Rynek boi się amerykańskiej bomby w Afganistanie. Duży ruch na obligacjach USA
Nalot bombowy na cele dżihadystów to kolejne w ostatnich dniach działanie sił powietrznych USA, które zaniepokoiło inwestorów. Pierwszą reakcją na wzrost niepewności jest przerzucanie pieniędzy do "bezpiecznych przystani". A za takie uważane są m.in. obligacje skarbowe Stanów Zjednoczonych.
Bomba GBU-43, którą Amerykanie zrzucili dziś na jaskinie wykorzystywane przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego, nazywana jest "matką wszystkich bomb". To najpotężniejsza bomba z arsenału amerykańskiego, która nie jest bombą atomową. Siły USA użyły jej po raz pierwszy.
Chwilę po pojawieniu się tej informacji, inwestorzy zaczęli kupować amerykańskie obligacje 10-letnie, przez co ich rentowność spadła. Właśnie rentowność jest wykorzystywana przez inwestorów na całym świecie do oceny obligacji.
Amerykańskie obligacje - obok np. niemieckich - uważane za jedne z najbezpieczniejszych na świecie - bo ryzyko, że kraj ten stanie się niewypłacalny, jest bardzo niskie. W sytuacjach kryzysu lub zwiększonej niepewności na rynkach finansowych, inwestorzy często i chętnie zaczynają kupować takie papiery. Więcej chętnych przekłada się na wyższe ceny, a wzrost cen powoduje spadek rentowności. Im niższa rentowność, tym mniej opłacalne jest inwestowanie w papiery skarbowe, ale w sytuacjach kryzysowych inwestorom to nie przeszkadza.
Amerykańskie obligacje prawdopodobnie zakończą ten tydzień wzrostami – będzie to piąty taki tydzień z rzędu i najdłuższy okres wzrostu cen tych papierów od lipca.
Powodów do gwałtownych ruchów dostarczają inwestorom ostatnio ryzyka geopolityczne i kontrowersyjne wypowiedzi Donalda Trumpa. Na przykład wczoraj w wywiadzie dla Wall Street Journal prezydent USA powiedział, że dolar jest jego zdaniem zbyt mocny. Spowodowało to wyraźne osłabienie amerykańskiej waluty.
-
Indie walczą z COVID-19, świat się boi. "Podwójny mutant" zbiera ponure żniwo [WYKRES DNIA]
-
Eksperci zaskoczeni danymi GUS o pensjach i produkcji. "Odlatujemy w kosmos", "Rakieta na rynku pracy"
-
Prawie 48 mln złotych kary. Sąd skazał twórcę pirackiego serwisu z filmami
-
Rząd chce luzować obostrzenia regionami. Ale cała Polska wciąż w strefie czerwonej, najgorzej na Śląsku
-
Lotnicy ostrzegają przed nową mutacją. "Lockdown będzie do końca świata, jeśli to się rozniesie"
- Kiedy rząd wyłączy gospodarczą zamrażarkę? Wiceminister: Fryzjerzy mogą zacząć ostrzyć nożyczki
- Gawkowski o likwidacji OFE: To zła ustawa, która miała zadowolić sektor finansowy
- Wiceminister zdradza: Odmrażanie gospodarki ruszy "na dniach". Regionalizacja obostrzeń poważnie rozważana
- 500 plus już jest wypłacane. Przypominamy o terminach składania wniosku
- Jeszcze lżejsze, jeszcze wytrzymalsze i jeszcze bardziej mobilne. Nowe ultrabooki to propozycje dla najbardziej wymagających