Dzięki Poczcie Polskiej na rynku pojawią się nowe mieszkania

- Poczta Polska znajdzie się wśród spółek, które będą mogły przekazywać swoje grunty do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego - poinformował wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński. Działki będą przeznaczane na program Mieszkanie Plus i pod budowę powierzchni potrzebnych dla administracji państwowej.

Smoliński obiecał także, że w najbliższym czasie poznamy ostateczny projekt ustawy o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym, czyli banku ziemi do wykorzystania w programach rządowych. Projekt ustawy o Funduszu i przekazywaniu nieruchomości Skarbu Państwa na cele mieszkaniowe trafił do konsultacji w grudniu 2016 r. Uchwałę ws. Narodowego Programu Mieszkaniowego rząd przyjął pod koniec września.

Smoliński zaznaczył, że grunty Poczty Polskiej będą przekazywane do funduszu mieszkaniowego po wartości rynkowej.

- Chodzi o to, żeby po stronie Poczty nie zaszła jakakolwiek strata bilansowa i żeby nie było działania na szkodę tej spółki - powiedział wiceminister i dodał, że w 2016 r. wstrzymano sprzedaż nieruchomości Poczty Polskiej. - W ostatnich latach zmierzała ona do zasypywania dziury budżetowej i nie było to związane z racjonalnym gospodarowaniem tymi nieruchomościami - ocenił.

Co to jest Narodowy Program Mieszkaniowy

Narodowy Program Mieszkaniowy zakłada zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach oraz poprawę stanu technicznego zasobów mieszkaniowych. Jedną ze składowych Narodowego Programu Mieszkaniowego jest program Mieszkanie Plus, zgodnie z którym powstaną m.in. tanie mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Celem rządu jest, aby w 2030 r. liczba mieszkań przypadających na tysiąc mieszkańców osiągnęła średnią unijną, czyli 435 mieszkań, wobec 363 mieszkań obecnie.

Pierwszymi miastami, gdzie oddane zostaną mieszkania z plusem będą Pelplin, Jarocin i Biała Podlaska. Program cieszy się bardzo dużym wzięciem. Pelplin to, jak podaje PortalSamorzadowy.pl, najmniejsze miasto spośród tych, które przystąpiły do pierwszego etapu programu, a chęć wynajmu mieszkań zadeklarowało tam ponad czterysta osób. Miasto planuje zbudowanie 170 lokali.

 ***