Europejczycy trzymają miliardy euro w starych walutach. Niemcy wyjątkowo przywiązani do marki

Andrzej Mandel
W skarbonkach, szafach, materacach i innych miejscach wciąż są miliardy marek, franków czy lirów.

Rownowartość 15 miliardów euro w starych banknotach wciąż nie zostało wymienione na aktualną walutę. To praktycznie równowartość rocznego importu Łotwy! Niemal połowę tej kwoty chomikują Niemcy, choć euro zostało tam wprowadzone już w 2002 roku. Jednak Niemcy mogą coś jeszcze ze swoimi markami coś zrobić, bo Bundesbank obiecał wymieniać je bezterminowo i wciąż jeszcze można je zamienić na euro. Podobną zasadę przyjęło kilka innych banków centralnych – austriacki, estoński, irlandzki, litewski i łotewski. Ograniczeń czasowych w wymianie banknotów (monet już nie wymienią) nie mają też Belgowie, Słoweńcy i Słowacy.

W gorszej sytuacji są, np. Francuzi, wciąż mający niemal 2 mld euro w starych frankach. Francuski bank centralny już dawno przestał bowiem wymieniać franki na euro. Podobnie jak banki centralne Włoch, Finlandii i Grecji, które nie wymieniają już ani banknotów, ani monet. Hiszpania, czas na wymianę starej waluty daje swoim obywatelom do 31 grudnia 2020 roku, więc jest szansa na to, że ponad 1,5 miliarda euro w pesetach zalegających gdzieś w hiszpańskich domach zostanie wymienione na euro. Powoli zacząć się spieszyć powinni Portugalczycy mający czas do końca 2022 roku, a szybkie poszukiwania powinni prowadzić Cypryjczycy, którym czas kończy się w tym roku.

Podobny problem mieliśmy w Polsce po denominacji z 1994 roku. Ostatecznym terminem wymiany był 31 grudnia 2010 roku. W 2009 roku NBP szacował, że wciąż do wymiany pozostaje równowartość 175 mln złotych. Bezwartościowe, jako środek płatniczy, banknoty i monety mogą zyskać wartość kolekcjonerską.

+++

Zobacz też, jakie wyzwania czekają budujących własny biznes w Polsce, w różnych branżach:

Więcej o: