Piwo i pizza w jednej dostawie? To nielegalne. Konsekwencje mogą być surowe

Masz pizzerię? To zapamiętaj, że nie wolno ci wraz z dostawą pizzy sprzedawać piwa. Przedsiębiorcy tak postępującemu, może być cofnięta zgoda na sprzedaż alkoholu, także w pizzerii.

Przypadek, o którym mowa miał miejsce w jednym z polskich miast, a sprawę jak podaje Rzeczpospolita, rozpatrywał sąd w Krakowie.

A wszystko rozpoczęło się od cofnięcia przez prezydenta jednej ze spółek zezwolenia na sprzedaż niskoprocentowych napojów alkoholowych oraz piwa w pizzerii. Powodem była sprzedaż z dowozem nie tylko pizzy, ale i piwa. Było to sprzeczne z warunkami uzyskania zezwolenia na sprzedaż alkoholu, jednym z nich była sprzedaż w tych miejscach, które ono wymienia.

Dowodem na złamanie wspomnianych warunków były notatki służbowe pracowników urzędu, którzy wielokrotnie zamawiali pizzę i piwo. Kurier dostarczał je, wydając paragon fiskalny.

Dwie skargi oddalone

Spółka odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie. W skardze argumentowała, że za pośrednictwem internetu jedynie reklamuje swoją ofertę handlową, sprzedaż odbywa się wyłącznie w lokalu gastronomicznym. Według regulaminu pizzerii, miejscem zawarcia umowy jest lokal, który realizuje dane zamówienie. Dostarczenie towaru, w tym piwa, to jedynie konsekwencja zawartej umowy.

SKO skargę oddaliło, powołując się ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Stanowi ona, iż sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży może być prowadzona tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), właściwego ze względu na lokalizację punktu sprzedaży.

Podobne były losy skargi złożonej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie.

W opinii WSA, w tym przypadku sprzedaż alkoholu odbywała się z zastosowaniem technologii składania zamówień przy pomocy środków komunikacji na odległość, czyli internetu. Narusza to obowiązek prowadzenia sprzedaży napojów alkoholowych w miejscu wskazanym w zezwoleniu.

+++

Zobacz też, przed jakimi wyzwaniami trzeba stanąć, chcąc budować własny biznes w Polsce. O swoich doświadczeniach opowiadają m.in. współzałożyciel CD Projekt Michał Kiciński i Kamil Lodziński, założyciel serwisu podróżniczego Fly4free.pl:

Więcej o:
Komentarze (20)
Piwo i pizza w jednej dostawie? To nielegalne. Konsekwencje mogą być surowe
Zaloguj się
 • pawko13

  Oceniono 15 razy 9

  Tworzymy tysiące stron przepisów prawnych tylko po to żeby przeciętnemu Kowalskiemu zyło się trudniej.

  Co jest złego w dostarczeniu piwa do domu? Jeśli stawka podatku się zgadza, a dostawca weryfikuje wiek zamawiającego, to nie widzę w tym problemu.
  Przypuśćmy, ze osoba niepełnosprawna ma ochote napić się piwa do meczu. Dlaczego musi mimo np. braku nogi iść do sklepu zamiast zamowić dostawę przez internet/telefon?

  Co gorsza trzymając się faszystowskiego prawa nie może nawet poprosić sąsiada o kupno piwa bo tutaj już mamy do czynienia z nielegalnie zawartą umową. A sąsiad nie odprowadzi podatku od wykonanej usługi.

 • wasyll11

  Oceniono 8 razy 6

  NAPRAWDĘ - mamy durne prawo - wrednych ludzi i sądy bez cienia empatii i zrozumienia.
  PROPONUJE aby suweren powiedział co mu bardziej pasuje - myślę że skarżący byli by dawno tam gdzie ich miejsce - na śmietniku historii

 • slawas007

  Oceniono 4 razy 2

  PIS też jest nielegalny

 • brynio5

  0

  Takich idiotyzmów nie było nawet w PRL-u bo onegdaj barierką była godz.13.00.Ale po niej już było funkcjonować normalnie.Dzisiaj przechlapane!

 • y.woodoo

  Oceniono 1 raz -1

  2 tys lat traycji chrzescijanskiej "wafelek i winko" poszlo sie .... Dobra zmiana, cholera.

 • uzdek98

  Oceniono 6 razy -4

  no to tylko czekac az pociot, ktoregod ze skarbowych przekreciarzy otworzy obok pizzerie z browarkiem na telefon... układ zamkniety bedzie tu zawsze w tej wschodniej dziczy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX