W Warszawie będzie mniej płotów między osiedlami? Miasto pracuje nad specjalną uchwałą

Wkrótce być może z ulic stolicy znikną szczególnie irytujące świecące, jaskrawe reklamy i takie, które zasłaniają znaczą część architektury budynków. Zmienią się też płoty i w ogóle będzie ich mniej. W czerwcu rozpoczną się konsultacje społeczne nowej uchwały proponowanej przez miasto.

O szczegółach nowej uchwały mówił w piątek na konferencji prasowej m. in. Wojciech Wagner, wiceprezydent stolicy Wagner, zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego. Jego zdaniem szczególnie przeszkadzają w mieście agresywne wyświetlacze – rodzaje ekranów. - To w tej chwili funkcjonuje w bardzo wielu miejscach, w sposób nie do przyjęcia wydaje się przestrzennie, chociażby przy Dworcu Centralnym, na ul. Emilii Plater. Tutaj na pewno w bardzo istotny sposób ograniczymy (red. nową uchwałą) możliwości technologiczne i formatowe - zapowiedział Wagner.

Będą też regulacje dotyczące szyldów – będzie je można wywieszać tylko do na wysokości parteru.

Reklama też, jak mówił Wagner, nie powinna konkurować z architekturą budynków. - Ona może na tych budynkach funkcjonować, czy powinna tylko w specjalnych sytuacjach, w określonych wyjątkach. Do nich zaliczamy ażurowe reklamy, które są umieszczane nad elewacją, czyli na dachu budynku, oczywiście o ograniczonych wymiarach. Drugi wyjątek to są elewacje o charakterze technicznym, czyli takie które są przeznaczone pod zabudowę - tłumaczył.

Ładniejsze ławki i ograniczenia w grodzeniu

Warszawa ma też wypięknieć dzięki zapisom, które przyczynią się do uporządkowania obiektów małej architektury, takich jak ławki, słupki i kosze na śmieci.

Nie będzie również można stawiać płotów, jakie się chce. Zapisy określą dopuszczalną wysokość i ażurowość ogrodzeń, wskażą materiały, z jakich powinny być wykonane.

Pojawi się – co ważne - zakaz grodzenia projektowanych jako otwarte osiedli z okresu PRL, a także przegradzania przez współczesne kompleksy mieszkaniowe ciągów pieszych pomiędzy przestrzeniami publicznymi lub ciągów wyznaczonych w planach miejscowych.

Miasto chciałoby, aby na jesieni uchwała była gotowa i została uchwalona przez radę miasta.

Więcej o: