Europejczycy trzymają miliardy euro w starych walutach. Niemcy wyjątkowo przywiązani do marki

Andrzej Mandel
W skarbonkach, szafach, materacach i innych miejscach wciąż są miliardy marek, franków czy lirów.

Rownowartość 15 miliardów euro w starych banknotach wciąż nie zostało wymienione na aktualną walutę. To praktycznie równowartość rocznego importu Łotwy! Niemal połowę tej kwoty chomikują Niemcy, choć euro zostało tam wprowadzone już w 2002 roku. Jednak Niemcy mogą coś jeszcze ze swoimi markami coś zrobić, bo Bundesbank obiecał wymieniać je bezterminowo i wciąż jeszcze można je zamienić na euro. Podobną zasadę przyjęło kilka innych banków centralnych – austriacki, estoński, irlandzki, litewski i łotewski. Ograniczeń czasowych w wymianie banknotów (monet już nie wymienią) nie mają też Belgowie, Słoweńcy i Słowacy.

W gorszej sytuacji są, np. Francuzi, wciąż mający niemal 2 mld euro w starych frankach. Francuski bank centralny już dawno przestał bowiem wymieniać franki na euro. Podobnie jak banki centralne Włoch, Finlandii i Grecji, które nie wymieniają już ani banknotów, ani monet. Hiszpania, czas na wymianę starej waluty daje swoim obywatelom do 31 grudnia 2020 roku, więc jest szansa na to, że ponad 1,5 miliarda euro w pesetach zalegających gdzieś w hiszpańskich domach zostanie wymienione na euro. Powoli zacząć się spieszyć powinni Portugalczycy mający czas do końca 2022 roku, a szybkie poszukiwania powinni prowadzić Cypryjczycy, którym czas kończy się w tym roku.

Podobny problem mieliśmy w Polsce po denominacji z 1994 roku. Ostatecznym terminem wymiany był 31 grudnia 2010 roku. W 2009 roku NBP szacował, że wciąż do wymiany pozostaje równowartość 175 mln złotych. Bezwartościowe, jako środek płatniczy, banknoty i monety mogą zyskać wartość kolekcjonerską.

+++

Zobacz też, jakie wyzwania czekają budujących własny biznes w Polsce, w różnych branżach:

Więcej o:
Komentarze (37)
Europejczycy trzymają miliardy euro w starych walutach. Niemcy wyjątkowo przywiązani do marki
Zaloguj się
 • azazel-pazuzu

  Oceniono 22 razy 14

  " Niemcy trzymają 6 mld euro w starych frankach! Nadal mogą je wymienić na euro, ale tego nie robią"

  To nic w porównaniu z tym ile trzymają Grecy w guldenach albo Francuzi w markach!

 • this.man

  Oceniono 15 razy 9

  Zapowiedź tekstu ze strony głównej gazeta.pl brzmi: "Niemcy trzymają 6 mld euro w starych frankach!", natomiast jego tytuł oznajmia: "Niemcy wyjątkowo przywiązani do marki". I domyśl się człowieku co "poeta" miał na myśli.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 7 razy 5

  O idiota z gazety zaskoczyl poprawili tekst na glownej .................. gratuluje szybkosci reakcji kilkanascie godzin

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 3 razy 3

  Hmm pogratulowalem juz szybkoszci zmiany tekstu i poprawki z frankow na marki .............. ale moze jeszcze by warto poprawic sens "w starych marjkach" ...... znaczy w jakich? byly jakies nowe marki przed wymiana na euro ............. no fakt niby byly ......... moze w NRD-owskich markach trzymaja ... te juz na pewno sa stare.

 • mariuszdd

  Oceniono 4 razy 2

  Niemcy wydrukowali nowe Marki ,marka zostanie wprowadzona za 5 lat

 • entymolog

  Oceniono 6 razy 2

  Trzymam jeszcze złotówki z PRL. Kaczyński cofa wszystkie reformy,dojdzie wreszcie do tej denominacji - będzie jak znalazł. Hop siup od nowa Polska Ludowa.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 2 razy 2

  W "zajawce" na glownej :
  "Niemcy trzymają 6 mld euro w starych frankach! Nadal mogą je wymienić na euro, ale tego nie robią"
  No i wyjasnilo sie dlaczego frank tak mocno skoczyl w gore ............... to przez Niemcow.
  Mamy winnych "afery" frankowej.

 • mietasek1967

  Oceniono 2 razy 2

  Kpiny sobie robicie z ludzi czy co ? W tytule pisze , że Niemcy trzymają ....franki a powinno być marki . Niemcy nie darzyli sympatią do ...francuskiej waluty . Wyborcza jest już poniżej dna .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX