500 zł na każde dziecko bez wyjątku kosztowałoby 19 mld zł więcej. Ministerstwo przyznaje - to niemożliwe do sfinansowania

Gdyby program 500 plus obowiązywał na każde dziecko, bez kryterium dochodowego w przypadku pierwszej pociechy, to kosztowałby w 2017 r. budżet państwa ponad 19 mld zł więcej. Takie wydatki są obecnie niemożliwe do sfinansowania - informuje Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej.

Szacunki dotyczące kosztów rozszerzenia programu Rodzina 500 plus o świadczenia na każde pierwsze dziecko bez wyjątków, przedstawił Bartosz Marczuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej.

Zrobił to w odpowiedzi na interpelację poselską Krzysztofa Paszyka z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który argumentował, że kryterium dochodowe w niektórych sytuacjach jest krzywdzące – m.in. gdy samotne kobiety, wobec niskich zasiłków, podejmują pracę i ostatecznie przekraczają próg dochodowy. „Czasami to kwestia przysłowiowej złotówki, co jednak automatycznie skreśla matkę z kręgu osób uprawnionych do otrzymania świadczenia. Sztywna zasada dotycząca kryterium dochodowego w znacznym stopniu dotyka rodziny uboższe” – pisze Paszyk.

I zaproponował rozwiązanie „złotówka za złotówkę”. „W przypadku przekroczenia progu dochodowego rodzina nie utraciłaby możliwości korzystania z świadczenia, a tylko i wyłącznie świadczenie to uległoby pomniejszeniu o kwotę, o którą przekroczono ustalony próg” – tłumaczył Paszyk.

Żadnych zmian nie będzie

Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej nie pozostawia jednak wątpliwości – żadnych zmian w tym zakresie nie będzie. „Istota programu Rodzina 500 plus polega na realnym wsparciu rodziców wychowujących dzieci. Program pozwala na pokrycie ponad 60 proc. kosztów utrzymania dziecka. Zastosowanie mechanizmu „złotówka za złotówkę” polegałoby na obniżaniu wysokości świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko w zależności od kwoty przekroczenia kryterium dochodowego. Oznacza to, że takie wsparcie w wielu przypadkach będzie bardzo niskie i nie wpłynie znacząco na poprawę sytuacji materialnej rodziny” – pisze resort.

Marczuk nie pozostawia więc wątpliwości - mechanizmu „złotówka za złotówkę” w przypadku 500 plus nie będzie. Tym bardziej nie będzie też zniesienia kryterium dochodowego, powodującego, że tylko niektóre rodziny dostają świadczenie na pierwsze dziecko.

Rozszerzenie prawa do świadczenia wychowawczego, bez kryterium dochodowego, także na pierwsze dziecko, w tym na rodziny z jednym dzieckiem, wiązałoby się z dodatkowymi wydatkami budżetu państwa na poziomie ponad 14 mld zł w 2016 r., natomiast w 2017 r. - ponad 19 mld zł, które obecnie są niemożliwe do sfinansowania

19 mld zł to niemal drugie tyle, ile kosztuje rocznie 500 plus w obecnym kształcie. W ustawie budżetowej na 2017 r. rząd zaplanował wydatki na 500 plus na poziomie 23 mld zł, ale wicepremier i minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki poinformował w ubiegłym tygodniu, że w tym roku program może kosztować nawet o 2 mld zł więcej.

Pytany o rozszerzenie programu Rodzina 500 plus (m.in. o pieniądze także na pierwsze dziecko dla każdego), wicepremier stwierdził, że na razie skupia się na uszczelnianiu systemu podatkowego, i „jeśli wszystko będzie szło we właściwym kierunku, to uzgodnimy za rok, półtora roku odpowiednie podejście do tego tematu”.

Czytaj więcej: 500 plus pochłonie w 2017 r. więcej pieniędzy niż zakładał rząd? Nowe szacunki Morawieckiego

A teraz zobacz WIDEO: Schetyna o 500 plus: wzmocnimy program i rozszerzymy wsparcie na pierwsze dziecko

Schetyna o 500 plus: wzmocnimy program i rozszerzymy wsparcie na pierwsze dziecko

Więcej o:
Komentarze (141)
500 zł na każde dziecko bez wyjątku kosztowałoby 19 mld zł więcej. Ministerstwo przyznaje - to niemożliwe do sfinansowania
Zaloguj się
 • d.kos

  Oceniono 23 razy 11

  Program 500+ nie miał nic wspólnego z walka z biedą, czy poprawą stanu dzietności. Chodziło tylko i wyłącznie o kupienie sobie wyborców.

 • s0nar

  Oceniono 10 razy 8

  Kłamliwe sk...wysyny. Zaorać ten cały złodziejski i niesprawiedliwy program 500+. Powinno być tak, że pracujący rodzice mają po prostu ulgi podatkowe i tyle. A jak ktoś nie pracuje to niech się weźmie do roboty.

 • monoekann

  Oceniono 18 razy 8

  To jest główny problem tego programu. 'w całej europie jest swego rodzaju 500+' - owszem, ale w tych krajach dostajesz więcej na pierwsze, i trochę mniej na następne dziecko. Promuje to pierwsze dziecko i trzymanie po nim 'gratów' by było na następne jeżeli chcecie się dalej rozmnażać... W Polsce, jak wszystko z resztą, trzeba odwrotnie... Ze złym skutkiem i z większym kosztem dla budżetu... oraz poczuciem niedosytu osób jedno/dwu dzietnych. Pierwsze dziecko kosztuje najwięcej.. ale skąd ch*je przy korycie z pensjami 11 tyś + dodatki mogą to wiedzieć...

 • Krzychu Zukowski

  Oceniono 8 razy 6

  Wycofać 500+ obniżyć podatki z mniejszyć akcyzę na paliwo i mamy bum demograficzny i ekonomiczny , ceny energii zmniejszyć, i jesteśmy mocarstwem w Europie. A zapomniałem o imbecylach co mieszkają w cyrku na koszt państwa na żadnego z komuchówsolidaróchów i inne drobnoustroje nie głosować.

 • niepis23

  Oceniono 12 razy 6

  Czyli jakieś 3 miliony polskich dzieci nie dostaną nic. 500 minus.

 • ad2009

  Oceniono 7 razy 5

  Dacie radę!
  200mld długu zaciągniętego w roku przyszlym i wygrane wybory!
  Przeciez o to tylko chodzi!
  A kto to bedzie splacal? A co to kogo obchodzi...

 • dupajasi0

  Oceniono 13 razy 5

  Chciałbym przypomnieć, że wydatki na aktualny program 500+ są też do nie zrealizowania. Ogromny deficyt budżetowy jak nasze wspaniałe państwo ma co roku oznacza, że nie tylko nie stać nas na 500+ ale też na wiele innych wydatków ale mimo to nasz wspaniały prawicowy rząd komunistyczny dziarsko się zadłuża i obciąża przyszłość tych dzieciaków, na które wydaje teraz kasę z 500+. ;-)

 • kruk6666

  Oceniono 15 razy 5

  PiS właśnie sposobi nam nowa kastę Polaków 500+. Urocza piątka-dziewiątka bachorów, każde z innym tatusiem i obowiązkowymi wadami wrodzonymi. Oraz 500+ razy 5,6 lub 9, przy szlachetnej paczce i MOPS-ie , rencie babci da się wyżyć nie kalając rąk jakąkolwiek pracą, a te dzieci już od małego roszczeniowe nigdy nie ubrudzą rączek pracą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX