Polacy donoszą na nieuczciwe firmy. Akcja ledwo ruszyła, a już zadziwia popularnością

Tyle, co w poniedziałek 10 kwietnia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ruszył z programem zgłoszeń od tzw. sygnalistów o zmowach przedsiębiorców, a już akcja przekroczyła jego oczekiwania. - Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni odzewem. Od uruchomienia pilotażu mieliśmy już kilkadziesiąt telefonów - mówi "Rzeczpospolitej" Marek Niechciał, prezes UOKiK.

- Nagłośnienie akcji pokazało, że można nas anonimowo zawiadomić, i zachęciło do tego. Pamiętajmy, że chodzi o informacje o zmowach groźnych dla gospodarki, których skutki odczuwa każdy z nas, np. poprzez wyższe ceny produktów i usług lub trudniejszy do nich dostęp – mówi „Rzeczpospolitej” Marek Niechciał. I podaje najnowszy przykład - zmowę producenta kotłów gazowych i podgrzewaczy wody z ich dystrybutorami. Przez nią klienci płacili więcej. W marcu UOKiK ukarał producenta grzywną w wysokości 213 tys. zł.

W programie dla tzw. sygnalistów chodzi o to, że każdy, kto posiada wiedzę o niedozwolonych porozumieniach firm, może anonimowo poinformować o nich UOKiK. Mowa m.in. o zmowach w kształtowaniu cen, zmowach przetargowych czy działaniach monopolistycznych.

Urząd uruchomił specjalny numer telefonu 22 55 60 500 oraz adres mailowy sygnalista@uokik.gov.pl. Ruszył też ze stroną internetową poświęconą niedozwolonym porozumieniom - konkurencja.uokik.gov.pl.

Czytaj więcej: Chcesz donieść na nieuczciwą firmę? Od teraz masz nową możliwość

Inna sprawa, że UOKiK przyznaje, iż poza informacjami o zmowach, na wskazany numer telefonu otrzymuje też telefony od osób, które potrzebują pomocy w innych kwestiach. Urząd umieścił numer telefonu dedykowany sygnalistom w bardzo widocznym miejscu na stronie głównej swojego serwisu, stąd część osób może z niego korzystać jak z „ogólnego” numeru dla zgłoszeń do UOKiK. Pytanie więc, czy biorąc ten aspekt pod uwagę, nadal liczba zgłoszeń o zmowach, z której cieszył się prezes Niechciał, jest tak imponująca.

UOKiK zapewnia sygnalistom zupełną anonimowość, umożliwia także kontakt przez osoby trzecie - np. adwokata czy radcę prawnego. Ale z pewnością popularność „whistleblowingu” w Polsce mogłaby zwiększyć regulacje prawne chroniące sygnalistów – Urząd informuje, że już pracuje nad zmianami przepisów. Być może podziałałyby też zachęty finansowe. Jak podaje „Rzeczpospolita”, przykładowo na Węgrzech i Słowacji sygnalistów kuszą nagrody w wysokości 1 proc. kary nałożonej na uczestników zmowy.

***

Zobacz też: Red Lipstick Monster: W Polsce da się bardzo dużo, jestem dumna z tego, co mamy [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (57)
Polacy donoszą na nieuczciwe firmy. Akcja ledwo ruszyła, a już zadziwia popularnością
Zaloguj się
 • mordred

  Oceniono 13 razy 7

  Jakiś czas temu zamówiłem kontener. W sumie kosztował około 400 złotych. Poprosiłem o fakturę. Właściciel firmy obiecał wystawić. Nie wystawił i po dosyć długich przepychankach, postanowiłem poprosić o pomoc Urząd Skarbowy.
  Mija rok.
  Dzwoni telefon i słyszę:
  - Dzień dobry, ja w sprawie tej faktury.
  - Jakiej faktury - pytam.
  - No w zeszłym roku zgłaszał pan, że pan nie dostał, to chcę się dowiedzieć, czy pan już dostał, czy nie, bo nie wiem, czy mamy interweniować.
  Tak, to dzwoniła pani z US.
  Kurtyna.

 • dungala

  Oceniono 18 razy 6

  Donos na kosciol katolicki za wszystkie jego monopole,a właściwie monopol na wszystko.

 • kloss8

  Oceniono 9 razy 5

  Jak zrobią nagrody to dopiero będzie odzew. Telefony i skrzynki mailowe padną.

 • hel14

  Oceniono 6 razy 4

  Donoście, donoście. Później was wszystkich zlustrujemy. Albo inaczej- opublikujemy listy donosicieli bez możliwości wytłumaczenia po co, na co i dlaczego.

 • Oceniono 5 razy 3

  bo tak wyglada wspolczesny kapitalizm ,zmowy cenowe, dyskryminacja pracownikow zastarszanie donoszenie jeden na drugiego w obawie przed kierownictwem unikanie placenia podatkow , zanizanie przychodow i jeszcze wyolbrzymianie oczekiwan co do kandydatow na pracownikow

 • xsawer

  Oceniono 3 razy 3

  "UOKiK zapewnia sygnalistom zupełną anonimowość,"
  -A potem przyjdzie jakiś Macierewicz, przejrzy kwity i ogłosi Urbi et Orbi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX