Kiedy chcesz zwolnić 900 osób, nazwij to cyfrową ewolucją. Raiffeisen tak zrobił

Marcin Kaczmarczyk
Raiffeisen Bank Polska poinformował w poniedziałek, że "podjął decyzję o dokonaniu cyfrowej ewolucji" oraz "przeprowadzeniu programu optymalizacji". Zamknie w tym celu 60-70 oddziałów i zwolni 850-950 osób.

Cel całej tej radykalnej operacji jest – jak czytamy w komunikacie - „poprawa rentowności, osiągnięcie wskaźnika kosztów do dochodów poniżej poziomu 55 proc. począwszy od 2019 r. i dostosowanie modelu biznesowego do wyzwań rynkowych”.

Aby to zrobić Raiffeisen nie tylko zamknie wspomniane oddziały do końca przyszłego roku, ale również przekształci do końca 2019 r. kolejnych maksymalnie 90 oddziałów w „placówki efektywne kosztowo, o formacie bardziej sprzyjającym realizacji stawianych przed nimi celów”. Prawdopodobnie więc będą mniejsze.

Czytaj więcej: Bankowcy znowu bardzo zadowoleni. Najbardziej od ośmiu lat.

Bank może sobie pozwolić na tego rodzaju działania, bowiem – jak informuje o tym nawet w komunikacie – zmieniają się preferencje klientów. Wolą oni „rozwiązania samoobsługowe” i „zdalne kanały dystrybucji”, co w praktyce oznacza, że bankowość internetowa i mobilna jest dzisiaj przez nas preferowana. Coraz mniej ludzi chodzi załatwić coś do banku osobiście, banki nie muszą więc mieć tyle oddziałów, co w przeszłości.

Raiffeisen chce również zaoszczędzić dodatkowe pieniądze między innymi przez przeniesienie niektórych operacji do „nisko kosztowego centrum operacyjnego”.

Na dalszą automatyzację i cyfryzację bank planuje wydać około 100 mln zł w ciągu dwóch lat. A cały program optymalizacji ma przynieść do końca 2019 r. oszczędności w wysokości nie niższej niż 200 mln zł w porównaniu do bazy kosztowej z 2016 r.

Bank środka i dalej dużo produktów giełdowych

Raiffeisen Bank Polska planuje dalej, jak to określono, pozostać „bankiem środka rynku”, koncentrującym się na obsłudze małych i średnich przedsiębiorstw oraz klientów detalicznych i mikroprzedsiębiorstw.

Zamierza również kontynuować współpracę z dużymi firmami i międzynarodowymi korporacjami. Chce ponadto zachować „wiodącą pozycję w segmencie rynków kapitałowych”.

Czytaj więcej: Polski bank traci miliony przez rząd.

Nadal więc zapewne inwestorzy giełdowi będą mogli korzystać nie tylko z biura maklerskiego banku, ale również sięgać po szerokie spektrum różnych inwestycyjnych produktów Raiffeisena w rodzaju np. certyfikatów inwestycyjnych, których notowania są związane z ceną surowców lub indeksów zagranicznych giełd.

Bank zapewni – co również można przeczytać w komunikacie - pakiety restrukturyzacyjne i program ułatwiania zmiany pracy dla osób, które zwolni.

Tekst pochodzi z blogu „Subiektywnie o giełdzie i gospodarce”.

Więcej o:
Komentarze (44)
Kiedy chcesz zwolnić 900 osób, nazwij to cyfrową ewolucją. Raiffeisen tak zrobił
Zaloguj się
 • wykresy-gieldowe

  Oceniono 6 razy 4

  Pokolenie temu gornicy i stoczniowcy uwazali, ze sa z innej gliny. Ze automatyzacja i mechanizacja ich nie dotyczy. Dzisiaj to samo uwazaja bankowcy i dziennikarze. Za duzo tego jest i trzeba to ogrniczyc i zastapic komputerami.

 • piotrus009

  Oceniono 6 razy 4

  Nie rozumiem ironicznego komentarza. Na calym swiecie banki zamykaja oddziały. To efekt rzeczywistej zmiany nawyków klientów - obecnie znacząca większość transakcji dokonywana jest przez internet lub aplikację mobilną. Do oddziału rzadko się zagląda, a koszty utrzymania oddziału są znaczące.

 • beetle83

  Oceniono 5 razy 3

  Odkryliście Amerykę... W każdym korpo to się dzieje. Pewna firma z czołówki "wielkiej trójki" hucznie zapowiedziała wprowadzenie "nowej wizji" zatrudnienia. Miliony wydane na gazety, spotkania, gadżety, nawet kolorki wykładzin i napisy na kubkach pozmieniali. Poczęstunki, kalendarze, konferencje - tylko po to, żeby ordynarnie wywalić na zbity pysk doskonałych, wykwalifikowanych i - co najważniejsze - doświadczonych pracowników i zatrudnienić w ich miejsce Hindusów oraz bandę świeżaków z tak zwanych "share centrów" rozsianych po krajach trzeciego świata. Robią owszem to samo, może i znacznie gorzej i wolniej ale za połowę albo i mniej wynagrodzenia. Słupki się zgadzają, zarząd zachwycony, kolejny sukces można uczcić nowymi gadżetami, napisami na kubkach i konsolą do gier na każdym piętrze.
  Korporacja to nie urząd gminy - tu nie ma stanowisk dożywotnich. Pomimo, że dla nich zarabiasz to jesteś również i kosztem więc musisz sobie zdawać sprawę, że jeżeli nadarzy się okazja do redukcji owego kosztu to nikt się nawet chwili nie zawaha.

 • 213g

  Oceniono 3 razy 3

  Powinni ogłosić że chcą wypracować wreszcie zyski aby płacić w Polsce podatki których rząd potrzebuje,co to jest 3mln zysku za zeszły rok.

 • barteqzw

  Oceniono 2 razy 2

  i jeden z ostatnich (ostatni?) banków ze stroną we flashu... rzeczywiście rewolucja i zmiana.

 • j7f3

  Oceniono 1 raz 1

  niedawno odszedłem z tego banku, kazali mi czekać w kolejce ponad 30 minut w oddziale.

 • marek jadek

  Oceniono 3 razy 1

  Wyscig szczorków dobiegł końca! Patrze z boku na ludzi w Warszawie pracujących w korporacjach oni nie potrzebują żadnej kontroli... Sami się.... Żal

 • dante_waw

  Oceniono 9 razy 1

  Za pol roku przyjdzie nowy marketingowiec, bank zacznie sie reklamowac jako blizszy ludziom, otworza nowe przyjazne klientom placowki a marketingowiec zgarnie premie za udana akcje promocyjna, potem znowu zmieni sie marketingowiec, ktory powie ze zamykamy oddzialy aby zoptymalizowac zyski i znowu zgarnie premie i tak w kolko :)

  Przypadek NEST banku, ktory zaczynal jako internetowy a teraz jest przyjazny ludziom... oczywiscie do zmiany marketingowca..... a pracownicy... to sa tylko koszty...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX