Wizjonerski wieżowiec polskich architektów i zwycięstwo w prestiżowym konkursie

Studenci architektury Mateusz Frankowski i Paweł Lipiński z Politechniki Śląskiej w Gliwicach zaprojektowali wieżowiec najlepiej odpowiadający wyzwaniom XXI wieku. Polski projekt okazał się najlepszy w 12. edycji prestiżowego konkursu amerykańskiego magazynu "eVolo".

A było w czym wybierać, do konkursu zgłoszono aż 444 propozycje, które zgodnie z jego zasadami miały być śmiałe, wizjonerskie i zupełnie inne od obowiązujących trendów. Miały też uwzględniać kontekst społeczny, gospodarczy i kulturowy regionu, w którym miałby stanąć budynek.

Jak podaje PAP, dedykowany Afryce Subsaharyjskiej budynek "Mashambas" składa się z modułów i wydrążonej w środku spirali. Jest pomyślany jako mobilne centrum edukacyjne - zapewniające szkolenie w zakresie technik rolniczych - a zarazem rynek dla społeczności w Afryce Subsaharyjskiej. Celem projektu jest zwiększenie możliwości uprawy i zmniejszenie głodu w tych regionach.

Projekt 'Mashambas'Projekt 'Mashambas' evolo.us

W tak zaprojektowanym budynku rolnicy mogliby uczyć się, jak skutecznie uprawiać pole czy hodować zwierzęta, ale też sprzedawać swoje produkty – budynek miałby pełnić też funkcję targu. Konstrukcja wieżowca składa się z prostych elementów modułowych, ułatwia łatwe budowanie, rozbieranie i transport wieżowca. Moduły umieszczone jeden na drugim tworzą formę, która zajmuje niewielką powierzchnię.

Polacy w pokonanym polu zostawili m.in. projekt "Vertical Factories in Megacities", autorstwa Tianshu Liu i Linshen Xie z USA, który zajął 2. miejsce. Ich projekt to też wieżowiec, ale dedykowany miastom o najbardziej gęstym zaludnieniu, w którym na przemian występują warstwy przemysłowe i rekreacyjne.  

Trzecie miejsce w konkursie zdobył projekt "Espiral 3500", którego autorem jest Javier López-Menchero Ortiz de Salazar z Hiszpanii. Według architekta jego projekt ma odpowiadać na zjawisko przeludnienia w obszarach atrakcyjnych pod względem turystycznym.

Nagroda "eVolo" wręczana jest od 2006 r. Czasopismo stara się doceniać najbardziej wizjonerskie pomysły, wykorzystujące nowatorskie użycie technologii, materiałów, o niebanalnej estetyce i organizacji przestrzeni, w jakimś stopniu kwestionujące współczesne rozumienie architektury

Więcej o: