Niespodziewane wybory w Wielkiej Brytanii. Giełdy i ropa w dół, złoty w górę

Marcin Kaczmarczyk
Niespodziewana decyzja Theresy May wywołała wstrząs na rynkach kapitałowych. Tracą główne indeksy giełdowe, kurs funta szaleje. Umacnia się złoto i nasza waluta.

Pomysł rozpisania nowych wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii jest dużym zaskoczeniem. May wcześniej wyraźnie odżegnywała się od tego pomysłu. Dość powiedzieć, że dopiero dzisiaj rano dowiedzieli się o nim niektórzy członkowie brytyjskiego rządu.

Reakcje rynkowe są więc bardzo silne –tak jest zawsze kiedy inwestorzy są zaskakiwani. Przede wszystkim gwałtownie zmienia się kurs funta. Po słowach May angielska waluta najpierw się mocno osłabiła, po czym w kilka chwil wróciła do porannych wycen i od tego czasu dalej się umacnia

Kurs funta.Kurs funta. Investing.com

Wyraźnie traci giełda w Londynie. Indeks FTSE 100 około 13.00 był ponad 1,60 proc. pod kreską.

Notowania indeksu FTSE 100.Notowania indeksu FTSE 100. Investing.com

Wyraźne tąpnięcie odczuły również inne giełdy. Nasz WIG20 spadł w południe poniżej zera. I chwilę później rozpoczęły się próby odzyskania części poniesionych strat.

Notowania indeksu WIG20.Notowania indeksu WIG20. Investing.com.

Czytaj więcej: Wybory w Wielkiej Brytanii to nie jedyny teraz poważny problem, który niepokoi inwestorów. Jest jeszcze Korea Północna.

Co ważne, złoty trzyma się bardzo dobrze. Zyskuje praktycznie do wszystkich głównych walut. Wczesnym popołudniem za dolara, euro i franka zapłacimy mniej niż przed południem.

Kurs franka szwajcarskiego.Kurs franka szwajcarskiego. Investing.com

Jak zawsze, kiedy na świecie rośnie ryzyko zyskuje złoto – ale nie są to jakieś duże zmiany. Mówimy tu o wahaniach na poziomie dziesiątych części procenta. Traci ropa Brent – wczesnym popołudniem niecały 1 proc.

Notowania ropy Brent.Notowania ropy Brent. Investing.com

Tekst pochodzi z blogu „Giełda i gospodarka.pl”

Więcej o: