła -powiedział. - Widzimy rezultaty: sklepy są zamykane, czynsze obniżane. Tendencja ta będzie kontynuowana w dającej się przewidzieć przyszłości, może nawet przyspieszyć.
Christian Buss, analityk Credit Suisse Group AG zauważa, że sytuacja w handlu detalicznym jest gorsza niż w 2008 r., kiedy USA dotknięte były recesją. W tym roku ogłoszono już 2880 zamknięć sklepów, w porównaniu do 1153 w analogicznym okresie roku 2016.
Szacunki mówią o 8640 zamkniętych sklepów w 2017 roku. W roku 2008 takich przypadków było 6200.
+++
Zobacz też, przed jakimi wyzwaniami trzeba stanąć, chcąc budować własny biznes w Polsce. O swoich doświadczeniach opowiadają m.in. współzałożyciel CD Projekt Michał Kiciński i Kamil Lodziński, założyciel serwisu podróżniczego Fly4free.pl: